Slnko fest. Podľa režiséra programu PKL Pavla Strážaya išlo o "živý, tvorivý a hrajúci dôkaz toho, že aj u nás existujú kvalitné hudobné skupiny odolávajúce marazmu domácej hudobnej scény."
Milovníkom hudby sa dostalo Živých kvetov, ktoré sa naložili do hudobného liehu pred vyše desiatimi rokmi. Boli pritom herečka Lucia Piussi a Peter Bálik. Hudbychtiví Popradčania mohli na pódiu vidieť aj nerozlučnú dvojicu muzikantov Slide & Udu, ktorí síce častejšie stoja vzadu, teda za chrbtami sólistov, no bez nich by to častokrát nestálo za nič. "Ukážkové ovládanie slajdu a senzitívne hranie na perkusie, to je spojenie, ktoré sa v našich zemepisných šírkach nevidí tak často," opísal ich Strážay.
Medzi hudobné vrcholy večera určite patrila Soňa Horňáková, ktorá hrá už od svojich pätnástich rokov. Na svojom konte má už niekoľko albumov, z ktorých uneseným návštevníkom Slnko festu básnila spolu so svojou gitarou. Najlepšie, zosobnené v Shine a Danielovi Salontayovi, prišlo na koniec. "Ide o krásnu fúziu amatérskej elektroniky, bezakordovej basy, obrodenej gitary a životnej nádeje. Hudobný a poetický svet otvárajúci brány smerom von, aj smerom dnu," okomentoval tvorbu Bratislavčanov režisér podujatia.
"Priznám sa, že sme pôvodne neplánovali prísť na koncert, ale zaujala nás hudba, keď sme vychádzali tu z neďalekej reštaurácie. Skupiny väčšinou nepoznáme, azda okrem Sone Horňákovej, ale zapáčili sa nám všetky. Bol to pre nás vynikajúci relax na konci pracovného týždňa," pochvaľovala si úroveň muzikantov, ktorí vystúpili na Slnko feste, skupinka tridsiatnikov.
Súhlasí s nimi aj Pavol Strážay. "V tomto hudobnom bloku je to zrejme to najlepšie, čo na Slovensku máme. Všetci hudobníci, ktorí sa dnes predstavili, vychádzajú z koreňov slovenskej hudby. Ide o hudbu pôvodnú, nesnažia sa ako väčšina slovenských kapiel inšpirovať vonkajšími trendmi. Texty majú svoju výpovednú hodnotu," povedal režisér PKL 2006.
Slnko fest zároveň predstavil aj netradičné slovenské hudobné vydavateľstvo, ktoré sa rozhodlo plávať proti prúdu a skupiny, ktoré spomínanú hudbu tvoria a hrajú, zgrupovať. "Snažia sa spievať po slovensky, čím chcem povedať, že frázujú tak, ako sa má, rýmujú, ako sa má, skrátka nepomáhajú si nespisovanými prejavmi. Mne pripomínajú ranné Prúdy, či napríklad Deža Ursínyho, ktorí sa snažili v sebe bádať," zakončil Strážay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári