zamestnancov, s ktorými neuzavreli pracovnoprávny vzťah. Dôkazom toho je počet odhalených prípadov, ktoré svedčia o tom, že práci načierno sa ešte stále darí.
Inšpektorát práce Košice vykonal v prvom polroku 983 kontrol, z ktorých bolo 448 zameraných na nelegálne zamestnávanie. Skontrolovali pritom 1 791 osôb. Z tohto počtu porušenie zákona zistili v 70 prípadoch. Nedostatky sa opakujú v malých organizáciách do 10 zamestnancov. Sú to pohostinské a reštauračné zariadenia, obchody a služby.
"Od občanov a zamestnancov sme prijali 300 podnetov, ktoré sa týkali najčastejšie nelegálneho zamestnávania, ale aj neposkytovania stravovania, nevyplácania mzdy aj za viac ako jeden mesiac, cestovných náhrad či vzniku a ukončenia pracovného pomeru. Sťažnosti boli aj na porušovanie bezpečnosti pri práci. Upozorňovali nás na nevykonávanie školení, neposkytovanie osobných ochranných pomôcok a nespísanie záznamov o pracovnom úraze," povedal nám vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov Inšpektorátu práce Košice Mgr. Kamil Lipták.
Podnety inšpektorát preveruje. Z 268 prešetrení bolo 84 opodstatnených, 69 čiastočne a v 63 prípadoch bolo všetko v poriadku. Ostatné nebolo možné preveriť z dôvodu zániku firmy.
"Zamestnanci sa na IP obracajú ako na ochrancu ich práv a očakávajú, že vyrieši ich problémy. Zabúdajú, že si ich musia riešiť sami a nestačí sa telefonicky spojiť so zamestnávateľom, ale musí to byť písomnou formou doporučeným listom. Väčšinou pristúpia na pravidlá, ktoré určuje zamestnávateľ, aj keď často nie sú v súlade so zákonom. V momente, keď ústna dohoda prestane platiť, obracajú sa na nás. Súhlasia s minimálnou mzdou kvôli odvodom a s ďalším nezdaneným príjmom na ruku. Neuvedomujú si, že sami porušili právne normy, pretože tieto peniaze nepriznávajú," dodal K. Lipták.
Odhalenia porušenia zákona prinášajú so sebou aj finančné postihy. Za polrok inšpektori navrhli 62 pokút vo výške 789-tisíc korún. Na internetovej stránke Národného inšpektorátu práce je uverejnený zoznam organizácií, ktoré boli pokutované za nelegálne zamestnávanie. V minulom roku, keď vstúpil do platnosti nový zákon, robil IP viac špeciálnych kontrol zameraných na nelegálne zamestnávanie. V rámci bežných previerok sa zameriavajú vždy aj na odhaľovanie práce načierno. Najviac sa v prvom polroku prehrešili v predajni obuvi a textilu v Michalovciach, kde nelegálne zamestnávali tri pracovníčky, neposkytovali stravovanie, vyplácali zamestnancom minimálnu mzdu, dokonca na polovičný úväzok, pričom pracovali na plný.
Možno konštatovať, že počet zistených osôb, ktoré pracujú bez pracovnoprávneho vzťahu, sa za posledné roky neznižuje. Nárast sa očakáva v októbri, keď sa zvýši minimálna mzda a s ňou aj odvody. Malí podnikatelia ich už v súčasnosti neradi odvádzajú kvôli znižovaniu ziskov. Možno predpokladať, že nelegálna práca bude jednou z ciest, ako sa im vyhnúť.
S podnetmi sa môžu občania obracať na Inšpektorát práce v Košiciach písomne. Kontroly robia tiež úrady práce, ktoré kontrolujú predovšetkým zamestnancov a spolupracujú aj s daňovými úradmi. Inšpektori v previerkach nepoľavia a do niektorých prevádzok sa pozrú aj viackrát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári