Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: letné okuliare

Pri výbere slnečných okuliarov dbajte na kvalitný UV filter ale aj na to, aby vás chránili pred oslnenímZ nepotrebných dioptrií vás môže bolieť

Pri výbere slnečných okuliarov dbajte na kvalitný UV filter ale aj na to, aby vás chránili pred oslnením

Z nepotrebných dioptrií vás môže bolieť hlava

Slnečné okuliare má počas leta v kabelke vari každá žena. Tie si treba vyberať veľmi obozretne a v žiadnom prípade nesiahnuť po lacných od pouličných predavačov ale kúpiť si naozaj kvalitné okuliare.

Kvalitné slnečné okuliare budú chrániť váš cenný zrak proti nepriaznivým vplyvom prostredia, predovšetkým žiarenia, ale aj vetru. Mali by ste vedieť, že je lepšie nenosiť okuliare žiadne než s nekvalitným UV filtrom. Vplyvom tmavých šošoviek sa totiž roztiahne zornička a žiarenie tak ľahšie vstupuje do oka a zpôsobuje zákaly šošovky, prípadne ďalšie zmeny. "Slnečnými okuliarmi si vieme dostatočne chrániť zrak, aby UV žiarenie nepoškodzovalo predný segment oka. Potom totiž môže dôjsť k rôznym komplikáciam, ktoré musí riešiť už očný lekár. Keďže - ako som spomínal - žiarenie poškodzuje predný segment oka, časté sú poškodenia rohovky ale napríklad aj zápaly spojiviek a mnohé ďalšie zdravotné problémy," vysvetlil nám Patrik Majorský z košickej optiky MajorOptik.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvalitné slnečné okuliare zrak chránia v prvom rade tým, že obsahujú filter, ktorý bráni tomu, aby do oka vnikalo UV žiarenie. "Ak má človek okuliare so 100 percentným filtrom, tak tieto dokážu úplne zabrániť vzniku škodlivého žiarenia do oka. Okrem toho, že kvalitné slnečné okuliare chránia pred vnikom UV žiarenia do oka, chránia aj pred slnečným oslnením. Ľudia si totiž často myslia, že keď majú okuliare s filtrom, tak je všetko v poriadku. To ale nie je pravda a filter proti UV žiareniu nestačí. Sklo musí byť totiž patrične zafarbené."

Nosením slnečných okuliarov môžete znížiť intenzitu viditeľného svetla. Štandartné slnečné okuliare majú mať filter označený 3 alebo 2. Filter 0 a 1 sa používa len v ochranných a módnych imidžových okuliaroch. Okuliare s filtrom označeným 4 je možné použiť ako slnečné, ale sú určené predovšetkým pre mimoriadnu intenzitu svetla.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalej by ste mali dbať o to, aby vaše slnečné okuliare prepúšťali do oka kvalitný obraz. Toto je veľmi doležitá vlastnosť, ktorá sa často podceňuje. Lacné okuliare majú len lisované fólie. Tie vykazujú veľké skreslenia a astigmatizmus. Často mávajú aj dioptrickú hodnotu. Dlhodobé nosenie týchto okuliarov môže spôsobiť rovnaké problémy ako nesprávne zhotovené dioptrické okuliare. "Často sa nás ľudia pýtajú, aký je rozdiel medzi drahými okuliarmi, za ktoré je potrebné dať niekoľko tisíc korún a medzi tými za dvesto od pouličných predavačov. V prvom rade v značkových okuliaroch sú šošovky zhotovené z optického materiálu, zatiaľ čo v lacných okuliaroch je použitá iba tenučká fólia, často hrubá len milimeter. Je veľmi ohybná a práve preto mnohých ľudí z nosenia nekvalitných slnečných okuliarov bolí hlava. Materiál sa totiž ohne, je zakrivený, skresľuje obraz a môže tak vytvoriť slabú dioptriu, ktorú nepotrebujete. Ďalšia vec, ktorá odlišuje kvalitné a nekvalitné slnečné okuliare je zafarbenie skiel. Často ide o také zafarbenie, ktoré je silné. Keď máte na očiach takéto okuliare, stáva sa, že keď vôjdete do tieňa, musíte si ich dať dole, lebo nič nevidíte. Vtedy sú vaše zreničky rozšírené, vy si dáte okuliare dole a vaše oči v tej chvíli absobrujú príliš veľa škodlivého žiarenia. Navyše - pri kvalitných okuliaroch sú použité materiály, ktoré naozaj čosi vydržia, zatiaľčo lacné okuliare často nevydržia bez poškodenia ani jednu celú sezónu..."

Skryť Vypnúť reklamu

V kvalitných optikách vám pri výbere slnečných okuliarov radi poradia. "Vieme ponúknuť základné okuliare s UV filtrom, ale sklo môžeme aj ďalej zušľachťovať či už polarizačným alebo antireflexným filtrom či upraviť ho proti poškrabaniu. Navyše používame kvalitné a veľmi ľahké materiály... Ponúknuť okuliare môžeme aj tým, ktorí nosia dioptrické okuliare. Vieme spraviť také, ktoré sa vôbec nelíšia od tých bežných slnečných okuliarov, môže si vybrať, aké potrebuje a nemusí byť počas leta ukrátený o nosenie slnečných okuliarov len preto, že potrebuje aj dioptrické."

Čo sa týka módnych trendov a toho, o aké slnečné okuliare je záujem, stále - tak ako aj minulého roku - prím vedú veľké okuliare s masívnymi rámami. "Pravdou však je, že je zo strany zákazníkov teraz všehochuť a kupujú sa aj veľké XXL okuliare ale aj malé okuliare bez rámu či farebné... Veľmi populárna je aj čierno-biela kombinácia," dodal P. Majorský.

Ak chcete na pláži v lete vyzerať naozaj štýlovo, siahnite po veľkých okuliaroch

Inšpirujte sa Jackie Onassisovou

Slnečné okuliare sú bezpochyby dôležitá vec, ktorá vám pomôže ochrániť váš zrak. Na druhej strane však netreba zabúdať, že slnečné okuliare sú aj imiždovaou záležitosťou a módnym doplnkom. Aké okuliare by ste si teda mali vybrať?

Aké sú módne trendy, ktorými by ste sa mali nechať ovplyvniť pri výbere okuliarov:

- veľké slnečné okuliare

- astelové zafarbenie skiel v podobe gradal

- zkadlové sklá

Medzi obľúbené typy rámov patria okuliare bez rámov

s výraznými dielmi, výrazné plastové rámy, výrazné kovové rámy, oboje v najrôznejších farbách. Módne farby sú červená, žltá, oranžová, modrá, zelená, čierna, kryštalická

Kamufláž. Slnečné okuliare zakrývajúce nielen oči, ale aj značnú časť tváre už dlhšiu dobu trónia na špičke módnych trendov. Nezostúpia z neho ani toto leto, a tak spokojne môžete siahnuť po tých minuloročných. Ak nie ste ich majiteľkou, v každom prípade by ste si ich mali zadovážiť. Prečo? Pretože pôsobia tajomne a sexi. Trend sa tu spája s funkčnosťou, budete vyzerať šik a vaše oči sú bezkonkurenčne chránené.

Chic á la Jackie O. Ak kladiete dôraz viac na eleganciu ako na módne výstrelky, okuliare v štýle ´Jackie O´ sú pre vás ako stvorené. Pôsobia trendovo, no zároveň vkusne a elegantne. Čo sa farby týka, Jackie Onassis ich síce nosila len v neutrálnej čiernej, no ak máte chuť na trochu farby, povolená je hnedá, biela, fialová, či vínová.

V leteckom štýle. Letecké okuliare nie sú najhorúcejšou novinkou, no módne sú stále. V tridsiatych rokoch minulého storočia boli vyvinuté špeciálne pre amerických pilotov a na módnu scénu sa dostali už onedlho po tom.

Minimalistické. Na svoje si prídu aj minimalisti, ktorí neradi vytŕčajú z radu a prednosť dajú jednoduchým, ale zato kvalitným slnečným okuliarom bez masívneho rámu, či najrôznejších detailových výstrelkov. Spĺňajú účel a pôsobia nenápadne a veľmi konzervatívne. Sú vhodné najmä do práce, kde potrebujete pôsobiť serióznym dojmom.

Trend veľkosti XXL. Už dlhšiu dobu v oblasti slnečných okuliarov platí heslo - čím väčšie, tým lepšie. Obľúbený retro-štýl neobišiel ani módu slnečných okuliarov. Chránia pred nebezpečným slnečným žiarením a za obrovskými sklami vám ponúkajú aj anonymitu. Nadrozmerným veľkostiam slnečných okuliarov prepadli aj Kate Moss, Sarah Jessica Parker, Jennifer Lopez, či Paris Hilton.

Nielen čierna je dobrá. Najnovšie modely slnečných okuliarov na seba pútajú pozornosť nielen svojou nadmernou veľkosťou, ale aj pestrými farbami rámov. Hoci čierna farba stále vedie prím vďaka svojej univerzálnosti, o slovo sa hlásia aj veselšie variácie. K najmódnejším patrí ohnivá červená, citrónovo žltá, elegantná fialová, či tmavozelená. Vyskúšať môžete aj všetky odtiene modrej a vedľa nešliapnete ani voľbou hnedých rámov.

Pre šoférov sú najvhodnejšie hnedé okuliare

Pozor na silu slnečného filtra

Okrem toho, že by ste si mali vyberať skutočne kvalitné slnečné okuliare, mali by ste aj zvážiť, na aké účely ich potrebujete a pri akých príležitostich ich budete nosiť. Od toho potom totiž závisí, po akých farebných sklách a po akom protislnečnom filtri by ste mali siahnuť.

Existujú štyri základné kategórie protislnečných filtrov. Bezfarebný alebo veľmi svetlý filter je vhodný pri oblačnom počasí, svetlý filter keď je polooblačno, stredne tmavý filter za jasného počasia. Tmavý filter sa hodí do hôr a na pláž a veľmi tmavý filter, ak idete do vysokých nadmorských výšok, do snehu a pri mori.

Pri kúpe slnečných okuliarov si poriadne prezrite farbu skiel a podľa toho sa rozhodnite. Zelené či sivozelené sklá sú vhodné k moru, na kúpalisko, na bežné nosenie. Sú univerzálne pre slnko aj zamračenú oblohu. Hnedé sklá sú pre vodičov, pretože zvyšujú kontrasty, poskytujú jasnejšie a zreteľnejšie videnie pri šoférovaní ako sivé šošovky.

Žlté a oranžové sklá sú určené do hmly a dažďa, pri zlej viditeľnosti, oranžové sklá sú však aj v okuliaroch na golf či tenis, pretože umožňujú jasnejšie uvidieť bielu loptičku. Modré, červené, ružové sklá a iné pastelové farby sú vecou individuálneho výberu, vkusu a dobrého pocitu, najkritickejšia farba, ktorá môže vodičovi skresliť farby a ich jas na semafore, je modrá a červená. Podobne by mali vyberať okuliare aj cyklisti, ktorí sa pohybujú na cestách.

Dioptrické okuliare môžete v lete odložiť

Skúste to s kontaktnými šošovkami

Tí, ktorí nosia dioptrické okuliare majú možnosť dať si vyhotoviť slnečné dioptrické okuliare, no ak nemajú chuť vymienať si jedny okuliare za druhé vtedy, keď vychádzajú z miestnoti na slnko a naopak, najjednoduchšie je dať si dioptrické konktaktné šošovky a na oči nasadiť slnečné okuliare.

Ak človek nosí okuliare, len veľmi ťažko si môže vybrať slnečné okuliare podľa svojho gusta a najnovšej módy. Nositeľ šošoviek však má už tieto možnosti. Niektoré kontaktné šošovky už dnes obsahujú určité percento UV filtra, ale lekári aj napriek tomu odporúčajú používať aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia celé oko. Tie by mali byť základnou letnou výbavou každého človeka.

Pri kúpe slnečných okuliarov, ktoré bude používať nositeľ šošoviek treba dbať na kvalitný UV filter. Ak ho okuliare neobsahujú, ich nosením si poškodí zrak viac ako v prípade, že by nemal žiadne slnečné okuliare. Je to spôsobené tým, že tmavé sklá rozšíria zrenicu, do ktorej potom dopadá viac škodlivých slnečných lúčov, pred ktorými ju nekvalitné slnečné okuliare neochránia.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 26 184
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 16 863
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 366
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 855
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 825
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 574
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 380
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 271
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 170
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 079
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najmenej rozvinuté okresy Prešovského kraja dostanú od vlády 2,28 milióna eur

V pláne je prerábanie škôlok, Medzilaborce budú mať nové stanice.

Ilustračné foto.

Na Spiši sa zrazili tri autá, jeden spolujazdec sa vážne zranil

Polícia vyšetruje nehodu v katastri mesta Spišská Nová Ves.

Po nehode.

Košická župa pripravuje karanténne ubytovanie pre bezdomovcov

Kontajnery umiestni v útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach.

Takéto kontajnery župa chystá pre bezdomovcov.

Pribudli ďalšie úmrtia. V počte nových nakazených vedie Prešovský kraj

Spolu vyše 30 000 testov identifikovalo viac ako 2 700 chorých.

Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Slovensko môže mať prvých zaočkovaných už v decembri (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Cynická obluda

Ústupok vlastencom

Ministerstvo financií v poslednej chvíli zmenilo svoj názor na pripravovaný zákaz domáceho pálenia.

Meghan Markleová

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop