Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

K premene môže dôjsť kedykoľvek, niekedy stačí impulz v jedinej veteV otvorenosti svojho vnútra sa dá nájsť duchovné srdceČo je to viera? Je to

K premene môže dôjsť kedykoľvek, niekedy stačí impulz v jedinej vete

V otvorenosti svojho vnútra sa dá nájsť duchovné srdce

Čo je to viera? Je to iba slovo odvodené z výrazu veriť? Čo všetko obsahuje tento pojem, čo sa v ňom skrýva? Takéto otázky môžu zísť na um iba ľuďom, ktorí pochybujú alebo chcú nájsť hlbší zmysel v kontexte reálneho a duchovného sveta. Na začiatku cesty Mgr. Jiřího Pavlišáka (na snímke) boli tiež otázky, na ktoré dlho nevedel nájsť odpoveď. Prírodovedné vzdelanie s orientáciou na matematiku a fyziku už v princípe núti človeka, aby sa opieral o logiku a všetko, čo je mimo tejto oblasti, zvažuje tisíckrát viac ako iní ľudia. Muž so šedivejúcimi vlasmi, s odrastenými deťmi, s ateistickou výchovou aj s ateistickým presvedčením, hľadal hlbší zmysel svojho života. Čosi mu v ňom chýbalo, aj keď to nedokázal pomenovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čítal som články popredných jadrových fyzikov," hovorí J. Pavlišák. "Ako vedci hľadajú vysvetlenie o funkcii niektorých javov u elektrónov, protónov či elementárnych častíc. Zhodli sa na tom, že aj sem musí vstupovať nejaká sila, ktorá je akoby zázračná a správa sa tak, ako keby každý detail vesmíru NIEKTO naplánoval, realizoval ho a udržiaval jeho činnosť v súlade so svojim plánom. A tak aj vedci - jadroví fyzici nepriamo potvrdili existenciu Boha."

Začal byť vnímavý na množstvo vecí vôkol seba, ktoré predtým nevidel, nevšímal si ich a ak aj boli, nevenoval im žiadnu pozornosť. Veď do akej škatuľky vložiť radosť, spokojnosť či pocit šťastia, ktorý prichádzal v istých chvíľach vždy, keď sa odpútal a následne našiel potrebnú silu...? To sa ťažko dá zaradiť do biológie, chémie alebo hoci do fyziky. Hlbšie začal skúmať svoje vnútro a nedalo sa to odtajiť všetko malo súvis s istým druhom poznania, ktoré v ňom postupne rástlo.

Skryť Vypnúť reklamu

"Veď hej, kto by už len nechcel vnímať šťastie a spokojnosť... Koľko ľudí sa o to usiluje, ale nedarí sa im to. Naskočí tam nejaký čertík a hneď je všetko preč" rozvíjam tému podloženú určite nie iba vlastnou skúsenosťou. "Racionálne uvažovanie treba v takýchto chvíľach odložiť bokom," odvetí J. Pavlišák. "Uveriť v Boha alebo hoci aj v anjelov, sa iba pri racionálnom uvažovaní ťažko môže podariť, aj keď aj to sa dá. Treba sa otvoriť a nájsť v sebe duchovné srdce."

Niečo také ako meditácia a nebodaj osvietenie, ktoré by malo prísť na konci tejto cesty, to bola celkom neznáma "parketa", ktorú bolo treba študovať a aj prakticky realizovať. Učil sa koncentrácii mysle v tichom rozjímaní, až ho to doviedlo k tomu, že v istom okamihu sa dokázal zbaviť zmyslového vnímania sveta a otvoril sa pre iný, jemnohmotný svet. "Vtedy som pochopil, čo znamená duchovno. Neviem to povedať inak, iba ako prijímanie lásky a dávanie lásky. Je to bytie v božom pokoji," takto charakterizuje tento stav Jiří. "Pochopil som, že mnohé javy, ktoré sa v živote človeka dejú, nesúvisia iba s rozumom. Že tu musí byť niekto, kto to vedie, kto tomu dáva inšpiráciu a impulz. Tomu ja hovorím Božia milosť, tá mi vždy ukáže novú formu poznávania. To racionálne a vedecké môže na chvíľu nabok, aby sa našiel priestor na prijímanie a pochopenie nových vecí."

Skryť Vypnúť reklamu

Cesty k hlbšiemu poznaniu, po ktorom človek túži a chce ho v sebe zažívať, bývajú rôzne. Impulzom, ktorý sa môže aj nadlho uložiť a ožiť v príhodnom čase, môže byť aj obyčajná kniha. V tomto prípade bola na nočnom stolíku v hotelovej izbe. "Len tak, ledabolo som ju otvoril a prečítal som prvú vetu, ktorá mi padla do očí. V biblii bolo napísané: ´A pokoj boží, ktorý prevyšuje každý ľudský rozum.´ To bolo pre mňa, ako racionálne uvažujúceho človeka, niečo úžasné. Čítal som to desaťkrát za sebou. Čo to znamená? Aký boží pokoj? To existuje? Ak áno, ak je pravda, čo je tu napísané, tak chcem spoznať ten boží pokoj," pomyslel si Juraj, ale dlho sa nedialo nič. Celkom na to zabudol.

Od tejto udalosti uplynuli vari dva roky. Iba raz došlo v rodine k situácii, keď sa v tom čase 14-ročná dcéra vyznala, že prijala Ježiša do svojho srdca. Pre otca Juraja to bolo niečo, čomu sa ťažko dalo veriť, pochyboval o jej úprimnosti, nechápal to. A keďže šlo o Apoštolskú cirkev, o ktorej nič nevedel, začal sa o ňu hlbšie zaujímať. "A tak pomaly, postupne som začal vnikať do božích právd aj ja. Dnes už viem čo je to čistota slova a že to najdôležitejšie v živote je nám zjavené v božích pravdách, len ich uchopiť a nimi žiť," celkom vecne povie J. Pavlišák.

- Dá sa nájsť spojenie medzi tým, čo žijeme tu na Zemi a svetom hore, ktorému hovoríme jemnohmotný? - pýtam sa Juraja a tu je jeho odpoveď: " Naše zmysly vnímajú tento svet iba z materiálnej stránky, ale to čo je mimo nás, čo nevidíme, to môžeme vnímať iba duchovným srdcom. Ak sa človek otvorí, príde na to, ako nádherne je všetko pospájané a pocíti tú energiu, ktorému v kresťanstve hovoria Duch svätý. Duch Svätý je viac ako len nejaká univerzálna energia. Je súčasťou Božej trojice, ktorá dáva rozmanitosť prírode, všetkému čo je vôkol nás, ba i celému vesmíru. Avšak cestu poznania musí prejsť každý sám."

Káva dočasne doplní element jangu v obličkách a čchi v slezine

Horúčava preniká do tela cez hlavu

Horúčava je bioklimatický faktor, ktorý najviac napáda srdce. Na silnom slnku si treba chrániť hlavu, lebo horúčava najľahšie preniká do tela cez hlavu. Úpalu sa treba v každom prípade vyhýbať. Horúčava totiž nepôsobí iba na povrch, ale preniká hlboko do tela a spôsobuje poruchy, ktoré sa môžu prejaviť až po niekoľkých mesiacoch.

Bylinky horkej chuti, ktoré sú napríklad v žlčníkových čajoch, sú z tepelného hľadiska ochladzujúce a podporujú vylučovanie. Uvoľní sa hlavne žlčník, ktorý inklinuje k horúcemu, týmto sa uvoľní a podporí tok žlče. Horúce a teplé nápoje a bylinky ako káva, kakao, červené víno, majoránka, tymián a oregano majú vysušujúce účinky, mali by sa teda používať vo vlhkom počasí, lebo chránia pred vlhkom. Horúce, teplé a pražené potraviny, ako sú napríklad káva a kakao by sa nemali užívať pri vypadávaní vlasov alebo osteoporóze, lebo tieto látky vyčerpávajú a poškodzujú cievy.

Káva je droga, ktorá v malých dávkach prospieva, vo vysokých škodí. Ľudia potrebujú kávu, lebo trpia nedostatkom čchi v slezine a nedostatkom jangu v obličkách. Káva tieto orgány zahrieva, čím na chvíľu pomôže prekonať únavu, nedostatok koncentrácie a vnútorný chlad, ale neodstráni príčinu tohto stavu, teda nedostatok čchi a jangu.

Ranná rosa, to sú slzy boha Slnka Helia,

Plače nad stratou svojho syna

Slnko bolo odvekov uctievané ako zdroj života a rôzne kultúry ho aj rôzne prijímali. O Ježišovi sa hovorí ako o "Slnku spravodlivosti". Vo výtvarných prejavoch sa Slnko zobrazuje buď ako lúče, ktoré vychádzajú z jedného bodu za Jeišovou hlavou, alebo ako kruh, z ktorého lúče vychádzajú na všetky strany.

Mytologické vnímanie sveta má tiež svoju logiku, ktorú ochotne prijímajú prírodné národy na rôznych miestach sveta. Nebránia sa im, chcú zostať v priazni prírodnej energie energie Slnka. Na Novom Zélande, napríklad, si hrdina Maui všimne, že dni sú krátke, lebo Slnko sa pohybuje po oblohe príliš rýchlo. Ľudia si nestihnú pozháňať potravu, treba im pomôcť. Maui sa teda rozhodne spomaliť let Slnka. Vytrhne vlas z hlavy svojej sestry Hiny, vezme zelený ľan a s bratmi upletie povrazy, ktorým Maui vzápätí dodá zázračnú silu. Upletie sieť a na kraji sveta, nad otvorom odkiaľ každý deň vychádza Slnko, ju rozprestrie. Slnko sa do siete zapletie, metá sa, chce utiecť. Ale Maui ho nepustí skôr, kým unavené Slnko nesľúbi, že uberie z tempa svojho letu. A všetko je odrazu v poriadku, len občas vidno zvyšky povrazov na Slnku, ako jasné stuhy svetla prenikajú cez mračná.

Aj legenda, ktorá vychádza zo starého Grécka, má svoje ponaučenie. Helios boh Slnka mal vo svojich kompetenciách každý deň riadiť slnečný voz po oblohe. Jeho syn Faetón jedného dňa pribehol s plačom k matke: "Nikto mi neverí, že môj otec je boh," vzlykal. "Hral som sa s chlapcami a vysmievali sa mi. To sa vraj iba chválim." Matka ho upokojila a presvedčila Helia, aby dovolil nezrelému Faetónovi vziať do rúk opraty slnečného voza. Spokojný Faetón krúžil po oblohe. A rieky sa so sykotom vyparovali. Príroda horela, mestá sa premieňali na popol. V Afrike očernela pleť všetkým národom, vznikli obrovské púšte.

Absolútny vládca Zeus si vypočul prosby matky Zeme a bleskom zabil Faetóna. Helios boh Slnka si odvtedy, raz začas, uprostred dňa v smútku zahalí tvár (zatmenie). Večer, po západe Slnka, padajú z hviezd jeho slzy. Ba hovorí sa, že Helios plače doteraz. Jeho slzy - to je aj ranná rosa.

Pomôže nápoj z melóna a paradajok

Čínsky recept do horúcich dní

Čínska medicína počíta aj s klimatickými škodlivinami, ktoré môžu prispieť ku chorobe. Je ich šesť - vietor, chlad, vlhko, sucho, horúčava a oheň. Horúčava sa prejavuje výlučne v lete svojou vzostupnou, rozptyľujúcou sa energiou typu jang.

Príčinou choroby z horúčavy môže byť dlhý pobyt na slnku, horúčava na pracovisku a podobne. Príznakom je horúčka, úzkosť a nervozita. Tvár sčervená, človek je nepokojný a výdatne sa potí. Horúčava poškodzuje mechanizmus obehu tekutín, postihnutý človek má sucho v ústach aj v hrdle. Niekedy sa môžu objaviť aj mdloby. Ak sa horúčava kombinuje s vlhkom, k príznakom sa pridá nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka. V oboch prípadoch dobrú službu preukáže nápoj z melóna a paradajok. Odšťavíme pol kila paradajok a kilogram melónu, obe šťavy pomiešame a v horúcom počasí, ktoré ťažko zvládame, pijeme namiesto vody.

Prúdenie z okolitých planét prekoná každú vzdialenosť

Svet vo vyšších dimenziách je pre nás neviditeľný, lebo je nehmotný a má také vysoké vibrácie, ktoré nie sme schopní vnímať. Nič to však nemení na tom, že v tomto priestore žijú bytosti vyšších hierarchií, ktoré ovplyvňujú náš život. Je tam poriadok, ktorý neurčuje človek a každý má svoju nezastupiteľnú úlohu, ktorú si plní.

Aj z okolitých planét k nám prichádzajú jemnohmotné prúdenia a tie nepoznajú prekážky v prekonávaní vzdialeností. V jemnohmotnom svete, aj v časti, ktorý voláme astrálny a je svetom citov a túžob, sa pojmy vzdialenosť a čas strácajú, tie sú identifikovateľné iba v živote na Zemi. Prenos energetických impulzov aj zo vzdialených planét prebieha v okamihu sekundy.

My na zemi vnímame astrálny svet iba nenápadne a sprostredkovane. Počas bdelého stavu formou pocitov a vnemov, ale počas snívania sa do astrálneho sveta naplno vnárame a prijímame ho aj pomocou obrazov a dejov, ktoré k nám prichádzajú v sne.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 494
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 448
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 054
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 049
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 831
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 585
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 362
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 489
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 471
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 421
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

Objednali si marihuanu, dostali podmienečné tresty

Díler doviezol drogu k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.

Peter Schutz.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop