1968 zastrelili okupanti.
Priamo pred ňou zasiahla guľka 24-ročného Ladislava Martoníka do hlavy. V osudný deň si prišiel do Tuzexu kúpiť motorový olej do auta. Jeho otec natáčal dianie na Námestí osloboditeľov, kadiaľ prechádzala kolóna tankov a obrnených transportérov. Netušil, že syna o niekoľko metrov ďalej zabili. Krvou postriekanú stenu očistili až o niekoľko dní.
Včera horelo pri pamätnej tabuli šesť sviečok. Presný počet obetí, ktoré si vyžiadala invázia vojsk Varšavskej zmluvy v uliciach Košíc, však ešte stále nie je známy. Podľa zvodky z Odboru vyšetrovania Mestskej správy Verejnej bezpečnosti v Košiciach bol medzi mŕtvymi aj 13-ročný chlapec, ktorého nevedeli identifikovať. Ďalšou obeťou, ktorej meno na tabuli chýba, je 22-ročný Bartolomej Horváth. Ten sa do zvodiek nedostal, pretože na následky strelného poranenia brucha zomrel až 11. septembra.
"Predpokladal, som, že obetí bude zrejme viac. Aj tak je to pre mňa šok. Mal som zvodky s neskorším dátumom, tam sa smrť dieťaťa vôbec nespomína," povedal sochár Peter Kalmus, autor pamätnej tabule, ktorú osadili na mieste tragédie v novembri 1989. "Zrejme už vtedy zapracovala Štátna bezpečnosť. Neviem si totiž predstaviť, že by policajti dali do zvodky neoverenú informáciu."
Podľa Patrika Košického z Ústavu pamäti národa, ktorý mestu poskytol doteraz neznáme dokumenty, smrť 13-ročného chlapca sa nedá ani potvrdiť, ani vyvrátiť. "Pomohlo by nám, keby sme sa dostali k časti archívnych materiálov vo Vojenskom ústrednom archíve v Prahe. Materiály, ktoré sme žiadali, boli počas záplav poškodené, najskôr ich musia reštaurovať. V nich by mali byť presnejšie informácie."
Košický fotograf Tibor Kováč je po priestrele hlavy dodnes na invalidnom vozíku. Aj podľa jeho vyjadrenia v Košiciach padlo viac ako šesť ľudí. "Ja viem o desiatich. Mal som tie prípady aj zdokumentované. Žiaľ, dokumenty sa stratili. Bývalý režim sa snažil všetky stopy zahladiť."
Včera si uctil pamiatku obetí okupácie kyticou kvetov primátor Košíc František Knapík. Ako uviedol, vedenie mesta má snahu objektivizovať vlastné dejiny, prelomové udalosti, ktoré minulý režim z ideologických dôvodov deformoval. Patrí k nim aj 21. august 1968. „Je najvyšší čas zmapovať okupáciu, ktorá zásadným spôsobom zasiahla do života obyvateľov mesta. Na základe objektívnych informácií chceme upraviť aj pamätník obetiam okupačných vojsk. Mená ľudí, ktorí vyšli do ulíc vyjadriť svoj protest proti invázií, nesmú upadnúť do zabudnutia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári