koncom roka 2003. Najvyšší súd SR rozhodol, že na ich prepustenie nebol dôvod. Zaviazal ministerstvo vnútra prijať ich späť k zboru a vyplatiť im za uplynulé obdobie ušlú mzdu. Ide celkovo o dva milióny korún!
Pripomeňme, že kauza vypukla, keď vyšetrovateľ získal prepisy odposluchov, na základe ktorých dospel k tomu, že jeden z dopravných policajtov v čase voľna oslovil službukonajúcich nehodovkárov, aby prižmúrili oči pri dopravnej nehode a do protokolu uviedli menej závažné porušenie predpisov, pričom volajúci mal spomenúť za to aj odmenu. Policajti obvinenie odmietli, pričom ich verziu potvrdili aj účastníci nehody.
Druhý prípad sa týkal toho, že iná dvojica dopravných policajtov kontrolovala vodiča, ktorý mal byť pod vplyvom alkoholu, a kolega, ktorý volal aj v predchádzajúcom prípade, ich tiež telefonicky požiadal o zhovievavosť za úplatu. Aj títo policajti popreli obvinenie i výklad odpočutých rozhovorov.
Všetci piati policajti z Okresného riaditeľstva PZ Košice II boli po vznesení obvinenia prepustení, no približne týždeň po tom vyšetrovateľ musel trestné stíhanie voči nim zastaviť. Zistilo sa, že odposluchy sú v tejto kauze nepoužiteľné, pretože boli vyžiadané v súvislosti s iným prípadom, čo Trestný poriadok nepripúšťa. Spočiatku bolo trestné stíhanie zastavené pre nedostatok dôkazov proti obvineným, neskôr dokonca, že k skutkom vôbec nedošlo.
Piati expolicajti sa kvôli prepusteniu obrátili na Najvyšší súd SR, ktorý každého policajta zvlášť prerokovával a u všetkých dospel k záveru, že nebol dôvod na ich prepustenie. Prví dvaja si opäť obliekli policajné uniformy už v novembri minulého roku, posledný minulý týždeň. Vzhľadom na to, že navrátilým policajtom bude (niektorým už bola) vyplatená ušlá mzda v priemere okolo 400-tisíc korún, chceli sme vedieť, či ministerstvo vnútra vyvodí sankcie za chybný krok a zbytočné plytvanie peniazmi daňových poplatníkov.
"Policajti boli prepustení z dôvodu porušenia služobnej prísahy alebo služobnej povinnosti zvlášť hrubým spôsobom a ich ponechanie v služobnom pomere by bolo na ujmu dôležitých záujmov štátnej služby. O prepustení policajta z dôvodu hrubého porušenia služobnej prísahy alebo povinnosti rozhoduje minister vnútra na návrh nadriadeného policajta. Minister a nadriadení policajtov konali v súlade so zákonom podľa situácie, ktorá v tom čase bola. Každý súd rozhoduje v rámci tzv. voľnej úvahy. Podľa teórie práva voľná úvaha oprávňuje rozhodujúceho na jej základe vydať rozhodnutie. Preto nie je dôvod na vyvodzovanie zodpovednosti voči nim," uviedla v stanovisku Natália Hattalová z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR.
Na pôvodné miesto sa vrátil iba jeden z nich, ostatní štyria boli zaradení na košické obvodné oddelenia.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári