Korzár logo Korzár Košice
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Prvé spánkové laboratórium na Slovensku bolo zriadené v Košiciach a nepretržite funguje už 12 rokov

Chrápanie a šťažené dýchanie farára spôsoboval jeho príliš dlhý jazykChrápanie nie je iba obťažujúci zvukový fenomén, ale spôsobuje aj vážne

Chrápanie a šťažené dýchanie farára spôsoboval jeho príliš dlhý jazyk

Chrápanie nie je iba obťažujúci zvukový fenomén, ale spôsobuje aj vážne zdravotné ťažkosti. V drvivej väčšine postihuje mužov, ktorí sa na vyšetrenie k spánkovým odborníkom dostavia až na urgenciu bdejúcich manželiek. Chrápanie zapríčiňuje mnoho zdravotných ťažkostí. Akých a ako im predchádzať, sme sa porozprávali s jedným zo zakladateľov diagnostiky a liečby porúch dýchania počas spánku na Slovensku prof. MUDr. Viliamom Doničom, PhD. Navštívili sme ho v Spánkovom laboratóriu, ktoré sa nachádza vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom Sv. Lukáša v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Na vyšetrenie v spánkovom laboratóriu sa pacient dostaví o 19. hodine. Vypíše pripravený dotazník a absolvuje podrobný hodinový rozhovor. "Zisťujeme, či naozaj potrebuje naše vyšetrenie, pretože niekedy potrebuje skôr vyšetrenie u krčiara, chirurga alebo psychológa," vraví MUDr. Donič.

Napojenie na polysomnograf prebieha v útulne zariadenej izbe hotelového typu so samostatnou kúpeľňou a toaletou. Na stenách visia obrazy, podlahu pokrýva koberec, na oknách sú záclony a závesy, nechýba tu skriňa či písací stôl. Všetko je zariadené tak, aby pacient nepociťoval stres z nemocničného zariadenia a mohol kľudne zaspať. Keď sa prezlečie do pyžama, nasleduje hodinová "montáž" elektród, ktorých kábliky vedú do prístroja. Aj keď to vyzerá hrozivo, ich aplikácia je bezbolestná. Lepia sa na telo špeciálnym silne držiacim prírodným lepidlom (Collodiom), aby sa počas nočného prevracania zboka nabok neodlepili. Laboratórium je vybavené dvoma polysomnografickými prístrojmi, preto je možné naraz vyšetriť až dvoch pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vedľajšej miestnosti potom lekár na obrazovke počítača sleduje pohyb mozgových vĺn, očných gúľ, rytmus srdca, množstvo kyslíka v organizme, napätie svalov, pokles brady a množstvo ďalších potrebných odborných údajov. Monitorovaním spánku pacienta sa určí príčina a liečba jeho ťažkostí. "Ak niekto chrápe len keď spí na chrbte, odporučíme mu, aby spal na boku. Na to treba použiť metódu, ktorú vymysleli vo Francúzsku - umiestniť tenisovú loptičku na pyžamo do vrecka na chrbát. Tá ho bude tlačiť a na chrbát sa neprevalí," prezrádza MUDr. Donič jednoduchý nemedicínsky typ liečby. Chrápanie na chrbte je veľmi rozšírené. Stáva sa, že človeku spiacemu v tejto polohe pôsobením zemskej príťažlivosti koreň jazyka neustále zapadáva a dusí sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Chrápanie, pri ktorom dochádza k poruchám dýchania, sa najčastejšie lieči prostredníctvom ventilačného dýchacieho prístroja. Skladá sa z nosovej masky a zariadenia, ktoré cez hadicu vháňa primeraným tlakom vzduch do masky do nosa a do horných dýchacích ciest. Chrápajúcemu človeku drží dýchacie cesty otvorené. To mu umožňuje pravidelne dýchať nosom a nie ústami. Prestane chrápať a ráno sa zobudí čerstvý ako rybička. Prístroj stojí 60-tisíc korún a v odôvodnených prípadoch hradia ho všetky zdravotné poisťovne.

Ak je chrápanie spôsobené rôznymi anatomickými anomáliami alebo dispozíciami, pomôže chirurgický zákrok. "Mali sme tu farára, ktorý mal veľmi veľký jazyk," spomína MUDr. Donič. "Kvôli tomu sa mu aj ťažšie rozprávalo. Tým, že bol jazyk veľký, tak mu v spánku zapadával a nemohol dýchať. Nechcel si ho však dať chirurgicky upraviť, pretože je to jeho pracovný nástroj. Preto už niekoľko rokov spí s ventilačným prístrojom a je veľmi spokojný."

Vyšetrovali aj pacienta, ktorý bol po ľahkej autonehode hospitalizovaný v nemocnici v Šaci. Išlo o rutinné vyšetrenie vodičov v takýchto prípadoch. Tam však zistili, že trpí fibriláciou srdcovej predsiene. Umiestnili ho na jednotku intenzívnej starostlivosti kde strávil noc. Chrápal však tak "majestátne", že to zdravotníci ani pacienti nemohli vydržať. "Ihneď nám zavolali. Prijali sme ho a na polysomnografe zistili, že má ťažké obštrukčné spánkové apnoe, ktoré mu zapríčinilo zväčšenie a fibriláciu predsiene. Nasadili sme mu ventilačný prístroj a už po prvej noci sa začal lepšie ciťiť. Používa ho dodnes. Neskôr na kontrole srdca zistili, že používaním dýchacieho prístroja došlo k spontánnemu zmenšeniu predsiene a fibrilácia ustúpila."

Problémy s chrápaním má až 40-percent mužskej populácie. Len 5 percent z nich je však takého charakteru, že ohrozuje život človeka. "Spôsobuje poruchy srdcového rytmu, zástavu srdca, vysoký krvný tlak, kôrnatenie ciev a mnoho ďalších chorôb," menuje MUDr. Donič najčastejšie dôsledky permanentného ťažkého chrápania. Okrem toho, chronický chrápač v noci neustále lapajúci po dychu sa zobúdza nevyspatý a býva počas dňa unavený. "Oveľa menej je chrápajúcich žien. Kým sú v reprodukčnom veku, chránia ich voči tomu pohlavné hormóny. Po menopauze sa tento pomer medzi nimi a mužmi vyrovnáva a trpia aj všetkými negatívnymi následkami chrápania." Avšak vylúčené nie je chrápanie ani u 20-ročnej dievčiny, dokonale chránenej estrogénom. Spôsobiť ho môže mnoho faktorov. Nosnými mandľami počnúc, fajčením a nadmernou výživou končiac.

Chrápanie sa zhoršuje vekom a pribúdajúcimi kilogramami. Najčastejšie postihuje mužov nad 40 rokov, z rôznych spoločenských vrstiev i profesií. Aj pitie alkoholu môže vystupňovať tento problém. "Mužom sa v oblasti krku ukladá tuk a ten tlačí na dýchacíe cesty, ktoré sa uzavrú a do pľúc sa nedostáva kyslík. V spánku alkohol zase tlmí signaly z mozgu do svalov dýchacích ciest a preto nedostanú taký stimul, ako majú, preto sa neroztiahnú," vysvetľuje MUDr. Donič.

Zo svojej praxe si pamätá na muža, ktorého pohár šampanského na Silvestra 2005 takmer stál život. Počas spánku začal nezvyčajne silno chrápať, zapadol mu jazyk, chrčal a stratil vedomie. Nebyť duchaprítomnosti a predovšetkým profesionálnosti manželky (bola zdravotná sestra), ktorá ho resuscitovala, blízkosti nemocnice a tým aj včasného zásahu lekárov, nebol by už na tomto svete. Až po ôsmich dňoch na "intenzívke" sa prebral z bezvedomia. "Robili mu všetky možné vyšetrenia a zistili len to, že je absolútne zdravý. Náš polysomnograf však ukázal, že trpel obštrukčným spánkovým apnoe. K jeho aktivizovaniu zrejme prispela kombinácia momentálnej indispozície, únavy a alkoholu."

Málokto vie, že košické spánkové laboratórium bolo prvým svojho druhu na Slovensku a že nepretržite funguje už 12 rokov. Vzniklo z iniciatívy MUDr. Doniča a jeho učiteľa profesora MUDr. Zoltána Tomoriho, DrSc, ktorí skúmali oblasť reflexov horných dýchacích ciest. Štúdiom spánkovej medicíny a spánkových laboratórií v USA si svoj vedný obzor rozšírili a dokázali ho doma pragmaticky využiť. Spolu s profesorom MUDr. Rafaelom Redhammerom prednostom Kliniky tuberkulózy a pľúcnych chorôb FN a LFUK v Bratislave, vydali odbornú publikáciu ´Základy spánkovej medicíny´, ktorá rozoberá poruchy spánku a poruchy životných funkcií v spánku. Z grantov EÚ zriadili tri spánkové laboratória - v Košiciach, neskôr v Bratislave a Martine a zaviedli spánkovú medicínu ako samostatný predmet do výučby študentov na lekárskych fakultách.

O priestory spánkového laboratória i pacientov sa MUDr. Donič delí s odbornou asistentkou neurologickej kliniky LF UPJŠ a FN L. Pasteura MUDr. Máriou Tormášiovou PhD., ktorá sa špecializuje na diagnostikovanie a liečenie nespavosti i naopak - prílišnej spavosti. Rozhovor s ňou, o najčastejších typoch a príčinách tejto choroby, prinesieme v budúcom čísle.

Dôvodom vynechávania srdca a upadania do bezvedomia Terézie Haviarovej bolo chrápanie

Konečne bude mať istotu, že sa dožije svitania

Od počiatkov fungovania spánkového laboratória prešlo vyšetreniami už 800 pacientov. Jednou z nich bola nedávno aj Terézia Haviarová, ktorá nám ochotne porozprávala o svojich zdravotných problémoch. Chrápanie jej spôsobuje poruchy rytmu srdca, preto v čase nášho rozhovoru podstupovala prípravu na budúce každodenné liečenie - nastavenie na liečbu pomocou ventilačného prístroja, s ktorým bude spávať každú noc.

"Na to, že chrápem ma upozornil manžel. To by však nebol až taký problém, lebo chrápe aj on i mnoho ľudí. Mne však bolo v noci veľakrát zle. Nedalo mi dýchať, často som sa budila," opisuje svoje trápenie 57-ročná T. Haviarová. "Tento problém mám asi posledné dva-tri roky. Ráno vstávam neodpočinutá, mám sucho v ústach a cez deň som veľmi unavená. Myslela som si, že to ide so starobou a že s tým už asi nič nenarobím."

Sympatická pani je počas vyšetrenia obsypaná množstvom drôtikov, elektród, pod ktorými sa mení akoby na ufóna z inej galaxie. Kábliková "okrasa" spája jej telo so špeciálnym prístrojom polysomnografom, ktorý meria fyziologické funkcie počas spánku a pretvára ich do grafického obrazu v počítači.

V spánkovom laboratóriu je T. Haviarová už druhýkrát. Prvé vyšetrenie ukázalo, že má vážne poruchy dýchania počas spánku, ktoré jej spôsobujú vynechávanie srdca. "Bolo mi tak zle, že som odpadávala a preto som v minulosti bola už viackrát hospitalizovaná na ´intenzívke´. Príčinu problémov mi tam ale nezistili. Prostredníctvom známeho, ktorý mal podobné problémy ako ja, som sa dozvedela, že takéto ťažkosti môžu súvisieť so spánkom a že ich v spánkovom laboratóriu vedia aj liečiť."

Tentokrát tu strávi ešte jednu noc. Ventilačný prístroj, ktorý jej bude odteraz pomáhať v spánku stále, jej nastavia presne na mieru. "Viem, že si musím na to zvyknúť. Nebojím sa toho, pretože už budem mať istotu, že ráno ´vstanem´," spokojne konštatuje. Nosovú masku ventilačného prístroja si pod vedením lekára nasadzuje na tvár a učí sa dýchať. Mimikou a gestikuláciou naznačuje, že sa s ním nedá rozprávať.

Nechali sme ju teda, nech sa v pokoji vyspí. Na druhý deň ráno nám telefonicky opísala svoje pocity. "Zobudila som sa konečne vyspatá. Bola to úľava. A okrem toho som sa v noci nezobúdzala kvôli strachu, či ráno vstanem..." Na dýchaciu masku si zvykla rýchlo. Menší problém jej zo začiatku robilo zžiť sa s tým, že bude v noci dýchať nosom a nie ústami. "Ale prístroj mi nedovolil dýchať nesprávne. Keď som sa chcela nadýchnuť ústami, nedalo sa. Cez nos mi do úst prúdil vzduch a ten by ma pri takomto spôsobe zadúšal. Odporučila by som každému, kto má také problémy, aby neváhal a ventilačnú liečbu skúsil."

T. Haviarová sa už nevie dočkať na chvíľu, kedy bude mať ventilačný prístroj doma. Už ju v noci nebudú kváriť obavy z toho, že sa nedožije svitania. A konečne sa vyspí tak dobre, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi.

boa

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 514
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 315
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 249
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 8 892
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 293
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 964
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 598
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 361
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 196
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 064
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vodič sa v stredu postavil pred sudcu humenského okresného súdu.

Za volant si nesadne štyri roky.

1 h
Priebežné výsledky plošného testovania.

K horším sa ešte môže prehupnúť Prešov a Spišská Nová Ves.

5 h
Vodič ukázal policajtom SMS-ku.

Ľudia často tvrdia, že idú k lekárovi.

2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Darine Antalovej (72) z bratislavskej Petržalky vďaka liečbe liekom Keytruda takmer úplne vymizla rakovina krčku maternice. VšZP jej ho však nechce preplácať, lebo nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Trojtýždňová liečba ním stojí 4170 eur.

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

22 h
Fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

10 h
Šimák zomrel v utorok (26. 1.) vo veku 72 rokov po dlhej a ťažkej chorobe.

Šimák zomrel vo veku 72 rokov.

24. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop