Žiadne mačky ani lapače prachu
Na vývoj alergií má veľký vplyv urbanizácia. Podstatne vyšší výskyt alergikov je v mestách ako na dedinách. V tzv. hygienickej teórii sa hovorí, že malé deti by mali byť vystavované prirodzenému mikrobiálnemu prostrediu.
Kto vyrastá na dedine, ten je odmalička v styku s pôdou, domácimi zvieratami, má teda prirodzený stimul, ktorý imunitný systém potrebuje. Na dedine si tiež človek dopestuje zeleninu, ktorá obsahuje menej chemikálií ako tá, čo kúpime v obchodnom centre. V mestách je náš život podstatne viac prechemizovaný.
Vieme nejako alergii predísť? Prevencia je dôležitá už počas gravidity. Zdravý životný štýl, obmedzenie fajčenia, ktoré zvyšuje riziko vzniku astmy. V rannom detstve nie je vhodné podávať dieťaťu silné alergény ako sú sója alebo kiwi.. Jedálniček treba len postupne obohacovať o nové druhy. U malých bábätiek je dobrou prevenciou kojenie.
Čo sa týka úpravy domáceho prostredia, v byte by malo byť čím menej vecí, ktoré zachytávajú prach. Teda žiadne dečky, vankúšiky, plyšové hračky či ďalšie čačky-mačky. Často treba v byte vysávať. Posteľnú bielizeň je potrebné prať najmenej pri 60 stupňoch Celzia a žehliť. Kto nie je alergický na pele, ten môže periny, podobne ako to robili naše babičky, vyložiť prevetrať na slniečko. To isté treba robiť v zime, ak je teplota pod mínus 8 stupňov Celzia. Mráz zničí väčšinu roztočov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári