Korzár logo Korzár Košice

Mnohí Košickí remeselníci no najmä obchodníci sa ťažko zmierovali so zrušením cechov a s ich nástupcami - živnostenskými spoloče

Nový živnostenský zákon bol pre jedných pohrebnou piesňou, pre iných svadobným pochodomZmenou v hospodárskom živote Košíc v polovici 19. storočia,

Nový živnostenský zákon bol pre jedných pohrebnou piesňou, pre iných svadobným pochodom

Zmenou v hospodárskom živote Košíc v polovici 19. storočia, ktorá by viedla k slobodnému podnikaniu, malo priviesť zrušenie cechov a nové zákony. Plánované zámery uhorskej revolučnej vlády sa premietli iba v úpravách cechových štatútov a cechové zriadenie zachovala aj porevolučná rakúska tzv. Geringerova inštrukcia. Nedovoľovala zakladať nové cechy, obsahovala aj zásady ustanovenia o slobodnej súťaži a posilnila právomoc magistrátu mesta a obchodnej a priemyselnej komory. Cechy zrušili až nový živnostenský zákon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iba "kozmetické" úpravy stanov

Sedem rokov po potlačení buržoáznej revolúcie v Uhorsku (1848-49), bolo v Košiciach 5 tisíc produktívne aktívnych obyvateľov. V poľnohospodárstve bolo zárobkovo činných 116, v remeslách a priemysle 1974, v obchode a peňažníctve 164 a v doprave 248. Tieto odvetvia dosiahli v roku 1910 tri a pol násobný nárast. V roku 1900 to bolo 305 a v roku 1910 ľudí až 461 poľnohospodárstvom sa živiacich, 7151 a 7880 pracujúcich v remeslách a priemysle. V obchode a peňažníctve vzrástol počet na 1431 a 1833 a v doprave na 808 a 1162 v rokoch 1900 a 1910. Remeselníci a obchodníci patrili k vrstve, ktorá bola trvalo usadená v Košiciach a pochádzajúca z košických rodákov aj z prisťahovalcov, ktorí sa tu usadili, o čom svedčia mnohé nemecké, maďarské, slovenské i české rodiny, ktoré vytvorili základy hospodárstva mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme chceli charakterizovať situáciu v remeselnom odvetví, táto sa v prvej polovici 19. storočia vyvíjala podľa pravidiel cechového zriadenia. Podľa súpisu daňových poplatníkov bolo v roku 1828 v Košiciach 460 majiteľov dielní so 70 špecializáciami v 50 cechoch. Organizácia remesiel sa nezmenila do obdobia revolučných udalostí a hoci sa o to pokúsila revolučná vláda L. Batthyányho, nepriniesla prevratné zmeny, ktoré mali byť aj v zrušení cechov. Urobila iba "kozmetické" úpravy, spočívajúce v úprave cechových štatútov, napr. v tom, že na zasadnutí cechov sa mohli zúčastňovať tovariši, že bol vymedzený pracovný čas a podobne. Porevolučná Geringerova "Provizórna inštrukcia o vzťahoch v obchode a remesle v korunnej zemi Uhorska" platná od apríla roku 1851, ktorá obsahovala aj zásady ustanovenia o slobodnej súťaži, zachovala aj v Košiciach cechové zriadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie právomoci cechov

Podľa zásad sa však nové cechy zakladať nemohli (bolo by to v rozpore s ustanovením o slobodnej súťaži v podnikaní), ale do existujúcich mohol vstúpiť každý, bez ohľadu na stavovskú, náboženskú a národnostnú príslušnosť a pre majstrov bolo členstvo v cechoch povinné. Podľa tejto inštrukcie mali väčšiu právomoc v hospodárskej politike magistrát s Obchodnou a priemyselnou komorou. Trvalo ešte 20 rokov, kým nový živnostenský zákon v roku 1872 zrušil cechy, nahradil ich živnostenskými spoločenstvami podľa jednotlivých odborov a tým otvoril cestu k slobodnému podnikaniu.

Ďalším zákonom z roku 1884 bolo povolené založenie aj všeobecných živnostenských spoločenstiev. Tie boli zastrešené živnostenskou vrchnosťou I. stupňa - mestským policajným kapitanátom. Keď vyšiel prvý živnostenský zákon v roku 1872 bolo v Košiciach 32 cechov, teda o 18 menej. Toľko cechov zaniklo bez toho, aby založili vlastné živnostenské spoločenstvo.

Počet zárobkovo činných ľudí v remeselnom a priemyselnom odvetví vzrástol aj prisťahovaním ľudí z Gemera, Spiša, s rôznych oblastí Uhorska, dosť veľký bol príliv židovského obyvateľstva, najmä obchodníkov. Mnohí sa prisťahovali z Nemecka a Poľska. V poradí transformácie remeselnej výroby na priemyselnú, bol na prvom mieste potravinársky priemysel, za ním železiarsky, drevospracujúci a v menšej miere stavebný. Textilná a odevná výroba i kožiarske odvetvie ostali ďalej na úrovni remeselných dielní, krajčírov, čižmárov, obuvníkov. Jedinou bezkonkurenčnou výrobňou bola prvá bryndziarska výrobňa v Košiciach, ktorej majiteľom bol M. Guttmann. Udržala sa na terajšej Alžbetinej ulici aj po znárodnení.

Tvrdohlavé obchodné grémium

V obchode bola podstatne odlišná situácia ako v remeslách. Obchodníkov bolo menej, o čom hovoria aj čísla z roku 1857 na začiatku článku a obchodníci sa veľmi ťažko vzdávali cechových výsad, i keď ich už oklieštili dva zákony o obchodníkoch a obchodných spoločenstvách ešte predtým. Organizačne u nich ešte ďalšie tri roky pretrvávala forma grémia obchodníkov a to do roku 1877, kedy sa zakladalo obchodné živnostenské spoločenstvo. V roku 1857 bolo podľa adresárov v Košiciach 107 obchodov v 29 špecializáciách a v roku 1904 566 obchodníkov zo 46 špecializáciami a 31 veľkoobchodníkov (v roku 1857 boli iba dvaja!). Zvýšil sa aj počet pohostinských živností na 64, ku ktorým patrilo hoteliérstvo, reštauratérstvo a kaviarníctvo, výčapníctvo, krčmárstvo. Obchodníci patrili ešte v stredoveku k mestskej honorácii, veď výstavné domy na námestí v Košiciach postavili oni, kupci. Stále si udržiavali stavovskú hrdosť, preto strata výsad a zrušenie obchodného grémia bola pre nich pohrebnou piesňou. Pre iných obchodníkov, ktorý sa do Košíc prisťahovali cez Halíč, Spiš, mnohí pôsobili v Levoči, v Kežmarku, väčšinou nemeckého pôvodu a evanjelici, to bol svadobný pochod, lebo sa mohli v meste usadiť, založiť viac obchodov a neskoršie spojiť viaceré firmy. K drobným obchodníkom patrili Židia, ktorý do roku 1840 nemali povolený v Košiciach trvalý pobyt a preto si ani nemohli v meste zriadiť obchody. Pri získavaní povolenia kládlo veľké prekážky všetkým nekošičanom grémium obchodníkov. Po roku 1840 sa usídlili v meste viaceré židovské obchodnícke rodiny a špecializovali sa na určitý druh obchodnej činnosti ako v potravinárstve, v obchode s poľnohospodárskymi plodinami, vínom a liehovinami, v železiarstve, kožiarstve. Mnohé podnikateľské rodiny mali spor s grémiom ako napr. rodina Ungárovcov, ktorá prišla z Komárna. Dostala povolenie na veľkoobchod s kožami, ale predávala aj v malom, proti čomu namietalo grémium. Zákaz predaja bol začiatkom úspechu pre Leopolda Ungára, ktorý založil liehovar, a ako sme písali 23. 6. 2006, tento rozšíril o výrobu droždia, prvú v Uhorsku aj o výrobku kukuričnej krupice. Takže z obchodníka sa stal priemyselník. Ďalšia nemecká rodina Mollovcov bola jednou z najzámožnejších v Košiciach a najobľúbenejší bol obchod, ktorému začali vidiecky kupujúci hovoriť "Moľov skľep". Rodina Fiedlerovcov založila cukrovar a továreň na výrobu klincov v Čermeli. Tak by sme mohli vymenovať desiatky prisťahovaných rodín. Ich mená sú v "Slovníku košických osobností" zostavenom Dr. Mihókovou (vydala Štátna vedecká knižnica).

Grémium obchodníkov sa rozpadlo v roku 1875 a podľa vzoru remeselníkov mali byť košickí obchodníci organizovaný v samostatnej organizácii, v novom obchodnom grémiu. Jeho stanovy malo schváliť ministerstvo, čo trvalo tri roky, pretože obchodníci v svojej tvrdohlavosti odmietali úpravu, týkajúcu sa vzdelávania učňov, nemocenského poistenia a založenie nemocenského spolku. Ďalšie štyri roky trvala likvidácia bývalého grémia.

Stranu pripravila: Soňa MAKAROVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 341
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 750
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 919
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 651
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 613
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 465
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 166
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 143
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 636
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 28 891
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 361
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 039
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 756
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 250
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 921
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 492
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 636
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 28 891
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 361
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 039
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 756
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 250
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 921
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 492
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu