stého výročia dovezenia pozostatkov Františka II. Rákocziho do Košíc, obohacovala ju výstava venovaná tejto tématike. Zaujímavé artefakty poskytli členovia Slovenskej numizmatickej spoločnosti v Košiciach a nechýbali medzi nimi dobové medaily či pohľadnice z roku 1906, znázorňujúce vtedajšie oslavy znovupochovania kniežaťa Rákocziho v Košiciach. Najväčšou vzácnosťou bol cínový pohár z roku 1711 s jeho podobizňou.
Na burze sa vystavovali rôzne zberateľské predmety, hlavne mince, odznaky, medaily, vyznamenania, rady, známky, žetóny, hodinky a drobné starožitnosti. Bolo ich možné nielen kupovať a predávať, ale i vymieňať. Burzy sa zúčastnili zberatelia zo šiestich štátov popri slovenských to boli zberatelia z Maďarska, Česka, Poľska, Rakúska a Litvy.
Medzi vystavovanými vecami sa dali objaviť mnohé zaujímavosti, napríklad čínske pečatidlá či vzácne staré mince. Numizmatici sa napríklad mohli pokochať pohľadom na zlatý desaťdukát rakúsko-uhorského cisára Leopolda zo 17. storočia, ktorého hodnota je tristotisíc korún.
Na výstave sa dali nájsť aj staršie šperky, obrazy, svietniky, mažiare, žehličky, zvonce či putá a kopec ďalších vecí, ktorými sa dá spríjemniť dom či chalupa. Nemálo návštevníkov burzy odchádzalo domov práve s takýmito drobnosťami v ruke. Deti zas zaujímali najmä staré pohľadnice a autíčka, ktorých sa dalo nájsť na burze neúrekom.
"Zbieram anglické autíčka Matchbox, vyrobené do roku 1968. Mám ich asi šesťtisíc, pričom hodnota takejto zbierky je obrovská. Dal by sa za ne kúpiť parádny dom, veď len iba jedno z autíčok stojí asi 3,5 tisíca korún," povedal nám jeden z vystavovateľov, ktorého artikel si obzerali hlavne chlapci.
Ján Semek zo Sobraniec zas priviezol na burzu výber z 36-tisícovej zbierky pohľadníc, ktorá patrí II. základnej škole v Sobranciach a pokúša sa ňou o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Pohľadnice zozbierali žiaci a najstaršia pochádza z roku 1915.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári