Stašša, ktorý mal malú čivavu v taške na ramene, to rozčúlilo. Domnieva sa, že pokiaľ vstup do predajne nezakazuje zákon, obchodníci ho nemajú právo obmedzovať.
Zisťovali sme, či so zvieraťom možno alebo nemožno vstupovať do obchodov. Ako nás informovala MVDr. Mária Jurčáková z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Košiciach, so psom ani iným zvieraťom nemožno na základe platných všeobecných hygienických pravidiel vojsť do obchodu s potravinami, iné predajne však zákon v tomto neobmedzuje.
"Paragraf 60 Potravinového kódexu druhej časti I. hlavy hovorí, že vstupovať do predajne potravín so zvieraťom, okrem vodiacich psov pre nevidiacich, je zakázané. Vôbec pritom nezáleží, či má človek zviera na rukách alebo na vôdzke," dozvedeli sme sa.
Zvieratá nemôžu ani do žiadnych reštaurácií, fast-foodov, barov, kaviarní a cukrární.
"Zákon o verejnom zdravotníctve v paragrafe 29 hovorí, že prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania je povinný zabezpečiť, aby do výrobných priestorov a do priestorov spoločného stravovania nevstupovali neoprávnené osoby alebo zvieratá, s výnimkou priestorov pre konzumáciu stravy, kde môžu vstupovať zdravotne postihnuté osoby aj v sprievode psa so špeciálnym výcvikom," povedala nám MUDr. Beáta Antošová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. To podľa nej platí aj pre letné terasy, ktoré sú časťou spoločného stravovania. Preto by prevádzkovatelia, ktorí psíkovi vstup na letnú terasu povolia, mohli dostať za to i pokutu. "Spomínaný zákon chráni zdravie verejnosti a zvieratá by mohli byť šíriteľmi nejakých ochorení, preto do priestorov na spoločného stravovania nesmú," konštatovala vedúca fyziológie výživy.
MEDZITIUTL: Obchodníci si môžu stanoviť podmienky predaja, ale...
Inak je to v prípade obchodov, v ktorých sa nenarába s potravinami. Vstup zvierat do obchodov s textilom, či elektronikou zákon nezakazuje, ale... Majitelia takýchto prevádzok si chcú neraz svoj majetok chrániť aj takýmto spôsobom a vstup zvierat do obchodov nepovolia. Rovnako sa môžeme stretnúť so zákazom vstupu s kočíkom, kolieskovými korčuľami alebo zmrzlinou. Podľa riaditeľa Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) v Košiciach MVDr. Daniela Horvátha na to majú právo, ale...
"Neexistuje všeobecne záväzný právny predpis, ktorý by tieto veci upravoval, no obchodníci majú právo stanoviť si určité podmienky predaja. Nesmú však pritom diskriminovať zákazníka. Riešili sme už podnet, keď mamičku nepustili do predajne s detským kočíkom, aj keď uličky boli dostatočne široké. V obchode to odôvodňovali častými krádežami... Náš záver bol taký, že šlo o diskrimináciu zákazníka. Vstup s kočíkom do predajne totiž možno zakázať, ale mamičku ako každého zákazníka zároveň musia obslúžiť. Trebárs jej doniesť tovar, o ktorý prejavila záujem, až k dverám. Pretože každý tovar, ktorý je na predaj, musí byť v prípade záujmu predaný. Ináč v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa hrozí prevádzkovateľovi finančný postih," konštatuje riaditeľ SOI.
Sťažovateľ V. Stašš sa domnieva, že aj zákaz vstupu so psom, kolieskovými korčuľami či zmrzlinou v ruke do predajne je diskrimináciou zákazníka. Všetci by sa mali podľa neho domáhať svojich práv a nie ustupovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári