G., Ing. Romana K. a Nabiulaga G. prokurátor obžaloval z trestného činu hrubého nátlaku. Posledný z nich je trestne stíhaný aj zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Obvinení vo veku od 27 do 39 rokov sa uvedených trestných činov mali dopustiť ako členovia organizovanej skupiny.
Podľa žalobcu sa v októbri lanského roka spolčili s cieľom odstránenia konkurencie. Koordinovane, na základe deľby úloh, pod hrozbou násilia, vyvíjali nátlak na Dávida H. Išlo o muža, ktorý cestoval po Slovensku a od drobných akcionárov vykupoval akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie. Obvinení ho mali nútiť k spolupráci, nakontaktovali sa na neho pri vykupovaní akcií v Považskej Bystrici. Marián M. a Ing. František D. mu tam navrhli, aby s nimi spolupracoval a odvádzal im provízie z odkúpených akcií. A to s tým, že majú kontakt na depozitár cenných papierov. Za zoznam akcionárov žiadali
2025-percentnú províziu. Povedal im, aby mu nechali telefónne číslo, že ak bude chcieť, tak sa im ozve. Neurobil to, lebo nemal záujem o takú formu spolupráce.
O mesiac neskôr, presnejšie 25. novembra 2005, Dávid H. vykupoval akcie v Kultúrnom dome v Myslave. Po chvíli prišli k vedľajšiemu stolu nejakí ľudia a začali robiť to isté. Neskôr k nemu podišiel Ing. Roman K. a podal mu svoj mobil. Ozval sa Marián M. a nahnevaným hlasom povedal Dávidovi H., aby prestal s vykupovaním akcií na Slovensku. Ten po skončení rozhovoru vrátil mobil mužovi, ktorý mu ho dal. O chvíľu však za ním prišiel opäť, vraj s ním chce hovoriť Marián M. Z druhého rozhovoru s ním sa Dávid H. dozvedel, že ak neprestane s vykupovaním akcií, nechá mu dolámať nohy a do Liberca zdravý nedôjde.
Keď sa vykupovanie blížilo ku koncu, Nabiulag G. mal za ním poslať do kultúrneho domu Ing. Juraja G. Ten mu vraj poklepal po pleci a povedal: "Toto je pozdrav od Maroša". Vtedy pochopil, že "Maroš" je zrejme muž, ktorý mu spolu s ďalším ponúkli spoluprácu... Začal sa báť, že v tejto práci nebude môcť pokračovať, resp. že sa mu môže niečo stať.
Podľa obžaloby prokurátora obvinení stupňovali nátlak na Dušana H. Posielali za ním Ing. Romana K., ktorý sa mu mal pri vykupovaní akcií v Prešove, Poprade, Bytči a v decembri 2005 v Považskej Bystrici vyhrážať násilím a nútiť ho k spolupráci. Prostredníctvom mobilu ho o to údajne žiadal aj Maroš M. A to s tým, že má kvôli nemu veľké finančné náklady.
Po poslednom z uvedených výkupov akcií sa Dávid H. obvineným stratil. Tí mali pátrať po jeho pobyte až do zadržania, ku ktorému došlo v januári tohto roku. Kvarteto obvinených je stíhané na slobode, vo väzbe skončil len Rus Nabiulaga G., ktorý má trvalý pobyt v Bratislave.
Ten čelí aj obvineniu z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, ktoré sa našli pri domovej prehliadke v dome, ktorý mal prenajatý v Slovenskom Grobe.
Išlo o pištoľ značky Walter Zella Mehlis, model 5, kaliber 6,35 mm so zásobníkom a šiestimi nábojmi. Táto streľbyschopná zbraň podlieha v zmysle zákona o zbraniach a strelive povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti. Ďalšou zaistenou zbraňou bola pištoľ značky ČZ vzor 75 Compact s 9-milimetrovým kalibrom, zásobníkom a 13 nábojmi. Keďže nemá výrobné číslo, skúšobné značky ani rok overenia, je pravdepodobné, že hlaveň a jej záver boli odcudzené pred kompletizáciou pištole, teda priamo z výroby. Ide o streľbyschopnú, ale zakázanú zbraň.
Obvinení sa k skutkom, ktoré im kladie za vinu žalobca, nepriznali.
To bol zrejme hlavný dôvod, pre ktorý na verejnom zasadaní Okresného súdu Košice I pri prejednaní obžaloby odmietli dohodu o vine a treste. To isté urobil aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach.
Žalobca uviedol, že trvá len na osobnom výsluchu poškodeného a troch svedkov. V prípade ďalších siedmich navrhol prečítať ich výpovede z prípravného konania. Obvinení a ich obhajcovia však požiadali predsedníčku senátu, aby súd vypočul aj časť týchto svedkov a okrem nich aj ďalších, pričom uviedli mená konkrétnych osôb. Je medzi nimi aj svedok, ktorý by mal vysvetliť pôvod zaistených zbraní, prostredníctvom obhajcu požiadal o jeho vypočutie Nabiulag G.
Právni zástupcovia obvinených okrem toho poukázali na to, že vo vyšetrovacom spise sa nachádzajú dôkazy, ktoré boli podľa ich názoru získané nezákonným spôsobom. V prvom prípade mali na mysli spôsob a priebeh vykonanej rekognície ich mandantov s poškodeným. Okrem toho namietali aj vykonané odpočúvanie telefonických hovorov s tým, že z dôkazov nie je zrejmé, na základe akého trestného činu boli realizované.
Z uvedeného je zrejmé, že dokazovanie pred súdom bude mať široký záber. Prvé pojednávanie sa uskutoční v októbri. Keďže ide o päticu obvinených, súd vypočuje najprv ich. Svedkovia dostanú slovo až na ďalšom pokračovaní pojednávania. V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 512 rokov.
Pred skončením verejného zasadania senát rozhodol aj o tom, že Nabiulaga G. naďalej zostáva vo väzbe. A to s odôvodnením, že jej dôvod, obava, že bude v páchaní trestnej činnosti pokračovať, zatiaľ trvá.
"Ja poškodeného vôbec nepoznám. Máme byť zločinecká skupina, ale všetci sú na slobode a ja vo väzbe. Nemá to logiku," uviedol obvinený Nabiulaga G., ktorý sa po porade s obhajcom vzdal práva podať proti uzneseniu súdu sťažnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári