Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL

Letné lásky sú krásne a horúce, ale podľa MUDr. P. Urdzíka predstavujú i rôzne rizikáAj pri vrúcnom vyznaní citov treba myslieť na osobnú

Letné lásky sú krásne a horúce, ale podľa

MUDr. P. Urdzíka predstavujú i rôzne riziká

Aj pri vrúcnom vyznaní citov treba myslieť na osobnú ochranu

K letu a k dovolenkám veľmi často patria letné lásky. Sú zväčša prudké, horúce, vášnivé, ale často i krátke a nie bez následkov. Pri každom nechránenom pohlavnom styku u ženy vo fertilnom, teda plodnom veku, vzniká riziko otehotnenia. Preto by sa pred neželanou tehotnosťou mala chrániť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Existuje na to niekoľko metód - hormonálna antikoncepcia, bariérová antikoncepcia, chemické metódy, vnútromaternicové telieska či prirodzené metódy, teda plodné a neplodné dni," uviedol MUDr. Peter Urdzík, odborný asistent II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UPJŠ a FN L. Pasteura. Čo však urobiť v prípade "nehody", teda neplánovaného pohlavného styku alebo zlyhania bariérovej antikoncepcie, čiže kondómu? "Žena môže využiť postkoitálnu antikoncepciu, čiže do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku užiť tabletku, napríklad Postinor 2® ap."

SkryťVypnúť reklamu

Vážnym rizikom pri pohlavnom styku sú podľa MUDr. Urdzíka sexuálne prenosné ochorenia - syfylis, kvapavka, mäkký vred, lymphogranuloma venereum, trichomoniáza. "Existujú i ďalšie nozologické jednotky mykoplazmového, chlamýdiového, mykotického, parazitárneho a vírusového pôvodu ako sú AIDS, hepatitis A,B, ktoré sa tiež prenášajú sexuálnym kontaktom."

Najčastejšou klasickou pohlavnou chorobou u nás je

kvapavka (gonorea). Spôsobuje ju diplokok neisseria gonorrhoeae, ktorý má tvar kávového zrnka. Prenáša sa pohlavným stykom, no dostať ju môžu aj deti, ktoré spia v jednej posteli s nakazeným. Kvapavka má nežiadúci vplyv na reprodukčný systém ženy, môže spôsobiť neplodnosť. Lieči sa antibiotikami.

"Ďalším onemocnením je syfilis, ktorý je rozšírený častejšie ako udávajú oficiálne štatistiky. Jeho vyvolávateľom je špirálovitý mikrób Treponema pallidum. Nákaza sa prenáša cez drobné defekty kože a sliznice. Lieči sa antibiotikami." Medzi novodobé sexuálne prenosné ochorenia patrí chlamýdiová nákaza, najmä chlamydia trachomatis. Ochorenie prebieha často bezpríznakovo, žene však môže spôsobiť poškodenie vajíčkovodov. To vedie k neplodnosti alebo k vyššiemu riziku mimomaternicovej tehotnosti. "Ďalej je to bakteriálna vaginóza. Diagnóza tejto nejednoznačnej etiologickej jednotky je postavená na prítomnosti vaginálneho výtoku. Okrem chronických výtokov môže v tehotenstve spôsobiť predčasný odtok plodovej vody. Lieči sa podávaním metronidazolu."

SkryťVypnúť reklamu

Pri menovaní rizík nemôžeme nespomenúť AIDS - Acquired immune deficiency syndrome - syndróm deficitu imunity. Spôsobuje ho HIV vírus zo skupiny retrovírusov. AIDS je charakterizovaný hlavne prenosom pohlavným stykom, no napríklad i dlhou fázou latencie. "Predstavuje prakticky 100-percentnú úmrtnosť nakazeného. Prognóza ochorenia vzhľadom na to, že neexistuje kauzálny liek, je zatiaľ infaustná." Základom celosvetového boja proti AIDS je prevencia, čiže normálny sexuálny život, ženy by mali trvať na tom, nech muž používa kondóm.

Pri reprodukčnom zdraví a ochrane pred sexuálne prenosnými ochoreniami, by sme si podľa MUDr. P. Udrzíka mali pamätať tzv. ABC zásadu. "A abstinencia. Najlepšou ochranou je zdržiavanie sa pohlavného styku s novými a neznámymi partnermi. B be faithful buďme verní. Čím je menej sexuálnych partnerov, tým je menšie riziko dostať sa do kontaktu s osobou infikovanou sexuálne prenosným ochorením. Vernosť partnerovi môže znamenať záchranu zdravia a života. Nakoniec je tu C - condom. Pokiaľ partner používa prezervatív, je to nielen ochrana pred infekciou HIV a inými sexuálne prenosnými chorobami, ale aj pred neželanou tehotnosťou."

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré ženy dobrodružstvo vyhľadávajú, iné sa zo znásilnenia nevedia spamätať

Sú ženy, ktoré musia ísť každý rok na dovolenku. Počas nej si chcú oddýchnuť, zrelaxovať, no niektoré podľa sexuologičky MUDr. Dariny Caisovej túžia zažiť aj malé dobrodružstvo. V citovej, ako aj v sexuálnej oblasti, keďže doma je už dosť dlho doba ľadová...

Ženy, ktoré vyhľadávajú hlavne exotické dovolenky, idú teda ďaleko od domova a blízko k moru, možno rozdeliť na dve skupiny. Na tie, čo si chcú užiť, preto sa nebránia ani milostným hrám a pohlavnému styku. A potom na svojím spôsobom naivky, ktoré uveria vyznaniam lásky znejúcim v rôznych jazykoch a myslia si, že práve našli toho pravého, na celý život...

"I dnes sa ešte stretnem so ženou, ktorá pri otázke, ako muž vyzeral, vie, že bol modrooký a kučeravý... V poslednom čase sú však pomerne časté prípady, že žena neodhadne mužovu násilnícku povahu." Jeho pravú tvár odhalí, až keď došlo k znásilneniu. Práve s touto psychickou traumou sa D. Caisová pomáha ženám dosť často vyrovnať.

"Proti neželanému tehotenstvu dnes už existuje liek. Rovnako sa dá žene pomôcť, ak dostane pohlavnú chorobu. Veľmi ťažké je však pomôcť z psychickej traumy žene, ktorá bola sexuálne zneužitá," tvrdí D. Caisová.

"Muži sú zvláštna kategória a niekedy sa pri znásilnení na vek nepozerajú. Mala som v ambulancii devu, ktorá nemala ešte ani 17 rokov. Najstaršia zase dosť vysoko prekročila päťdesiatku...," dodala MUDr. D. Caisová.

Telo má podľa MUDr. A. Halagovca, CSc. veľa nepriateľov, ktorí ho ohrozujú zvonku i zvnútra

Borščevnik vyvolá alergiu, chlór premnoží mikróby

Tohtoročné leto nám zatiaľ ponúka náruč slnečných lúčov, čo je príjemné, veď leto má byť presne také. No nie vtedy, ak sedíme v kanceláriach. Oveľa lepšie sa mu oddáva v prírode: v lese alebo pri vode. Aj tam však na nás číhajú rôzne nebezpečenstvá. Aké, o tom už hovorí MUDr. Alexander Halagovec, CSc. z kožnej ambulancie na Národnej triede.

"Začnime na pohľad obyčajnými trávami, ktoré môžu obsahovať rôzne furokumaríny vyvolávajúce fototoxické poškodenia kože. Nebezpečným je hlavne borščevik (heracleum sp). Rastlina sa k nám dostala z Kaukazu a obsahuje látky podobné yperitu. Kto s ním príde do styku, môže utrpieť ťažké poškodenie kože v podobe popálenín a pľuzgierov." Preto ten, kto ho má v záhrade, určite by sa ho mal zbaviť. Dosť často sa dnes hovorí tiež o siniciach, teda vodnom kvete. Vyskytujú sa hlavne v stojatých vodách, v jazerách a vodných nádržiach. Tiež môžu obsahovať toxické látky vyvolávajúce fotodermatitídy.

"Nebezpečenstvo, hlavne na kúpaliskách, číha na ženy, ktoré trpia častými výtokmi alebo majú oslabenú obranyschopnosť organizmu. Okrem drobných nečistôt ich ohrozuje vysoká dávka chlóru, ktorým sa voda musí dezinfikovať. Chlór môže za istých okolností narušiť mikrobiálnu rovnováhu v pošve, čo môže spôsobiť premnoženie kvasinkových mikroorganizmov. I preto, keď vyjdeme z vody, mali by sme si celé telo osprchovať." Pozor si treba dávať podľa A. Halagovca i na bičíkovca pošvového vyvolávajúceho trichomoniázu. Je to veľmi časté ochorenie. Prenáša sa síce prevažne pohlavným stykom, no ženy ho môžu "chytiť" aj v termálnych bazénoch a pri nedostatkoch všeobecnej hygieny, teda pri spoločnej posteľnej bielizni alebo uterákoch.

Ďalším nebezpečenstvom je infekcia močových ciest. Až 85 percent prípadov zapáleného močového mechúra má na svedomí baktéria Escherichia coli. Za priaznivých podmienok sa veľmi rýchlo množí, za 7 hodín a 15 minút dokáže priviesť na svet až miliardu potomkov. "Stále sú ľudia, ktorí prídu na kúpalisko, hoci majú na nohách neliečenú pleseň. Šupinky sa na suchu i vo vode odlupujú a žena, ktorá má väčšiu vnímavosť, čiže obrazne povedané, všetky choroby sa na ňu "nalepia", môže ju veľmi ľahko chytiť. Dnes sa síce kožné plesňové ochorenia modernými liekmi dajú spoľahlivo liečiť, no je to zdĺhavý proces."

Keď spomíname problémy s kožou, k najrozšírenejším chronickým kožným ochoreniam patrí akné. V ľahších prípadoch im slnko pomáha, lebo kožu mierne vysuší, takže komedá a pustulky zmiznú. Úspech je však dočasný. Pokiaľ sa proti akné žena lieči antibiotikami, na slnko by vôbec nemala ísť, pretože by jej mohli ostať na tele na miestach zhojeného akné pigmentové škvrny. Pozor si pri opaľovaní treba dať i na dĺžku pobytu na slnku. MUDr. Halagovec sa stretol s viacerými popáleninami pokožky. "Niekedy to bolo preto, pretože sa opaľujúca nepozerala na hodinky. Inokedy kvôli tomu, že nepoužila žiaden ochranný krém. Dokonca som mal pacientku, ktorá utrpela solárnu dermatitídu nôh, lebo jej ochranný krém zlízal z kože jej psíček. Bez moderných krémov s ochrannými faktormi by sme na slnko vôbec nemali chodiť." Okrem vysokého čísla ochranných faktorov dôležitá je vodostálosť krému, aby sa pri kúpaní nezmyl. Ženy by mali pamätať aj na to, že vplyvom slnka ich pokožka skôr starne.

Kúpanie v mori je síce bezpečnejšie ako v stojatých jazerách, pretože sa hovorí, že soľ lieči, ale...

Ale aj tam si treba dávať na niektoré morské živočíchy ako sú medúzy či chobotnice. "Dokážu spôsobiť vážne poškodenia kože. Osobne by som morské "potvorky" nedoporučoval ani ako jedlo. Obsahujú látky priamo uvoľňujúce histamín, a tak môžu byť spúšťačmi kožných alergických ochorení," uviedol MUDr. Alexander Halagovec, CSc.

Niekoľko rád ako si nepokaziť dovolenku

Pri balení nezabudnime na opaľovacie prípravky. Čím vyšší ochranný faktor, tým lepšie

Kto má pleť citlivú na chemické prípravky, mal by radšej zvoliť výrobky špeciálne určené na intolerantnú alebo citlivú detskú pleť. Sú neparfumované a obsahujú buď komplexy bunkovej bioochrany, účinné minerálne filtre alebo antioxidanty

Súčasťou výbavy má byť aj lekárnička s najpotrebnejšími liekmi

Aspoň týždeň pred dovolenkou treba užívať betakarotén a antihistaminikum, ktoré pomáhajú pokožke

Určite netreba šetriť na slnečných okuliaroch. Niekedy je lepšie nemať žiadne ako lacné, nekvalitné

Vodiči by mali mať slnečné okuliare s hnedým zafarbením skiel, do hmly a dažďa žlté a oranžové, k moru a na kúpalisko sivozelené

Pri vode si chráňme hlavu pokrývkou - klobúčikom, šatkou alebo buďme pod slnečníkom

Hovorí sa, že po návrate z pláže sa 2 až 3 hodiny netreba sprchovať, pretože opaľovanie nebude mať správny efekt. Nie je to tak. Bez sprchy treba vydržať len asi pol hodinu, aby soľ na pokožke priaznivo vplývala na kožné ochorenia. Cez póry sa dostane hlbšie do pokožky a regeneruje ju. Potom však treba soľ i nečistoty z tela zmyť.

Keď sme pri mori a častejšie ideme do vody a z vody, treba plavky obmieňať. I keď na slnku rýchlo vyschnú, nie je dobré, ak soľ pôsobí na tele na citlivých miestach.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 003
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 918
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 116
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 368
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 827
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 116
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 711
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 484
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 311
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 157
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 993
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 564
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 311
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 157
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 993
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 564
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu