Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Každý deň tiahnu Slováci ku maďarským kúpaliskám. Minulý víkend sme sa boli na jedno pozrieť aj my

Košičanov lákajú vlny a víry, v stánkoch langoše, ryby a gofry Správcovia košických kúpalísk tvrdia, že návštevnosť im počas víkendov klesá. Kde sa

Košičanov lákajú vlny a víry, v stánkoch langoše, ryby a gofry

Správcovia košických kúpalísk tvrdia, že návštevnosť im počas víkendov klesá. Kde sa kúpania chtiví Košičania vyparia? Sedia azda doma? Nie. Väčšina sa presunie na kúpaliská v Maďarsku. O "invázii" Košičanov svedčia množstvá áut s košickými značkami na parkoviskách v Sárospataku, Hajdúszoboszló, alebo v Miskolc Tapolci. Aj pred kúpaliskom v Tizsaújvároši, kam sme sa minulý víkend boli pozrieť, bolo treba maďarské ešpézetky hľadať lupou...

Skryť Vypnúť reklamu

Z Košíc je to do Tiszaújvárošu 110 km. Na hraniciach sa už nekľukatí množstvo áut, ako tomu bolo voľakedy. Colné kontroly sú už minulosťou. Pred nami stoja iba štyri autá a vybavené sú doslova za minútu. Colníkovi sme strkáme do rúk pasy, nakukne do nich a môžme vyraziť. Zdržanie sa dá očakávať za hranicami v zmenárni. Mnohí, aj my, si totiž výmenu peňazí nechávajú na poslednú chvíľu. Lepšie je zameniť si koruny na Slovensku. Je to rýchlejšie a dokonca aj kurz je u nás o niečo výhodnejší. (cca 15 Sk - 100 Hf)

Pokojným tempom 90-tkou a 50-tkou cez dediny, sa do Tiszaujvárošu dá dôjsť za dva hodiny. Cesty sú dobre označené, trafiť nie je problém. V meste je nové kúpalisko v smere nášho príchodu, po ľavej strane hlavnej cesty. Poznávacími bodmi môže byť Tesco, pri ktorom treba odbočiť, za ním trošku ďalej nasleduje "benzínka" a zákruta vľavo. Táto cesta vedie priamo ku kúpalisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Parkovisko je plné áut, napriek tomu sa pre nás i ďalších za nami flek ujde. Za 400 forintov si tu možno odstaviť auto na celý deň, po 14. hodine je parkovné o polovicu nižšie. Už vstupná budova kúpaliska je pompézna. Nevchádza sa tu, ako u nás, popri nejakej drevenej búdke, ale kultivovane, cez priestrannú halu, kde je dostatok pohodlných čistých šatní, skriniek na veci a spŕch. Vstupné je 1 300 forintov pre dospelých a 1 000 pre deti. V budove na prízemí sú tri termálne bazény s teplotou 36, 38 a 40 °C. Priestorom sa vznáša typická vôňa liečivej horúcej vody, ktorá k atmosfére maďarských kúpalísk patrí. Termálne bazény využívajú vodu z 57-stupňového prameňa, vyvierajúceho z hĺbky 1 200 metrov. Má vysoký obsah soli - chloridu draselného s hydrogén uhličitanom. Jód a soli pôsobia blahodárne na priechodnosť žíl, krvný obeh, úrazové stavy, kĺbové, urologické a ženské chronické zápaly.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vonkajšej časti kúpaliska na šiestich hektároch sa nachádzajú štyri bazény. Jeden je termálny a v ostatných je voda s 32 °C. Malé deti sa vyšaľujú v bazéne s hradom a fontánou. Väčšie v bazéne so spodným prúdom, ktorý víri vodu každú polhodinu 10 minút v kuse. Vtedy sa tam nahrnú deti i dospelí a vychutnávajú si unášanie prúdom v bazénovom tuneli. Vyskúšali sme to aj my, je to skutočne zábavné. Sem tam to s nami síce trošku buchlo o stenu bazéna, ale čo človek pre takéto vodné potešenie neznesie. 50 metrový plavecký bazén si zase vychutnajú tí, ktorí si chcú poriadne zaplávať. Využité sú aj dva tobogány, jeden rovný a jeden stočený (anakonda).

Pre tých, ktorí sa vody nabažia, sú určené ihriská. Dá sa tu na tráve zahrať futbal, na piesku benbington, volejbal. Aj deti majú svoje ihriská. Na kúpalisku sa pravidelne konajú športové alebo kultúrne podujatia. Miesta je tu dosť, ľudia si svoj pľacík, kde si zložia plážové "serepetičky", môžu doslova vyberať.

Pri stánkoch s občerstvením sú takmer stále rady ľudí. Miest na sedenie je v čase obeda pomenej. Málokto si dokáže odoprieť pravé maďarské langoše, placinky a gofry, pečené klobásky, ryby alebo guláš. Mnohí sem prichádzajú práve kvôli výbornej maďarskej kuchyni. "Slováci majú radi aj naše trdelníky," hovorí predavačka Zsanet. "Najviac tu chodia cez víkend. Nemáme problém im porozumieť, lebo veľa ich vie po maďarsky a ostatní si pýtajú koláče po anglicky. Som prekvapená, že veľa vašich malých detí vie po maďarsky a dospelým prekladajú." Na otázku, či im Slováci rozriati nielen slnkom ale aj barckpálinkou nerobia problémy, odpovedá kolegynka Ági. "Slováci sú priateľskí a bezproblémoví. Keď niekto vystrája, tak sú to Maďari."

Podobný názor má aj predavač Imre Nagy z vedľajšieho stánku, ktorý pripravuje vynikajúce pečené ryby. "Slovákom chutí všetko, čo ponúkame. Najviac ryby, klobása a laci pečene. Ale aj vilmoška a unicum pálenka. Alkohol mám vychladený na -18 stupňov, tak im veľmi chutí." So slovenskými zákazníkmi spokojný, pretože si doprajú, nepočítajú každý forint. Imre je na kúpalisku od mája do septembra každý deň od 8. do 20. hodiny. Aj keď tu v lete trávi všetok čas, vykúpať sa nestíha. "Máme strašne veľa práce. Odkedy otvoríme, máme pri stánku ľudí. Cez víkend je najviac Slovákov, ale sú tu aj Nemci, Angličania a Poliaci." Mimo sezóny pracuje v medzinárodnom koncerne zastrešujúcom spoločenské stravovanie.

O bezpečnosť kúpajúcich je tu naozaj vzorne postarané. Na každom rohu vidno plavčíka, ktorý nedebatuje s kdekým, ale pozorne dozerá na šantiacich ľudí vo vode. Dokopy je ich tu až 15. "Máme radi slovenských hostí," vraví Ištván v bielom tričku, nečakajúc na otázku, hneď potom, čo sme sa mu predstavili. "V hlavnej sezóne tvoria Slováci až 70 % návštevníkov. Nemali sme s nimi žiaden problém, len dobre o nich môžem povedať," veselo sa usmieva. "Nejaké bežné konflikty sa vyskytnú vždy, tak ako všade, kde je veľa ľudí. Vážny úraz sme tento rok nemali. Stávajú sa, ale skôr na zemi, ako v bazéne."

Za celú doterajšiu sezónu nezachraňovali ani jedného topacieho sa človeka. "Na to dohliadame. Sem-tam musíme zasiahnuť, keď sú vlny. A väčšinou sa pod vodu dostanú dospelí, nie deti. Nevedia dobre plávať a nepredpokladajú, že na kraji bazéna sa vytvárajú tak hlboké vlny." Plavčíci sa tu veru nenudia. Videli sme, koľkokrát museli ľudí v bazéne s "aktívnymi" vlnami upozorňovať a naznačovať im, aby sa na určitých rizikových miestach nezdržiavali.

Na kúpaliská v Maďarsku sa Slováci hrnuli odjakživa. Maďarská rovina je bohatá na minerálne pramene, ale vrchovín a iných prírodných atrakcií je tu už pomenej. Z toho vychádza aj ich dlhá tradícia kúpeľníctva. Kúpaliská v Budapešti, Egeri a v mnohých ďalších maďarských mestách majú bohatú históriu. Ale je evidentné, že rovnako ako v časoch dávno minulých, tak aj dnes, si Maďari pri ich výstavbe potrpia na kvalitu kúpeľného zariadenia. Z tých slovenských s nimi možno porovnávať snáď len Tatralandiu na Liptove a Aquapark v Poprade. Naše sú však nekresťansky drahé a tak sa Slovákom nemožno čudovať, že svoje peniažky budú radšej míňať v susednom štáte. A okrem toho, taký guláš a palacinky ako v Maďarsku, ani na našich najsuper kúpaliskách iste nenájdete...

Na kúpalisku v Tistaujvároši sme sa opýtali niekoľkých Košičanov, prečo chodia radšej za oddychom do Maďarska

Andrea Zsóriová: Košické kúpaliská nenavštevujeme. Maďarské sú lepšie, krajšie a väčšie. Aj keby tu bolo plno ľudí, stále sa tu dá fungovať a necítime sa natlačení. Chodím tu kvôli deťom, pretože sa môžu vyblázniť. Doprajem si vlny, či vodný vír, ktoré sú super. Nemám problém s jazykovou bariérou, hoci neviem po maďarsky, ale v stánkoch si vždy vypýtam jedlo, aké chcem. Maďarské kúpaliská jednoducho majú úroveň!

Ján Kolek: Tento rok som tu piatykrát. Mám rád maďarské termálne kúpaliská. Chodím do všetkých bazénov, ale najradšej do plaveckého, lebo sa v ňom dá dobre zaplávať. A to v Košiciach chýba. Maďarská obsluha je oveľa ochotnejšia ako naša. Za vstup zaplatím v prepočte 200 Sk, u nás 90 Sk. V porovnaní s tým, čo za tie peniaze dostanem, to drahé nie je. A cesta? Keď sa zložíme viacerí, nevyjde veľa. Stále ma to stojí menej ako naša Tatralandia.

Monika Žigrayová: Prišli sme s kamarátkou a deťmi na tri dni. Manželov sme nechali doma, nech si oddýchnu. Bývame v odskúšanom penzióne, do ktorého chodíme už štyri roky. Páči sa nám, že je tu toľko bazénov a je z čoho vybrať. Deti raz idú do víru, na vlny, tobogán, kĺzačku... Na košických kúpaliskách sú väčšinou len dva bazény. Základné veci v maďarčine ovládam a predavači už trošku vedia po slovensky."

Tibor Matyáš: Na maďarské kúpaliská chodím každý rok, je to moja obľúbená destinácia. Najväčší rozdiel medzi našimi a maďarskými kúpaliskami je v priestore. U nás, či na Rybe alebo na Tritóne, vždy je to o tom istom - 2x2 metre a človek sa nevie pohnúť! Maďari majú kúpeľnú kultúru na vyššej úrovni. Čo dedina to kúpalisko. Pramene máme aj my, len to nevieme robiť. U nás sa asi nepokladá za dôležité investovať do tejto oblasti. Stále na niečo čakáme, na eurofondy, dotácie... Maďari nečakajú!

Anton Rusnák: Chodíme tu s manželkou každý rok. A prečo? Máme starkých, ktorých chceme doniesť do pekného prostredia s termálnym bazénom, v ktorom by sa cítili príjemne. Tu je viac bazénov, do ktorých môžu ísť. Okrem toho aj veľa atrakcií na ktoré sa môžu pozerať. Páči sa nám tu všetko, veľa bazénov a sú čisté. Košické kúpaliská neposkytujú takéto možnosti, preto ich vôbec nenavštevujeme. Radšej si vyberáme maďarské, kvôli tomu že majú oveľa vyššiu úroveň. Chodíme aj do iných.

Andrea BOŽINOVSKÁ bazény zabezpečujú hlavne rodinné kúpanie, ale štvrtý 50 metrový bazén je k dispozícii

hlavne pre plavcov. V dobrodružnom bazéne je skutočne možné zažiť d

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 109
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 313
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 884
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 556
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 281
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 202
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 316
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 241
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 201
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 178
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť

Šéf Tabačky: Môže to dopadnúť lepšie ako mesto kultúry.

Plán novej švrte a novího námestia počíta v dlhodobom horizonte so zmenami dopravnej kostry v centre mesta a návratom vody do pôvodného koryta Mlynského náhonu.

Druhé kolo, deň tretí. V Košiciach pokračuje testovanie

Vo väčšine obcí je miera pozitivity vyššia ako v samotnom meste.

Testuje sa aj v areáli oceliarní.
Jahodná počas lockdownu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Koronavírus na Slovensku: Riadenie krízy sa podľa Čaputovej nezlepšilo (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Ľudia sa prirodzene báli cholery, ktorá vyčíňala v 19. storočí. Nechápali zmysel hygienických opatrení, ľahko uverili fámam, že za všetkým je sprisahanie pánov, úradníkov, lekárov a lekárnikov - aj krčmárov.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.

Výroba televízorov vo fabrike UMC v Novom Meste nad Váhom.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop