Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL

Letné lásky sú krásne a horúce, ale podľa MUDr. P. Urdzíka predstavujú i rôzne rizikáAj pri vrúcnom vyznaní citov treba myslieť na osobnú

Letné lásky sú krásne a horúce, ale podľa

MUDr. P. Urdzíka predstavujú i rôzne riziká

Aj pri vrúcnom vyznaní citov treba myslieť na osobnú ochranu

K letu a k dovolenkám veľmi často patria letné lásky. Sú zväčša prudké, horúce, vášnivé, ale často i krátke a nie bez následkov. Pri každom nechránenom pohlavnom styku u ženy vo fertilnom, teda plodnom veku, vzniká riziko otehotnenia. Preto by sa pred neželanou tehotnosťou mala chrániť.

"Existuje na to niekoľko metód - hormonálna antikoncepcia, bariérová antikoncepcia, chemické metódy, vnútromaternicové telieska či prirodzené metódy, teda plodné a neplodné dni," uviedol MUDr. Peter Urdzík, odborný asistent II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UPJŠ a FN L. Pasteura. Čo však urobiť v prípade "nehody", teda neplánovaného pohlavného styku alebo zlyhania bariérovej antikoncepcie, čiže kondómu? "Žena môže využiť postkoitálnu antikoncepciu, čiže do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku užiť tabletku, napríklad Postinor 2® ap."

Skryť Vypnúť reklamu

Vážnym rizikom pri pohlavnom styku sú podľa MUDr. Urdzíka sexuálne prenosné ochorenia - syfylis, kvapavka, mäkký vred, lymphogranuloma venereum, trichomoniáza. "Existujú i ďalšie nozologické jednotky mykoplazmového, chlamýdiového, mykotického, parazitárneho a vírusového pôvodu ako sú AIDS, hepatitis A,B, ktoré sa tiež prenášajú sexuálnym kontaktom."

Najčastejšou klasickou pohlavnou chorobou u nás je

kvapavka (gonorea). Spôsobuje ju diplokok neisseria gonorrhoeae, ktorý má tvar kávového zrnka. Prenáša sa pohlavným stykom, no dostať ju môžu aj deti, ktoré spia v jednej posteli s nakazeným. Kvapavka má nežiadúci vplyv na reprodukčný systém ženy, môže spôsobiť neplodnosť. Lieči sa antibiotikami.

"Ďalším onemocnením je syfilis, ktorý je rozšírený častejšie ako udávajú oficiálne štatistiky. Jeho vyvolávateľom je špirálovitý mikrób Treponema pallidum. Nákaza sa prenáša cez drobné defekty kože a sliznice. Lieči sa antibiotikami." Medzi novodobé sexuálne prenosné ochorenia patrí chlamýdiová nákaza, najmä chlamydia trachomatis. Ochorenie prebieha často bezpríznakovo, žene však môže spôsobiť poškodenie vajíčkovodov. To vedie k neplodnosti alebo k vyššiemu riziku mimomaternicovej tehotnosti. "Ďalej je to bakteriálna vaginóza. Diagnóza tejto nejednoznačnej etiologickej jednotky je postavená na prítomnosti vaginálneho výtoku. Okrem chronických výtokov môže v tehotenstve spôsobiť predčasný odtok plodovej vody. Lieči sa podávaním metronidazolu."

Skryť Vypnúť reklamu

Pri menovaní rizík nemôžeme nespomenúť AIDS - Acquired immune deficiency syndrome - syndróm deficitu imunity. Spôsobuje ho HIV vírus zo skupiny retrovírusov. AIDS je charakterizovaný hlavne prenosom pohlavným stykom, no napríklad i dlhou fázou latencie. "Predstavuje prakticky 100-percentnú úmrtnosť nakazeného. Prognóza ochorenia vzhľadom na to, že neexistuje kauzálny liek, je zatiaľ infaustná." Základom celosvetového boja proti AIDS je prevencia, čiže normálny sexuálny život, ženy by mali trvať na tom, nech muž používa kondóm.

Pri reprodukčnom zdraví a ochrane pred sexuálne prenosnými ochoreniami, by sme si podľa MUDr. P. Udrzíka mali pamätať tzv. ABC zásadu. "A abstinencia. Najlepšou ochranou je zdržiavanie sa pohlavného styku s novými a neznámymi partnermi. B be faithful buďme verní. Čím je menej sexuálnych partnerov, tým je menšie riziko dostať sa do kontaktu s osobou infikovanou sexuálne prenosným ochorením. Vernosť partnerovi môže znamenať záchranu zdravia a života. Nakoniec je tu C - condom. Pokiaľ partner používa prezervatív, je to nielen ochrana pred infekciou HIV a inými sexuálne prenosnými chorobami, ale aj pred neželanou tehotnosťou."

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré ženy dobrodružstvo vyhľadávajú, iné sa zo znásilnenia nevedia spamätať

Sú ženy, ktoré musia ísť každý rok na dovolenku. Počas nej si chcú oddýchnuť, zrelaxovať, no niektoré podľa sexuologičky MUDr. Dariny Caisovej túžia zažiť aj malé dobrodružstvo. V citovej, ako aj v sexuálnej oblasti, keďže doma je už dosť dlho doba ľadová...

Ženy, ktoré vyhľadávajú hlavne exotické dovolenky, idú teda ďaleko od domova a blízko k moru, možno rozdeliť na dve skupiny. Na tie, čo si chcú užiť, preto sa nebránia ani milostným hrám a pohlavnému styku. A potom na svojím spôsobom naivky, ktoré uveria vyznaniam lásky znejúcim v rôznych jazykoch a myslia si, že práve našli toho pravého, na celý život...

"I dnes sa ešte stretnem so ženou, ktorá pri otázke, ako muž vyzeral, vie, že bol modrooký a kučeravý... V poslednom čase sú však pomerne časté prípady, že žena neodhadne mužovu násilnícku povahu." Jeho pravú tvár odhalí, až keď došlo k znásilneniu. Práve s touto psychickou traumou sa D. Caisová pomáha ženám dosť často vyrovnať.

"Proti neželanému tehotenstvu dnes už existuje liek. Rovnako sa dá žene pomôcť, ak dostane pohlavnú chorobu. Veľmi ťažké je však pomôcť z psychickej traumy žene, ktorá bola sexuálne zneužitá," tvrdí D. Caisová.

"Muži sú zvláštna kategória a niekedy sa pri znásilnení na vek nepozerajú. Mala som v ambulancii devu, ktorá nemala ešte ani 17 rokov. Najstaršia zase dosť vysoko prekročila päťdesiatku...," dodala MUDr. D. Caisová.

Telo má podľa MUDr. A. Halagovca, CSc. veľa nepriateľov, ktorí ho ohrozujú zvonku i zvnútra

Borščevnik vyvolá alergiu, chlór premnoží mikróby

Tohtoročné leto nám zatiaľ ponúka náruč slnečných lúčov, čo je príjemné, veď leto má byť presne také. No nie vtedy, ak sedíme v kanceláriach. Oveľa lepšie sa mu oddáva v prírode: v lese alebo pri vode. Aj tam však na nás číhajú rôzne nebezpečenstvá. Aké, o tom už hovorí MUDr. Alexander Halagovec, CSc. z kožnej ambulancie na Národnej triede.

"Začnime na pohľad obyčajnými trávami, ktoré môžu obsahovať rôzne furokumaríny vyvolávajúce fototoxické poškodenia kože. Nebezpečným je hlavne borščevik (heracleum sp). Rastlina sa k nám dostala z Kaukazu a obsahuje látky podobné yperitu. Kto s ním príde do styku, môže utrpieť ťažké poškodenie kože v podobe popálenín a pľuzgierov." Preto ten, kto ho má v záhrade, určite by sa ho mal zbaviť. Dosť často sa dnes hovorí tiež o siniciach, teda vodnom kvete. Vyskytujú sa hlavne v stojatých vodách, v jazerách a vodných nádržiach. Tiež môžu obsahovať toxické látky vyvolávajúce fotodermatitídy.

"Nebezpečenstvo, hlavne na kúpaliskách, číha na ženy, ktoré trpia častými výtokmi alebo majú oslabenú obranyschopnosť organizmu. Okrem drobných nečistôt ich ohrozuje vysoká dávka chlóru, ktorým sa voda musí dezinfikovať. Chlór môže za istých okolností narušiť mikrobiálnu rovnováhu v pošve, čo môže spôsobiť premnoženie kvasinkových mikroorganizmov. I preto, keď vyjdeme z vody, mali by sme si celé telo osprchovať." Pozor si treba dávať podľa A. Halagovca i na bičíkovca pošvového vyvolávajúceho trichomoniázu. Je to veľmi časté ochorenie. Prenáša sa síce prevažne pohlavným stykom, no ženy ho môžu "chytiť" aj v termálnych bazénoch a pri nedostatkoch všeobecnej hygieny, teda pri spoločnej posteľnej bielizni alebo uterákoch.

Ďalším nebezpečenstvom je infekcia močových ciest. Až 85 percent prípadov zapáleného močového mechúra má na svedomí baktéria Escherichia coli. Za priaznivých podmienok sa veľmi rýchlo množí, za 7 hodín a 15 minút dokáže priviesť na svet až miliardu potomkov. "Stále sú ľudia, ktorí prídu na kúpalisko, hoci majú na nohách neliečenú pleseň. Šupinky sa na suchu i vo vode odlupujú a žena, ktorá má väčšiu vnímavosť, čiže obrazne povedané, všetky choroby sa na ňu "nalepia", môže ju veľmi ľahko chytiť. Dnes sa síce kožné plesňové ochorenia modernými liekmi dajú spoľahlivo liečiť, no je to zdĺhavý proces."

Keď spomíname problémy s kožou, k najrozšírenejším chronickým kožným ochoreniam patrí akné. V ľahších prípadoch im slnko pomáha, lebo kožu mierne vysuší, takže komedá a pustulky zmiznú. Úspech je však dočasný. Pokiaľ sa proti akné žena lieči antibiotikami, na slnko by vôbec nemala ísť, pretože by jej mohli ostať na tele na miestach zhojeného akné pigmentové škvrny. Pozor si pri opaľovaní treba dať i na dĺžku pobytu na slnku. MUDr. Halagovec sa stretol s viacerými popáleninami pokožky. "Niekedy to bolo preto, pretože sa opaľujúca nepozerala na hodinky. Inokedy kvôli tomu, že nepoužila žiaden ochranný krém. Dokonca som mal pacientku, ktorá utrpela solárnu dermatitídu nôh, lebo jej ochranný krém zlízal z kože jej psíček. Bez moderných krémov s ochrannými faktormi by sme na slnko vôbec nemali chodiť." Okrem vysokého čísla ochranných faktorov dôležitá je vodostálosť krému, aby sa pri kúpaní nezmyl. Ženy by mali pamätať aj na to, že vplyvom slnka ich pokožka skôr starne.

Kúpanie v mori je síce bezpečnejšie ako v stojatých jazerách, pretože sa hovorí, že soľ lieči, ale...

Ale aj tam si treba dávať na niektoré morské živočíchy ako sú medúzy či chobotnice. "Dokážu spôsobiť vážne poškodenia kože. Osobne by som morské "potvorky" nedoporučoval ani ako jedlo. Obsahujú látky priamo uvoľňujúce histamín, a tak môžu byť spúšťačmi kožných alergických ochorení," uviedol MUDr. Alexander Halagovec, CSc.

Niekoľko rád ako si nepokaziť dovolenku

Pri balení nezabudnime na opaľovacie prípravky. Čím vyšší ochranný faktor, tým lepšie

Kto má pleť citlivú na chemické prípravky, mal by radšej zvoliť výrobky špeciálne určené na intolerantnú alebo citlivú detskú pleť. Sú neparfumované a obsahujú buď komplexy bunkovej bioochrany, účinné minerálne filtre alebo antioxidanty

Súčasťou výbavy má byť aj lekárnička s najpotrebnejšími liekmi

Aspoň týždeň pred dovolenkou treba užívať betakarotén a antihistaminikum, ktoré pomáhajú pokožke

Určite netreba šetriť na slnečných okuliaroch. Niekedy je lepšie nemať žiadne ako lacné, nekvalitné

Vodiči by mali mať slnečné okuliare s hnedým zafarbením skiel, do hmly a dažďa žlté a oranžové, k moru a na kúpalisko sivozelené

Pri vode si chráňme hlavu pokrývkou - klobúčikom, šatkou alebo buďme pod slnečníkom

Hovorí sa, že po návrate z pláže sa 2 až 3 hodiny netreba sprchovať, pretože opaľovanie nebude mať správny efekt. Nie je to tak. Bez sprchy treba vydržať len asi pol hodinu, aby soľ na pokožke priaznivo vplývala na kožné ochorenia. Cez póry sa dostane hlbšie do pokožky a regeneruje ju. Potom však treba soľ i nečistoty z tela zmyť.

Keď sme pri mori a častejšie ideme do vody a z vody, treba plavky obmieňať. I keď na slnku rýchlo vyschnú, nie je dobré, ak soľ pôsobí na tele na citlivých miestach.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Päť chýb pri zateplení strechy
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 19 886
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 217
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 021
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 670
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 861
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 927
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 604
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 516
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 297
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 286
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z vyše 1 700 pozitívnych testov je 512 z východu

Počet ventilovaných pacientov stúpol.

Ilustračné foto.

Pribudlo ďalších 17 úmrtí, z toho 11 v prešovskej nemocnici

Jedna pacientka skonala aj v Košiciach, ďalšia v Bardejove.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Jána Adama Reimana Prešov - oddelenie infektológie.
Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.
Poslanec Rudolf Dupkala počas online rokovania PSK.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Laboratóriá odhalili 1728 nových prípadov, krízový štáb rokuje o lockdowne (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 pred Infekčným pavilónom na Kramároch.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Beata Javorcik
Marco Pantani (vpravo) ako líder pretekov na Giro d´ Italia 1999.
Cynická obluda

Zázrak v parlamente

Záborská, pevne sa spoliehajúca na hlasy fašistov, už videla svoje obmedzenie interrupcií ako hotovú vec.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop