tomu sa obyvatelia mesta stále sťažujú na nedostupnosť a malú informovanosť o separovanom zbere. Na túto skutočnosť poukazuje aj nedávno zverejnený prieskum OZ CEPTA, podľa ktorého sú takmer všetci Slováci pripravení triediť odpad, no až 80 % z nich na to nemá vytvorené vhodné podmienky.
S tým súhlasí aj predseda OZ Priatelia Zeme-SPZ: "Mnoho Košičanov sa sťažuje, že KOSIT vytvára nedostatočné podmienky na triedenie odpadu, mnohí z nich to majú ku kontajnerom nesmierne ďaleko, občas aj kilometer, dva." Ako Ladislav Hegyi dodáva, v Košiciach je to horšie ako v iných slovenských mestách: "Triedený zber odpadov v Košiciach už roky upadá. Predtým KOSIT aspoň predstieral snahu, nakoniec však dokázal, že nemá záujem o separáciu."
Opačný názor má KOSIT, a. s. "Do zberu vrecovým systémom bolo v roku 2005 zapojených 7 100 domácností. V roku 2006 je ich cca 2 006. Rezervy sú u občanov. KOSIT sa ich nezapojenosť snaží eliminovať vytváraním čo najlepších podmienok - krátka donášková vzdialenosť, zvyšovanie environmentálneho povedomia u obyvateľov, dostatočná frekvencia odvozu atď." myslí si hovorca KOSITU, a. s., Roland Bánhegyi. Ako tvrdí, "v záujme zvýšenia účinnosti bola frekvencia zberu počas letných mesiacov zhustená a v posledných mesiacoch prebiehalo aj dopĺňanie kontajnerov".
Slabá úroveň triedeného zberu v Košiciach je podľa člena Komisie Mestského zastupiteľstva pre výstavbu a životné prostredie Alfonza Halenára spôsobená viacerými faktormi: "Po prvé sú to ľudia, ktorí neseparujú odpad. Ďalej neschopnosť samosprávy urobiť opatrenia na ustráženie obsahu nádob so separovaným odpadom a zabezpečiť, aby boli vyberané, ako je treba. Nakoniec neschopnosť magistrátu vyhodnotiť efektivitu poplatkov za zber a neschopnosť zástupcov Mesta v Dozornej rade KOSITU," Alfonz Halenár dodáva, že problémom je aj nedostatok konkurencie.
Podľa aktivistov by Košice na tom neboli až tak zle, keby v minulom volebnom období nespravilo Mestské zastupiteľstvo chybu: "Budúci vývoj bol pokazený výberom KOSITU v konkurze na spaľovňu komunálneho odpadu. Je logické, že sa firma, ktorá má na starosti aj separáciu odpadu, aj jeho likvidáciu, prikloní k ekonomicky výhodnejšej možnosti - k spaľovaniu," argumentuje Ladislav Hegyi.
Roland Bánhegyi z Kositu však nesúhlasí: "Budujeme závod, ktorý najefektívnejším spôsobom zhodnotí odpad. Súčasťou systému je materiálové zhodnotenie druhotných surovín. Nemáme záujem posielať na energetické zhodnotenie odpad, ktorý má nízku energetickú hodnotu. Tiež nemáme záujem energeticky zhodnocovať odpad, ktorého materiálové zhodnotenie je ekonomicky výhodnejšie."
Autor: Ondrej SCHUTZ & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári