9. augusta - Medzinárodný deň autochtónneho (pôvodného) obyvateľstva
sveta (OSN)
1516 - zomrel holandský maliar neskorého stredoveku Hieronymus Bosch, vl. m. Jeroen van Aken. Od alegorických a mystických obrazov neskôr prešiel k vykresľovaniu mravného úpadku ľudstva. Hlavné diela: Záhrada rozkoší, Pokušenie sv. Antona, triptych Posledný súd. Narodil sa asi v r. 1450.
1847 - slovenskí národovci, katolícki a evanjelickí vzdelanci na fare Jozefa Urbanovského v Čachticiach na štvrtej schôdzi Tatrína 9.-10. augusta potvrdili Štúrove rozhodnutie povýšiť stredoslovenské nárečie za spisovný jazyk Slovákov.
1867 - v Liskovej sa narodil politik, verejný činiteľ, lekár Vavro Šrobár. Bol profesorom na LF UK v Bratislave, spolu s Pavlom Blahom vedúci predstaviteľ hlasistov. Stúpenec T. G. Masaryka, významný predstaviteľ čechoslovakizmu. V r. 1918-20 minister a plnou mocou pre správu Slovenska, 1921-22 minister školstva a národnej osvety, 1944-45 predseda povstaleckej SNR, 1945-46 minister financií, 1948-50
minister pre zjednotenie zákonov, predseda Matice slovenskej. Zomrel 6. decembra 1950 v Olomouci.
1942 - v Prahe sa narodil český zemský rabín, prozaik Karol Sidon. Pracoval ako dramaturg v Českom rozhlase a Českej televízii, bol redaktorom v Literárnych novinách. Od r. 1972 nesmel publikovať, živil sa ako pomocný robotník. V r. 1983 odišiel do Nemecka, kde študoval judaistiku, v Jeruzaleme ukončil rabínske štúdium. V r. 1992 uvedený do funkcie vrchného zemského a pražského rabína. Autor filmových
scenárov: Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni, Dovidenia v pekle, priatelia, všetky s J. Jakubiskom, rozhlasových a divadelných hier. Z jeho ďalšej tvorby: Sen o mém otci, Sen o mně, Boží osten, Evangelium podle Josefa Flavia, Červená kráva.
1945 - bola zvrhnutá americká atómová bomba na japonské mesto Nagasaki. O 11:02 miestneho času nad Nagasaki vybuchla bomba Fat Man (Tučný muž). Priamo na následky výbuchu zahynulo v Nagasaki asi 25 000 ľudí, 75 000 bolo zranených. Tri dni pred týmto útokom USA zvrhli atómovú bombu Little Boy (Chlapček) na mesto Hirošima. Na priame
následky - požiare, tlakovú vlnu a žiarenie tu zomrelo asi 80 000 ľudí, 100 000 ľudí utrpelo nevyliečiteľné zranenia. Na chorobu z ožiarenia v priebehu rokov zomreli ďalšie tisícky postihnutých. Začiatkom septembra 1945 Japonsko podpísalo kapituláciu, čím sa skončila druhá svetová vojna.
1962 - v meste Montagnola pri Lugane zomrel nemecký spisovateľ Hermann Hesse, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1946). Od r. 1912 žil vo Švajčiarsku, jeho diela boli počas 2 sv. vojny v Nemecku zakázané. Romány: Stepný vlk, Demian, poviedka: Siddhárta. Narodil sa 2. júla 1877 v nemeckom Calw.
1974 - v dôsledku aféry Watergate z úradu odstúpil americký prezident Richard Nixon. Dňa 17. júna 1972 zatkli päť zamestnancov Republikánskej strany USA za vlámanie sa do ústredia Demokratickej strany v hoteli Watergate vo Washingtone. Pri vyšetrovaní vyšlo najavo, že účelom bolo získanie dôverných informácií, ktoré boli využité v predvolebnom boji.
1975 - v Moskve zomrel vynikajúci ruský skladateľ a klavirista Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič. Kompozíciu študoval na Konzervatóriu v Petrohrade, kde bol neskôr profesorom, podobne ako na Konzervatóriu v Moskve. Bol prenasledovaný komunistickým režimom a z nemilosti sa dostal až po smrti J. V. Stalina v r. 1953, kedy bol rehabilitovaný. Autor 15 symfónií: 7. Leningradská, inštrumentálnych koncertov, opier: Nos, Katarína Izmajlovová, Lady Macbeth Mcenského újazdu, klavírnych,
komorných skladieb, baletov a filmovej hudby. Narodil sa 25. septembra 1906 v Petrohrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári