nezostáva nič iné ako sa nemo prizerať ich úspešnému boju s vekom. Jedným z nich je večne optimistický, novými nápadmi sršiaci Otakar Krásenský... V novom tisícročí sa začal venovať písaniu kníh. Pprvá mu vyšla v roku 2002, najnovšie sa čitateľom prihovára cez Swingový klavír. Práve swing mu totiž učaroval ešte v jeho mladosti.
Väčšina Michalovčanov ho pozná ako dlhoročného šéfa michalovskej hygieny. Curriculum vitae rodáka z Kolína však stále lavíruje na večnej otázke: Remeslo alebo hudba? V päťdesiatych rokoch chcel študovať na pražskej AMU, ale vďaka kádrovčíkom bolo zo štúdia hudby napokon štúdium potravinárskej chémie. Hudbu si teda vybral ako koníček. S kapelou hrával po baroch v spoločnosti Vlacha, Gotta či Kreutgartnera. Tu sa zoznámil s manželkou. To ona ho v roku 1958 "dotiahla" na Zemplín a Krásenský "spískal" vznik prvej swingovej kapely v Michalovciach: "Hrávali sme v Parku, Grande, či Jalte. Keď vadilo, že "robím" americkú hudbu, vyhovoril som sa, že ide o hudbu černošskú a teda, že ju vytvorila komunita, utláčaná zlými kapitalistami.(smiech) Obvinenia, že cez deň robím v podnikoch kontroly a večer tam hrávam, spojené s podozrením, že na tom zarábam, som nezniesol a s hudbou som skončil."
Nasledovala dlhoročná prestávka, ktorú ukončila až "nežná". Krásenský s priateľmi postavili swingové septeto a opäť hrali. Založili tradíciu Swingových večerov. Kapela sa síce rozpadla, ale on to nevzdal. Stále rozlietaný uhladený senior s viac ako 7 krížikmi na chrbte pred 4 rokmi túto tradíciu oprášil. Konajú sa raz za dva mesiace v galérii Zemplínskeho osvetového strediska a tešia sa bohatej návštevnosti.
Čas medzitým si začal "krátiť" písaním. Jeho prvotinu Pozitívne správanie z roku 2002 museli o rok neskôr dotlačiť. S jej výtlačkami, nošou umeleckého slova a swingovým klavírom prejazdil takmer celé Slovensko. Dnes hovorí, že práve hudba a rozdávanie radosti ho robia šťastným: "Uvažujem, že až na dôchodku som začal naozaj žiť."
A čo jeho zvláštny prízvuk? V spojení s pohotovým humorom, šarmom gentlemana "starej školy", rafinovane dávkovanou improvizáciou, rokmi získanou profesionalitou a spontánnosťou umelca vytvárajú harmonickú kombináciu so špecifickou príchuťou. Hudobný žáner, ktorý mu učaroval, sa napokon rozhodol rozobrať aj na stránkach svojej knihy,nazvanej ako inak - Swingový klavír
"Veľmi rád sa vraciam do tohto obdobia a spomínam na časy, keď swing ovládal koncertné pódiá a tanečné parkety. Popisujem slávnu éru obdobia hviezd ako boli Louis Armstrong, Nat King Cole, Frank Sinatra, George Gershwin. A nezabúdam ani na vynikajúce postavy slovenskej scény ako je Krištof Veselý. Swing do našej oblasti priniesol český skladateľ Jaroslav Ježek," vysvetľuje. Okrem Ježka, ktorý by sa tento rok dožil 100 rokov, sa v nej venuje aj jeho spoločníkom - Voskovcovi a Werichovi: "Celý život som sa zaujímal o výrazné postavy jazzu a swingovej hudby. Prečítal som množstvo literatúry, keďže jej u nás bolo málo, zháňal som preklady článkov, hľadal nahrávky z archívov alebo televízie. A mal som i nemálo vlastných poznatkov alebo rozhovorov. Bolo mi kedysi umožnené zblízka sledovať Werichovo pôsobenie na pražskej divadelnej scéne. Mal som i príležitosť vidieť v roku 1947 na javisku ešte Wericha s Voskovcom v hre "Päsť na oko". Armstronga som videl pri jeho pražskom vystúpení v roku 1965."
"Upozorňuje", že kniha nie je určená len hudobníkom: "Je písaná ľahkým a humorným štýlom. Nechcem čitateľa nudiť, ale pobaviť. Spomínam zaujímavosti zo života umelcov, nevyhýbam sa úryvkom z bulvárnej tlače. Tá si vždy nachádzala cestu k známym osobnostiam, aj keď oni to nie vždy vítali." To, čo do knihy zakomponovať nedokázal, je swing samotný a Krásenský to priznáva: "O hudbe sa písať nedá. Tá sa musí počúvať. Ak máte chuť, príďte na program Swingový klavír a pochopíte."
Najbližšie svoj swingový klavír rozozvučí na tému Duke Ellington - jazzový elegán už tento štvrtok 24. augusta. Jeho hosťami bude šansoniérka Gabika Kozmová a jeden zo zakladateľov súboru Zemplín Juraj Kačmár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári