vecami do školy dá riadne zabrať mnohým rodinným rozpočtom. Počas posledného mesiaca letných prázdnin však môžeme natrafiť na mnoho zliav v rôznych obchodných domoch, ktoré rodičom pomôžu preniesť sa ponad každoročný problém ľahšie.
Peračníky sa predávajú od 100 Sk väčšinou plné. K plnej zostave bežného peračníka patria obyčajné ceruzy, farbičky, strúhadlá, gumy, niekde nájdeme aj perá, nožničky či školské rozvrhy hodín. Dokonca si školák môže vybrať aj z veľkého sortimentu pier. Poslednou módou je pero s ťahákom, ktoré študenti milujú, no učitelia sa ho obávajú. Dnešné vymoženosti dokážu žiakom pomôcť zvládnuť ťažkú písomku vďaka vedomostiam napísaným na papieri, ktorý sa vysúva priamo z pera.
Ďalej potrebujú školáci, najmä na základných školách, financie na zakúpenie potrieb na výtvarnú výchovu a úbory na telocvik. Vďaka bielemu tričku, cvičkám či trampkám a obyčajným teplákom sa zbavíte ďalších 400 korún.
Na niektorých školách prebiehajú aj hodiny varenia. "Synova hodina varenia ma vyjde zhruba na 300 korún ročne za kúpu surovín," približuje mamička školopovinného syna. "Potom je možné vybrať si niektorý z voliteľných predmetov, za ktorý rodič zaplatí učiteľke 80 korún na mesiac, t. j. 800 na rok. Aspoň takto to je na synovej škole," vysvetľuje ďalej. Na niektoré predmety, najmä na cudzie jazyky, si študenti musia učebnice zakúpiť sami. Sada učebníc na cudzí jazyk stojí okolo 600 korún.
Takisto treba platiť staré známe ZRPŠ, ktoré sa pohybuje od 150 korún vyššie a niektoré školy majú aj iné finančné požiadavky, napríklad na čistiace prostriedky, xerox, študentské preukazy či prenájmy skriniek, ktorých výška sa pohybuje okolo 50 korún na celý školský rok. Nezabúdajme aj na triedny fond a stredoškolské sporenie na maturitu. Výška vkladu sa zakladá na dohode triedy. "Taktiež sa platí každý rok poistné, to sa pohybuje v rozmedzí 20 až 40 korún," dodáva mamička 15-ročného syna.
Školopovinné deti, ktorým doma nemá kto navariť, majú možnosť navštevovať školskú jedáleň. Hodnota jedného obeda sa pohybuje od 25 do 30 korún. To máme zhruba tých 500 až 600 korún na prázdne žalúdky mesačne.
Ďalšou položkou je cestovanie, niektorí využívajú služny SAD, iní MHD. Behom mesiaca zaplatia študenti za tieto služby priemerne 200 korún.
A to už nehovoriac o ďalších nákladoch, napríklad na rôzne školské akcie, výchovné koncerty, kultúrne podujatia, návštevy kín a divadiel, planetárií, lyžiarske zájazdy, branecký výcvik (niekde povinné, inde nie!). Tieto pobyty nie sú lacnou záležitosťou. Každoročne sa na základných školách koná aj niekoľkodňový zájazd do školy v prírode, ktorého sa však nemusia zúčastniť všetci.
Štát podporuje školákov zo sociálne znevýhodneného prostredia: "Tieto rodiny dostanú na každé školopovinné dieťa 500 korún. To je na školské pomôcky až-až," vysvetľuje Zuzana Hudáková, učiteľka na špeciálnej základnej škole.
TOVARCENAPOČET
Veľký zošitod 17 Sk zhruba10 ks
Malý zošitod 2 Skzhruba10 ks
Obal na zošitod 3 Sk20 ks
Doska na zošitod 40 Sk2 ks
Kružidlood 30 Sk1 ks
Pravítkood 10 Sk 3 ks
Školský batohod 300 Sk 1 ks
Peračník plnýod 100 Sk 1 ks
Autor: Lenka BAČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári