Na výstavbu moderných toaliet prispela Európska únia
Pod parkom s hrajúcou fontánou otvorili najmodernejšie záchody
V našom meste bol odjakživa problém s verejnými toaletami. Koho najmä v centre "pritlačila" fyziologická potreba, mal niekoľko možností. Ak neskočil za nejakú bránu, buď musel navštíviť niektoré reštauračné zariadenie, alebo sa ponáhľať domov. Od pondelka sa blýska na lepšie časy...
Komu "zasvietila kontrolka" v okolí štátneho divadla, musel prejť kus cesty, kým našiel verejné toalety. Jedny sú až v podzemnom múzeu pred vedeckou knižnicou, druhé v uličke naproti OD Tesco. Hoci Združenie na ochranu plných močových mechúrov roky bilo ma poplach, na magistráte si jeho argumenty nikto nevšímal. Preto sa rozhodlo požiadať o pomoc Európsku úniu a bol to dobrý krok. Košičania získali grant 50 miliónov korún, ktoré použili na výstavbu toaliet v samom centre mesta.
"Nad výberom lokality sme dlho nerozmýšľali," prezradil nám predseda Združenia na ochranu plných močových mechúrov Ing. Dušan Pišpiš. "Chceli sme, aby bola v samom strede mesta, teda v úseku medzi divadlom a Dómom sv. Alžbety. Keďže je tam voľného priestoru na výstavbu málo, hľadali sme iné riešenie. A našli sme ho. Keď sme neuspeli na povrchu, skúsili sme to v podzemí. Tam je miesta habadej. Zvolili sme si priestor pod parkom s hrajúcou fontánou."
Konkurz na podzemné výkopové práce vyhrala firma Krtko s.r.o, ktorá ich stihla urobiť za týždeň. Potom nabehla firma Beton a.s, ktorá vymurovala skelet toaliet. Vybavenie interiéru napokon nainštalovala firma Hajzel s.r.o, ktoré s tým má bohaté skúsenosti. Od prvého výkopu po skúšobné spláchnutie trvala výstavba toaliet necelý mesiac. A to je na slovenské pomery skutočne úspech.
"Toalety, ktoré dostali názov ´Extasa´, sú vybavené najmodernejšou technikou," pokračuje Ing. Pišpiš. "Každý zákazník najprv prejde cez detektor, či pri sebe nemá nebezpečné predmety. Špeciálny snímač potom určí, či ide o muža alebo ženu a podľa toho otvorí prvý alebo druhý sektor. Priestory pre obe pohlavia sme vybavili tak, aby sme im krátky okamih zbavenia sa obsahu čriev čo najviac spríjemnili. Po vstupe do samotnej kabínky si muži i ženy môžu zvoliť hudbu, ktorý chcú počúvať, alebo zapnúť televízor s videoklipmi. Spínač je nastavený tak, aby sa program po piatich minútach automaticky vypol."
V dámskom sektore je k dispozícii kaderníčka, kozmetička i pedikérka a uvažuje sa aj o masérovi. V pánskej časti už totiž masérka od pondelka funguje a záujem o jej služby je obrovský. Na obrázku vidieť, že prostredie pisoárov je riešené tak, aby aj z vykonávania "malej potreby" mali muži pôžitok. Môžu si vybrať, pred ktorý obrázok sa postavia a počas "úkonu" sa im žena z neho prihovára. Povzbudzuje ich a pridá aj niekoľko obdivných výkrikov na adresu ich "mužnosti". Samozrejmosťou toaliet je stála cirkulácia čerstvého vzduchu s pridaním vonných esencií.
"Samozrejme, všetky služby sú v cene, ktorú zákazník zaplatí pri vstupe. Dospelí 100 korún, deti do 5 rokov a dôchodcovia nad 100 rokov platia polovicu. Pre koho sa to zdá veľa, môže si kúpiť permanentku. Buď na 10 vstupov za 700 korún, alebo ´ročnú´ za 2000 korún," vraví Ing. Pišpiš. My iba dodávame, že vstup do toaliet Extasa je niekoľko metrov od stĺpa so zvonkohrou.
Róbert BEJDA
Autor: Budú činiť násilie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári