Keď niekoho štípu vo vode oči,
nemusí to byť len od chlóru
Pred začiatkom letnej sezóny kvalitu a čistotu vody v kúpaliskách mesta skontrolovali pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), Košice, čiže orgánu verejného zdravotníctva. Len keď vyhovela stanoveným parametrom, mohli "štrandy" dostať súhlasný posudok a privítať návštevníkov, ktorí si prišli užívať vodu a schladiť rozpálené telá. Po horúcom júli nastúpil uplakaný august a kúpaliská osireli.
Všetci však dúfame, že takéto počasie nebude trvať do konca prázdnin a dovoleniek, ale, že ešte príde teplo. Aká bude potom voda? Nebude mať zmena počasia vplyv na jej kvalitu? Nebudú kúpaliská pridávať nadmerné množstvo chlóru, len aby v nej zničili všetky mikróby? Už aj počas júla sme zaznamenali pripomienky, že chlóru je vo vode veľa a štípe oči.
"Kritika na nadmerné množstvo chlóru ma prekvapuje. My sme žiadne pripomienky kúpajúcich nezaznamenali. Ani naše merania nič podobné nepotvrdili," uviedla Mgr. Marcela Ferencová, vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia spomínaného RÚVZ. "Odkedy sú bazény napustené, správcovia a prevádzkovatelia kúpalísk sú povinní raz denne merať pH vody, trikrát denne množstvo voľného a viazaného chlóru a získané hodnoty zapisovať do prevádzkového denníka. Pri kontrolných odberoch, ktoré počas leta robíme, preverujeme aj tieto čísla, no zatiaľ bolo všetko v poriadku." Ak niektorých návštevníkov po kúpaní štípali oči, išlo skôr o ich precitlivenosť. Nadmerné množstvá chlóru, ktoré by mohli spôsobiť zdravotné problémy, nezaznamenali, zdôraznila M. Ferencová.
Chlór môže byť voľný a viazaný. Voľný je ten, ktorý je okamžite pripravený vychytiť v bazéne znečistenie, ak do vody skočí niekto, kto je jeho zdrojom. Spomínaný voľný chlór sa veľmi rýchlo na hociktorý z choroboplodných zárodkov naviaže a zlikviduje ho. V bazéne môže byť tohto chlóru od 0,3 do 0,5 miligramu (mg) na liter. "Viazaný chlór, ktorého nesmie byť viac ako 0,3 mg na liter, sa najprv musí uvoľniť z väzby s látkou, na ktorú je naviazaný. Až potom môže byť účinný," pridala M. Ferencová technické informácie.
Nadmerné množstvo chlóru sa nemôže objaviť vo vode žiadneho bazéna ani keď sa opätovne oteplí a ešte sa vyberieme na kúpaliská "Aj pri súčasnom počasí sa bazény udržiavajú, voda v nich cirkuluje. Funguje tiež úpravňa a pridávajú sa dezinfekčné prostriedky. Keď s oteplením kúpaliská ožijú, strojník nastaví technológiu úpravy tak, aby denne meraný voľný a viazaný chlór, ako i pH vody, boli tak v poriadku ako pred ochladením," doplnila Mgr. Marcela Ferencová. Z kúpania teda ani po chladných dňoch nemusíme mať obavy.
Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva robia na kúpaliskách i kontroly občerstvovacích zariadení. Ako uviedla vedúca fyziológie výživy MUDr. Beáta Antošová niektoré nedostatky zistili v starostlivosti o požívatiny, napríklad v skladovaní nezlúčiteľných druhov alebo v zmrazovaní mäsových výrobkov, ktoré sa zmrazovať nesmú. "Ojedinele sme skonštatovali nedostatky aj v osobnej a prevádzkovej hygiene. I keď sme za zistenia uložili blokové pokuty, žiadne nebolo natoľko vážne, aby sme vydali rozhodnutie o uzatvorení prevádzky." MUDr. Antošová tiež dodala, že akonáhle sa oteplí, v kontrolách na košických kúpaliskách budú pokračovať.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári