Terase. Vedenie mesta sa rozhodlo objednať si spracovanie novej urbanistickej štúdie. Tá bude podkladom na zmenu súčasne platného regulačného plánu, ktorý na tomto území uprednostňuje obytnú funkciu. Radnica chce, aby sa územie stalo novým centrom - Košickou Akropolou - v ktorom by prím mali hrať firmy, obchody, služby, hotely a naopak práve trvalé bývanie by bolo vylúčené.
"Vedenie mesta došlo k poznaniu, že Košice majú šancu na ešte lepšie riešenie, ako by bolo bývalo to, ktoré vzišlo z minuloročnej verejnej súťaže. Rozhodnutie o asanačnom pásme je strategickým rozhodnutím o tom, ako sa mesto bude v budúcnosti rozvíjať. Nebolo by múdre, keby sa mesto bolo zbavilo zodpovednosti za budúcnosť tohto územia, k čomu by bolo došlo odpredajom pozemkov. Naopak ako väčšinový vlastník najzaujímavejšieho voľného územia v samom strede Košíc chce byť mesto motorom a rozhodujúcim činiteľom pri jeho formovaní a jasne stanoviť svoje požiadavky pre budúcich investorov," vysvetľuje námestník primátora Eugen Čuňo.
Zdôraznil, že toto územie je predurčené stať sa novým mestským centrom, ktoré plynule nadviaže na predimenzované historické centrum. Poukazujúc na Novú aténsku chartu Čuňo zdôraznil, že mestá budúcnosti nebudú mať jedno, ale viac centier. Ich vznik si vyžaduje pozornosť urbanistov najmä v súvislosti s potrebou vytvoriť v nich kvalitné životné prostredie. "Všade tam, kde je to možné, je potrebné podporovať zmiešaný rozvoj namiesto striktne vymedzeného jednoúčelového zónovania. Od urbanistickej štúdie očakávame riešenie neuspokojivej dopravnej situácie vo vzťahu k zimnému štadiónu, k areálu bývalého pivovaru, k riešeniu spojovacej komunikácie medzi Vojenskou ulicou a Moldavskou cestou. Ukazuje sa, že je žiaduce výrazne zredukovať rozsah zelených plôch v asanačnom území, ktoré sa ukázali ako neefektívne, neslúžia na relaxáciu a šport, ale najmä ako úkryt pre neprispôsobivých občanov."
Jedinečnosťou tohto územia je fakt, že tvorí kontaktnú zónu s historickým jadrom a je poslednou ucelenou nezastavanou plochou uprostred obytnej zóny, určenou na novú výstavbu. Vedenie mesta si uvedomuje nevyhnutnosť zabezpečiť v tomto území zmiešaný rozvoj, to znamená rozvoj podnikateľského prostredia, služieb, reštaurácií, zábavy, obchodov, ktorý umožní občanom bývať v blízkosti zamestnania. Toto je možné dosiahnuť iba tak, že v tzv. asanačnom pásme budú vylúčené akékoľvek formy trvalého bývania preto, aby sa okolité obytné zóny (Terasa, KVP, Myslava) nezliali do jediného monofunkčného celku, ktorý nemôže poskytnúť obyvateľom nič okrem obytnej funkcie.
Od výstavby Sídliska Terasa uplynulo 40 rokov a každodenný masový exodus jej obyvateľov za vyššou občianskou vybavenosťou je dôsledkom absencie zóny pracovných príležitostí, služieb, obchodu, relaxu a zábavy. "Cieľom občanov zo sídlisk je centrum, ktoré svojimi možnosťami prestáva stačiť. Preto je dôležité, aby vedenie mesta podporilo výstavbu Nového centra tak, aby bolo komunikačne vhodne riešené pre automobilovú, ale aj pešiu a cyklistickú dopravu, nevytváralo konfliktné situácie a stalo sa prirodzeným pokračovaním historického centra na Terasu. Keď sa podarí dotiahnuť celý proces zmeny regulačného plánu do konca roka, budeme veľmi spokojní. Následne bude môcť mesto rokovať s investormi, zrejme prostredníctvom súťaže, a jasne im zadať požiadavky, ako si predstavuje využitie strategického územia s rozlohou vyše 10 hektárov," dodal Čuňo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári