Iba tréner nezodpovedal kritériám basketbalového modelingu
Boli to "iba" šestnástky, ale pre Košičanov basketbalový sviatok. Turnaj A-kategórie majstrovstiev Európy hráčok do 16 rokov im pripravil počas desiatich hracích dní zaujímavé predstavenie. Pravda, najviac sa drukovalo našim kočkám, veď takmer polovica z nich vyrastá pod tunajšími košmi, ale oplatilo sa prísť aj na iné zápasy. A taká atmosféra, aká bola na finálovom dueli Španielsko - Česko, nebýva veru v Infiniti Aréne ani počas Euroligy.
Titul, už druhý raz po sebe, obhájili horkokrvné Španielky, hoci príjemne sa pozeralo aj na iné tímy. Nášmu sa ušla desiata priečka. A možno to bolo viac, ako sa od zverenkýň košického trénera Vladimíra Karnaya pred šampionátom čakalo. V prvom rade sa hovorilo o záchrane... "Správne konštatovanie. No ešte raz absolvovať takúto tortúru, neviem, či by sme dokázali to desiate miesto zopakovať," priznáva kouč, ktorý v tejto sezóne bojoval hneď na niekoľkých basketbalových frontách. "Ale musím povedať, že naše hráčky zo seba vydali doslova všetko, vytvorili jeden tím, jeden kolektív, v ktorom všetky ťahali za jeden povraz. S tým som veľmi spokojný. No určite to nie je iba o nich, ale aj o podmienkach, aké mali v príprave vytvorené, o úrovni sústredení, i o možnosti styku s kvalitnými družstvami v zahraničí. To sú tiež podstatné faktory, ktoré majú vplyv na kvalitu tohto tímu, na to, či by sa nedalo pomýšľať aj na lepšie umiestnenie."
Niekomu hrať doma pridá krídla, u iného, naopak, poriadne zatrasie psychikou, čo ste vybadali u svojich dievčat?
"Na úvod to bolo ťažšie, tieto baby nie sú zvyknuté na takú atmosféru. Pomalšie si zvykali na takúto divácku kulisu, že sa na ne pozerali rodičia, kamaráti. Ale napokon bolo pre nás domáce prostredie skôr výhodou."
Je pre vás ťažšie viesť pubertiačky (bez urážky, dievčatá, ale ste v takom veku), alebo ženy?
"Ony to nerady počúvajú, to je pravda, ale aj svojmu synovi vravím, že puberta nie je choroba. Všetko má svoje zákonitosti, ale ťažšie je to asi s mladými dievčatami. Medzi nimi a dospelými je totiž veľký rozdiel v koncentrácii. Ich loptová technika, ani taktická vyspelosť, nie je ešte na takej vysokej úrovni, aby dokázali akceptovať pokyny trénera, aby plnili vždy to, čo sa od nich žiada. Po tejto stránke naše družstvo za súperkami trochu zaostávalo. Ale po inej zas vynikalo, naše dievčatá boli oproti iným krásne a tenké, niektoré by sa skôr hodili pre modeling. Tréner bol asi jediný, ktorý toto kritérium nespĺňal."
Ale teraz vážne, aj vo vašom družstve je niekoľko talentov, a je predpoklad, že tie sa týchto nedostatkov čoskoro zbavia. Mali ste v tíme pár dievčat, na ktorých ste mohli stavať.
"Samozejme, napríklad Kornélia Lászlóová či Kaťa Bálintová, ony to museli ťahať v každom zápase. Ďalšie striedali dobré momenty so slabšími. Možno som trochu viac čakal od Peliovej či Palkovej. Ale aj v tejto vekovej kategórii sa nájdu talenty pre ženskú basketbalovú budúcnosť."
Osem turnajových zápasov ste si rozdelili pekne na polovicu, štyri ste vyhrali, štyri prehrali. Ktorý duel bol pre vás najlepší, a po ktorom ste mali nepokojný spánok?
"Najlepší bol určite predposledný zápas s Tureckom v skupine o 9. až 16. miesto, a najslabší hneď nasledujúci, v ktorom sme aj druhý raz podľahli Ruskám. To nás už opustili všetky fyzické aj psychické sily."
Apropó, Rusky. Nie je pre vás prekvapením, že hrali iba o 9. miesto?
"Zrejme doplatili na formu prípravy. Začali zle, ale postupne išli výkonom hore, stále viac si verili. Všetko sa odvíja od začiatku turnaja, od prvého zápasu. A ten turnajový model asi nikdy nebude taký optimálny, aby vyhral naozaj najlepší. Je to aj o športovom šťastí."
Takže, Španielky nie sú podľa vás súčasnými európskymi jednotkami v tejto vekovej kategórii?
"Aj keď sú majsterkami Európy tretíkrát po sebe, nepovedal by som, že sú jednotkou. Keby sa ich finálový duel s Češkami hral dnes, možno by sa to skončilo opačne. Európska špička je v tejto kategórii veľmi vyrovnaná, a ako som už povedal, veľa závisí od vstupu do turnaja. My vieme v čom za ňou zaostávame a našou úlohou je tieto rozdiely postupne stierať. Škoda len, že za tou špičkou v Košiciach zaostávali aj niektorí rozhodcovia. Tá turecká rozhodkyňa možna dvakrát v živote videla basketbal, a už má odznak FIBA. A myslím si, že aj bulharský rozhodca svojimi verdiktmi dosť ovplyvnil vývoj finálového stretnutia."
A teraz otázka do budúcnosti. Majstrovstvami Európy ste svoj vzťah so šestnástkami skončili?
"Na toto neviem dať odpoveď, záleží na tom, ako rozhodne vedenie SBA, zatiaľ ani sám neviem, aký je ďalší program tohto družstva, 89-ky by asi mali hrať na budúci rok na majstrovstvách Európy. Keďže mám na starosť aj ženský reprezentačný káder, je to dosť problematické. Pri hráčkach do šestnásť rokov som ostal iba na požiadanie nového prezidenta SBA, a predsa len, sedieť na dvoch stoličkách naraz sa asi celkom nedá."
Bohuš MATIA
Autor: Muzika už i na bicykli
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári