ktorom preleteli v roku 1909 ako prví na svete kanál La Manche. Ale aj čínsky nosič atómových hlavíc Nanchang A 5 Fantan, jediný nachádzajúci sa v Európe. To sú len niektoré z desiatok exponátov Múzea letectva a leteckej techniky - vysunutého pracoviska Slovenského technického múzea (STM) Košice, kde majú v súčasnosti 52 lietadiel a vrtuľníkov rôznych typov. Vrátane 18 strojov darov vlád 12 krajín Európy, USA a Číny. Po troch rokoch rekonštrukcie spojenej s výstavbou novej haly pre takzvané prezidentské lietadlá, múzeum letectva v sobotu slávnostne opäť otvoria pre verejnosť.
"Čo sa týka novej haly, ide o unikátny a ojedinelý projekt," povedal nám riaditeľ STM Eugen Labanič (na snímke). "Stavbu tohto tvaru a konštrukcie totiž nemajú nikde inde na svete. Má plochu 3600 štvorcových metrov a zastreší všetky lietadlá, ktoré STM získalo formou darov od predstaviteľov iných krajín. Oceľová konštrukcia je prikrytá špeciálnymi textíliami, vyrobenými vo firme Ferari. Výstavbu ako takú sme ešte celkom neuzavreli. Doteraz bolo preinvestovaných okolo 28 miliónov korún, ešte treba dotiahnuť zopár detailov."
Myšlienka zriadiť múzeum letectva vznikla už pri zrode STM v roku 1947. Od soboty môžu jeho návštevníci opäť zhliadnuť zaujímavé a ojedinelé exponáty expozícií počiatkov letectva a leteckej techniky do roku 1945, leteckej techniky od roku 1945 po súčasnosť a Galérie prezidentských lietadiel. Úplnou novinkou sú expozície leteckej prístrojovej techniky a histórie boja slovenských vojakov v radoch anglických letcov počas 2. svetovej vojny.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári