Iba toľko by sme ich už totiž mali voliť podľa deklarovaného zámeru tvorcov novely Zákona o Košiciach, ktorú Národná rada SR tento rok schválila. Okolo účinnosti tejto zmeny však vznikol právny spor.
Problém pritom treba vyriešiť už do konca septembra. Najneskôr dovtedy totiž musí mestské zastupiteľstvo určiť volebné obvody s počtami volených poslancov. Ostáva už teda len čosi vyše mesiaca.
Právne najčistejším riešením by bola ešte jedna rýchla drobná zmena Zákona o Košiciach v parlamente, ktorá by odstránila pochybnosti, odkedy máme voliť menej poslancov. Tá by však musela nadobudnúť účinnosť najneskôr posledný septembrový týždeň.
No takýto návrh stále (do konca minulého týždňa) do Národnej rady SR nikto nepodal. Pritom bežné legislatívne konanie so všetkými zákonnými lehotami a s tromi čítaniami trvá obvykle dva mesiace. Len druhé a tretie čítanie možno totiž spojiť na jednej schôdzi a tie sa konajú spravidla iba raz mesačne.
Preto by to už odteraz do konca septembra pri štandardnom postupe zmeniť nestihli. Až v októbri, ale to už je pre Košice neskoro.
"Ja sa však predsa nádejám, že do potrebného termínu sa to podarí a je to reálne," tvrdí košický viceprimátor Eugen Čuňo (SDKÚ-DS), ktorý sa na príprave spornej schválenej novely podieľal. Vysvetľuje, že tejto úlohy sa ujal koaličný poslanec Národnej rady, Košičan Jozef Burian (Smer-SD).
Ten nám to potvrdil. "To, že sa to podarí, samozrejme zaručiť nemôžem, ale urobím pre to všetko," komentoval Burian. Ako to chce spraviť, neprezradil. Uviedol len, že to nebude formou skráteného legislatívneho konania.
Pri skrátenom konaní síce na rozdiel od bežného neplatia lehoty, no parlament tak môže postupovať len za mimoriadnych okolností, napríklad ak hrozia štátu značné hospodárske škody.
"V normálnom legislatívnom konaní je skoro nemožné to stihnúť. Ale teoreticky sa to dá," reagoval ďalší košický poslanec parlamentu, opozičný Viliam Novotný (SDKÚ-DS). "Keď je totiž politická vôľa, možné je všetko. Napríklad, ak by bola v septembri zvolaná okrem plánovanej schôdze (začína sa 5. 9.) ešte jedna." Schôdze parlamentu zvoláva jeho predseda, ktorým je ďalší Košičan a Burianov stranícky kolega Pavol Paška.
Ako však Novotný dodal, keď bude v tomto prípade Smer veľmi chcieť, bude v SDKÚ lobovať, aby v tom Smeru pomohli.
Radnica v júli zaspala?
Prečo zástupcovia mesta nezabezpečili, aby sa návrh zmeny zákona dostal do parlamentu ešte v júli, aby o ňom mohla Národná rada SR (NR SR) rokovať už v auguste a koniec septembra by tak mohli stihnúť aj pri štandardnom postupe? Veď zámer presadiť rýchlo po júnových voľbách do NR SR "novelu novely" zákona verejne prezentoval primátor František Knapík (KDH) ešte v máji!
"Hneď po júnových parlamentných voľbách bolo hektické obdobie. Nebol to úmysel. No teraz už je bezpredmetné sa tým zaoberať. Teraz treba riešiť stav, ktorý je," vyjadril sa námestník primátora Čuňo.
Práve preto, že vedenie mesta sa nepostaralo, aby bol spomínaný návrh zmeny zákona podaný do parlamentu včas, sa koaličná poslankyňa Národnej rady a členka mestského zastupiteľstva Monika Smolková (Smer-SD) obáva, že už to nestihnú. Smolková je pritom straníckou kolegyňou Buriana, ktorý, naopak, verí, že sa to podarí.
Čo ak to v NR SR neprejde
Mesto stále čaká na výklad schválenej novely Zákona o Košiciach. Magistrát totiž požiadal o stanovisko ministerstvo vnútra i Národnú radu, lebo sa líšia právne názory na to, či zníženie počtu mestských poslancov zo súčasných 80 na 50, tak, ako je upravené v novele, možno reálne premietnuť do praxe už v tohtoročných komunálnych voľbách, alebo až o štyri roky.
Ministerstvo vnútra sa vo svojej májovej odpovedi Korzáru priklonilo k názoru, že novela je napísaná tak, že 50 poslancov možno voliť až v roku 2010. Mestu však ministerstvo údajne stále oficiálne neodpovedalo.
Všeobecne prevláda v samospráve mesta názor, že v prípade pretrvávajúcich pochybností by sa radšej opäť volilo 80 poslancov, aby potom nikto nemohol voľby a ich výsledok napadnúť.
Návrh spornej schválenej novely pripravil tím na čele s ústavným právnikom Ladislavom Oroszom. Ten však trvá na tom, že novelu napísali dobre, tak, že už v decembri možno voliť 50 poslancov.
Zámerom novely zákona o Košiciach bolo samosprávu mesta zlacniť a zefektívniť. Znížením počtu mestských poslancov z 80 na 50 by mesto ušetrilo ročne asi 2,5 milióna Sk.
Ako by to malo byť
Takto by malo vyzerať 14 volebných obvodov s počtami poslaneckých mandátov, ak by sme volili 50-členné mestské zastupiteľstvo. Ide o návrh magistrátu predložený na nedávne rokovanie mestskej rady:
obvodmestské častiobyvateliaposlanci
1.Západ398478
2.Dargovských hrdinov255256
3.Juh229025
4.Sever + Kavečany210565
5.Ťahanovce-obec + Sídlisko Ťahanovce250985
6.Staré Mesto + Džungľa219355
7.Nad jazerom247755
8.Sídlisko KVP255235
9.Šaca50101
10.Lunik IX51501
11.Barca + Šebastovce + Poľov48861
12.Lorinčík + Pereš + Myslava33111
13.Krásna35931
14.Košická Nová Ves + Vyšné Opátske39841
Ako je to teraz
Toto je doterajší stav s 22 volebnými obvodmi kopírujúcimi mestské časti, z ktorých každá má v 80-člennom mestskom zastupiteľstve aspoň jeden mandát:
obvodmestská časťposlanci
1.Západ13
2.Dargovských hrdinov9
3.Juh8
4.Nad jazerom8
5.Sídlisko KVP8
6.Staré Mesto7
7.Sídlisko Ťahanovce7
8.Sever6
9.Kavečany1
10.Ťahanovce-obec1
11.Šaca1
12.Lunik IX1
13.Barca1
14.Šebastovce1
15.Poľov1
16.Lorinčík1
17.Pereš1
18.Myslava1
19.Krásna1
20.Džungľa1
21.Košická Nová Ves1
22.Vyšné Opátske1
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári