Niekde si bezdomovci perú šaty
inde trhovci umývajú zeleninu
Na území mesta je 20 funkčných fontán. Sú estetickou súčasťou mesta a v sparných dňoch pomáhajú zvlhčovať horúci mestský vzduch. Pôvodne ich bolo viac, z rôznych dôvodov však prestali plniť to, na čo boli postavené. Spolu s Ing. Františkom Tamplom, riaditeľom Správy mestskej zelene (SMsZ), ktorá má fontány v správe, sme sa na niektoré mestské časti pozreli podrobnejšie.
Veľký problém je s fontánami na Sídlisku Nad jazerom. Sú štyri, no vodu nestrieka ani jedna. Vybudované boli v rámci komplexnej bytovej výstavby, a keďže sídlisko má pomaly 30 rokov, starnú aj fontány. Naviac, postavené síce boli, no poriadne dokončené nie. Rovnako ako nebol dotiahnutý a sprevádzkovaný úžitkový vodovod, ktorý by fontány zásoboval vodou.
"V rokoch 1984-1985 museli vtedajšie Pozemné stavby spomínané fontány uviesť do prevádzky," spomína Ing. Tampl. "Stavebná časť však nebola dokonale zvládnutá. Od začiatku sa prejavovali deštrukcie telesa bazéna fontán, a tým i úniky vody do okolia. Aby sa to aspoň trochu napravilo, ku každej fontáne sa vybudovala studňa a postavila strojovňa. Verilo sa tiež, že deštrukcie časom prestanú."
Neprestali. Praskliny sa objavovali rýchlejšie ako stihla voda zo studní fontány napĺňať. Pretože náklady na ich prevádzku rástli do nebývalých výšok, museli byť odstavené. Napriek tomu SMsZ uvažuje, že na budúci rok aspoň jednu jazerskú fontánu opraví a uvedie do chodu. "Oživiť mienime tú za predajňou Praktik market na Rovníkovej ulici. Ak budú peniaze, keďže všetko sa odvíja od nich, pri fontáne by mal vyrásť malý parčík."
Fontána na Poludníkovej ulici pokiaľ by sa mala opraviť a sfunkčniť, náklady by boli možno aj vyššie ako postavenie novej fontány. Preto sa zasype a prostredie vysadí okrasnými drevinami. Čo bude s dvoma ďalšími, to sa uvidí podľa financií.
Deti prišli o "verejné" kúpaliská
Zle je na tom s fontánami i MČ Západ teda známa Terasa. Fungujú iba dve. I keď tá na Luníku VII nie je podľa Ing. Tampla architektonickým zázrakom, podstatné je, že je v prevádzke a osviežuje vzduch. Vlani na nej SMsZ urobila rekonštrukciu, vrátane izolácie bazéna a zrekonštruovania technologickej časti.
"Druhou fungujúcou je fontána pred magistrátom. V blízkej budúcnosti sa uvažuje s jej rekonštrukciou, pretože technický stav sa zhoršuje. Prednedávnom, obrazne povedané pod oknami Mestskej polície, ktosi z fontány ukradol nerezové kolektory aj s tryskami. Páchatelia sa zatiaľ nenašli." Do fontány, ktorá pracuje na princípe recirkulácie vody, SMsZ vodu naváža cisternou. Napriek tomu, že sa do nej pridáva chloran sodný, začínajú sa vo fontáne vytvárať neželané riasy. Keďže sú tam problémy i s výdatnosťou, SMsZ rokuje so Správou majetku mesta, s. r. o, ktorá má v areáli magistrátu studňu úžitkovej vody, aby ju mohli využívať i záhradníci. Cez deň by studňa slúžila magistrátu, v noci by sa z nej dozásobovala fontána.
Chybou mnohých fontán popdľa Ing. Tampla je, že hoci k nim bol vybudovaný úžitkový vodovod, nikdy nebol sprevádzkovaný. "Pred viac ako 20 rokmi sa preto na Luníku I i II, kde sú pár posledných rokov nefunkčné fontány, v minulosti vybudovali studne. Ich výdatnosť bola však malá, iba 0,5 dcl vody za sekundu, takže voda by len ´čurkala´, nie striekala. I preto sa aj do nich musela voziť cisternami." Keďže fontány nefungujú, deti, ktoré sa v nich s obľubou čabrali, prišli o "verejné" kúpaliská.
"Pre Luník I sme vypracovali štúdiu obnovy fontány a priľahlého priestranstva. Kedy sa zrealizuje, závisí od financií. MČ Západ si podobnú štúdiu objednala pre Luník II, ale aj tam je kvôli peniazom začiatok prác otázny. Keď sa na spomínaných Luníkoch predávali a kupovali obchodné centrá, dražili sa bez verejných priestranstiev. Tie ako Čierny Peter ostali v rukách i v starostlivosti mesta." Na úpravy priestranstiev budú potrebné veľké peniaze, pretože sa musia opraviť fontány, aj priestor okolo nich, vrátane asfaltu a odvodňovacích rigolov. "Ešte sa nič nezačalo a už mám obavy z klientov pohostinských zariadení, ktorí sa v minulosti nehanbili urobiť si z fontán na Luníku I a II verejné smetisko a WC. Snáď raz príde čas, že aj oni sa umúdria..."
Na Terase nefunguje ani fontána na Luníku IV. Postavená bola v tzv. akcii Z a jej projekčné riešenie je nešťastné. Skombinovať fontánu s pieskoviskom a kvetinovým záhonom priam predurčovalo, že piesok i kvietky budú končiť vo fontáne a upchávať trysky, aj kanalizáciu. Fontána sa naviac plnila pitnou vodou. Dnes stojí kubík vodného a stočného studenej vody viac ako 50 Sk, takže prevádzkovať fontánu na pitnú vodu by bol luxus.
Pitná je drahá
"Na Sídlisku Dargovských hrdinov je jediná fontána. Momentálne funguje, no nie je vylúčené, že podobne ako vlani bude z prevádzky vyradená. Je to totiž pre tamojších bezdomovcov miesto očisty. Aj sa tam kúpu, aj si perú veci. Ich očista nie je estetická, saponáty a mydlo zase ničia prostredie." Nedávno kvôli praniu zhorelo dokonca jedno čerpadlo. Cez sací kôš do neho vtiahlo silonku, ktorú tam niektorá dáma zbavovala špiny, a čerpadlo "odišlo." "Rokovali sme s mestskou časťou, nech spolu s Mestskou políciou prijmú opatrenia, aby fontána slúžila len na zvlhčovanie vzduchu a nie ako verejná práčovňa. Inak ju budeme nútení odstaviť."
Na Severe je tiež len jedna fontána. Stojí pri OC Mier, blízko trhoviska. Vlani bola zrekonštruovaná. Prepracovala sa aj jej technológia. Predtým fungovala na pitnú vodu, čo bolo drahé. Aj teraz je tam pitná, no voda recirkuluje, takže i tri týždne vydrží. Dopĺňa sa len toľko, čo sa prirodzene odparí. "Konečne sa, aj vďaka pokutám udeleným mestskou časťou a policajtmi, ako-tak podarilo prevychovať tamojších trhovníkov. Predtým vo fontáne pravidelne umývali produkty. Vôbec nemysleli na to, ako ju upchávajú a znečisťujú," podotkol riaditeľ SMsZ.
Zo Severu sme "skočili" na Námestie osloboditeľov. Fontána, ktorá tam pri Hoteli Gloria Palace ešte donedávna fungovala, je kvôli možnej výstavbe Auparku odstavená. SMsZ z nej demontovala technológiu a samotnú fontánu odovzdala do správy mesta. "Mimo prevádzky je aj fontána na Drevnom trhu. Jej chod bol neúmerne drahý, pretože bola napojená na pitnú vodu. K tomu prestala fungovať kanalizácia, takže voda ani neodtekala. Tento rok sme v parku postavili studňu. Keď sa opraví a upraví technológia, na budúci rok by mohla striekať. K fontáne pribudne automatická závlaha, aby sa park nemusel polievať cisternami."
Pripomínajú válovy
Najbohatšia na fontány je Mestská časť Staré Mesto. Spolu sme ich narátali 14. Na pohľad možno nenápadná, ale esteticky určite historický ráz mesta dotvára fontánka na Alžbetinej ulici, v križovaní s Tajovského ulicou. K tým nenápadnejším, čo sa týka množstva vody, ale architektonicky k zvláštnym, patrí tiež funkčná fontána pred Domom umenia.
V Mestskom parku je fontán deväť. Po štyri sú po oboch stranách chodníka smerom k železničnej stanici. "Tieto fontány podľa mňa nespĺňajú estetické ani technologické kritéria. Pripomínajú skôr válovy pre zvieratá než vkusné fontány. Čo však s nimi?, spýtal sa Ing. Tampl.
"Štúdia, ktorá hovorí o rekonštrukcii celého parku, vrátane fontán, bola vypracovaná v roku 1986. V tomto roku sme spolu s autorom štúdie, pamiatkármi a Útvarom hlavného architekta začali pracovať na jej oprášení. Na papieri sú zaznamenané zásady rekonštrukcie i podmienky úprav. Nechávame teraz na autorovi štúdie ako sa vysporiada s fontánami. Ich nešťastím je okrem tvaru i nevhodné umiestnenie, sú medzi stromami." Nepomáha, že sú niekoľkokrát denne čistené, stále na hladine plávu listy a drobné konáriky, čo dobre nevyzerá a aj trysky to upcháva. Stromy však kvôli fontánam SMsZ nemieni rúbať.
Veľkým problémom fontán v parku je deštrukcia bazénov. Sú výrazne popraskané, ani izolácia nie je funkčná. Výkonná studňa ich síce neustále dopĺňa vodou, no chod čerpadla sa odráža na vysokej spotrebe elektrickej energie. "Spomínaná štúdia rekonštrukcie parku z roku 1986 hovorila o nákladoch okolo 36 miliónov Sk. Dnes, keďže niektoré ceny stúpli aj dvadsaťnásobne, si celkovú sumu netrúfnem odhadnúť. Kvôli peniazom to s úpravou parku ružovo zrejme nevyzerá," netají Ing. Tampl.
V Mestskom parku je okrem fontán jazierko s vodotryskom. Vybudované bolo v roku 1998, takže je to v tejto oáze zelene najnovšia stavba i celkom dobrý prvok. Až na návštevníkov, ktorí sa okolo neho večer a v noci pohybujú, znečisťujú ho a ničia, čo sa dá. Pred pár rokmi sa v ňom našla i mŕtvola ženy...
Na Hlavnej "Mississipi" i fontána s rybkami
Od parku sa dostávame na Hlavnú ulicu. Pristavujeme sa najprv pri potôčiku. Rozdelený je na severnú a južnú vetvu a obe sú symbolikou, spomienkou na Čermeľský potok, ktorý kedysi tiekol dnešnou Hlavnou ulicou. V južnej vetve sú s vodou problémy, preto táto časť potôčika nie je napustená. Severná však funguje a milujú ju hlavne deti. Potôčik, napriek tomu, že mu medzi množstvom mien prischlo i pomenovanie Mississipi, patrí ku koloritu mesta. Jeho investorom bolo Mesto Košice.
Okrem potôčika sú na Hlavnej ulici tri fontány: jedna pri Michalskej bráne a potom za Štátnym divadlom a pred ním. "Fontána pred Michalskou kaplnkou sa tohto roku dočkala rekonštrukcie technológie. Predtým fungovala na pitnú vodu, a preto, hoci bola v peknom a ľuďmi obľúbenom prostredí, v prevádzke bola len pri väčších slávnostiach alebo významných udalostiach. Dnes je napojená na studňu a pracuje na princípe recirkulácie. Zároveň sa pri nej vybudovala technológia na zavlažovanie parku."
Fontána za divadlom je hlavne po rekonštrukcii v roku 1995, ktorá sa urobila podľa pôvodných, historických podkladov, návštevníkmi tiež vyhľadávaná. Má vlastnú studňu umiestnenú v telese električkovej trate. Je tam aj strojovňa a zdroj pitnej vody pre prípad havárie. "S fontánou nie sú momentálne žiadne problémy. K jej atraktívnosti prispievajú aj ryby, zvláštny druh kaprov, ktoré tam plávu. Žiaľ, občas sa niektoré stratia, šikovní ´rybári´ ich vylovia."
Keď sa rybky, aj keď iný druh, vo fontáne pred 10 rokmi objavili po prvýkrát, vtedy si veľmi dlho nepoplávali. Ktosi ich do jednej vyzbieral a zrejme skončili na pekáči. "Dnes je ich životnosť dlhšia. Snáď sú tam aj teraz, i keď ráno som sa ešte na ne nebol pozrieť...," s miernou nadsádzkou podotkol Ing. Tampl. Ryby si vo fontáne budú pokojne plávať do neskorej jesene. Potom ich vylovia, aby prezimovali na "veterine" a na jar sa opäť do fontány vrátili.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári