hadom, ktoré hrozí najmä za pekných slnečných dní. Hady sa totiž radi vyhrievajú na slnkom zaliatych stráňach a rúbaniskách, kde na nich pri troške nepozornosti môžeme stúpiť.
Čo robiť, ak k tomu nebodaj dôjde? Lekári predovšetkým radia nestrácať hlavu. Jediným jedovatým hadom, žijúcim v našich končinách vo voľnej prírode, je vretenica obyčajná a jej uštipnutie pre väčšinu ľudí nebýva smrteľné. Riziko ohrozenia života je iba u detí a starých či chorých ľudí, napríklad srdciarov.
"Ťažkosti po poštípaní hadom bývajú lokálne a celkové. V mieste pohryznutia môže vzniknúť začervenanie, opuch a bolesť, pričom pomerne rýchlo dochádza k zápalu lymfatických uzlín. Prejavuje sa to začervenaním tiahnúcim sa smerom k slabinám alebo k pazuche podľa toho, či ide o hornú alebo dolnú končatinu. Z celkových príznakov môžeme pozorovať slabosť, nevoľnosť, bledosť, zvracanie, studený pot, zrýchlený dych a zrýchlenú srdcovú činnosť. Pre pokles krvného tlaku môže dôjsť ku kolapsu až k strate vedomia," hovorí zástupca primára Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny FN L. Pasteura Ján Michlík.
Prvá pomoc pri uhryznutí hadom spočíva v znemožnení či spomalení preniknutia jedu do celého organizmu. Jeho účinok možno eliminovať priškrtením uhryznutej končatiny elastickým obväzom, šatkou či opaskom (asi 10-20 centimetrov nad ranou smerom k srdcu). Nedokrvenie však môže mať negatívne dôsledky, preto je potrebné po desiatich-pätnástich minútach stiahnutie uvoľniť, aby sa končatina prekrvila. Avšak len na krátky čas - potom škrtidlo znova utiahnite, tentoraz o niekoľko centimetrov vyššie.
"Ak máme poruke nejaký dezinfekčný prostriedok alebo alkohol, je dobré ranu vydenzifikovať. Odporúča sa tiež jed z rany vytlačiť alebo ju narezať, aby spolu s troškou krvi vytiekol. Vysávanie ústami sa naopak považuje za nesprávne, pretože cez prípadné drobné ranky by sa dostal do krvi," poznamenáva J. Michlík.
Postihnutú končatinu zraneného je dobré znehybniť a nechať ju v nižšej polohe, ako je telo, čo takisto spomalí prenikanie jedu do krvného obehu. Po laickom ošetrení je nutné previezť zraneného čo najskôr do nemocnice, pretože nikdy nevieme odhadnúť, ako sa bude jeho stav vyvíjať.
V nemocnici podajú pacientovi antisérum proti hadiemu jedu a tiež injekciu proti tetanu, ak nebol v posledných desiatich rokoch preočkovaný. Ranu mu vyčistia, vydezinfikujú a nechajú si ho na deň-dva na pozorovanie. Ďalší postup závisí od prípadných ťažkostí a závažnosti stavu postihnutého. Ak je to potrebné, môžu mu podávať napríklad infúzie alebo lieky na udržanie krvného tlaku.
DO RÁMČEKA: Čo robiť
- jed z rany vytlačte alebo nechajte vytiecť po drobnom narezaní
- končatinu niečím priškrťte asi 10-20 centimetrov nad ranou
- občas škrtidlo uvoľnite a potom znovu stiahnite o niečo vyššie
- končatinu znehybnite a nechajte v nižšej polohe než je telo
- postihnutého rýchlo odvezte do nemocnice, kde dostane antisérum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári