naozaj vydarili a dedovia nie nadarmo hovorievali, že svätý Vavrinec je už prvým mužom jesene, i keď od jesennej rovnodennosti nás delí ešte niekoľko týždňov. Starí ľudia však kedysi práve na Vavrinca začali myslieť na dopĺňanie zásob sviečok a kahancov, čo nám odkázali i v pranostike - Svätý Vavrinec už prináša svietnik do izby. Denného svetla ubúda a skoro ráno i neskoro večer si už treba prisvietiť. Povinnosti majú aj vinohradníci. Mnohí dodnes pátrajú vo viniciach na strapcoch hrozna po aspoň jednej zrelej bobuľke tá signalizuje dobrú budúcu úrodu. V mnohých regiónoch sa uchovala i obyčaj, dávať na Vavrinca v kostole na oltár veniec z hrozna ako poistku pre žiaducu budúcu plnosť sudov, ktorú má posilniť aj slnečné vavrincovské počasie.
Nielen kvôli vínu však ľudia veľmi vítali, ak bolo 10. augusta pekné počasie. Kým počas dňa dodnes mnohí skúmame oblohu kvôli slnku, v noci ju túžime mať bez chmár ako ideálne javisko. Nebesá nám totiž prihotovili jedno z najtradičnejších a aj najpozoruhodnejších nočných predstavení. V hlavnej úlohe sú atmosféra planéty Zem a prozaické zvyšky kométy Swift Tuttle, ktorá sa už stáročia rozpadá. Ibaže v roku 32. nášho letopočtu čínski astronómovia nevedeli, že prúdy padajúcich hviezd spôsobuje práve vlasatica tohto mena. Dostala ho oveľa neskôr Číňania však boli prví, ktorí nám chýr o opakujúcom sa augustovom nočnom ohnivom divadle poslali i na písme. Zvyšky kométy sa do zemskej atmosféry dostávajú v čase od 1. 17. augusta maximum najslávnejšieho meteorického roja Perzeidy je práve v čase od 10. do 13. augusta a sú roky, keď možno za hodinu narátať i 110 meteorov.
V tomto roku prichádza maximum Perzeíd v čase krátko po splne Mesiaca (9. 8.) a tak jeho svit pozorovanie meteorického roja skomplikuje uvidíme zrejme len väčšie meteory. Ak ich uvidíte, môžete si podľa prastarej povery voľačo želať takéto priania údajne vedia "padajúce hviezdy" splniť.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári