Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Z vraždy obvinený študent Tomáš zo Šace spomína na zadržanie, osem dní vo väzbe i zvítanie so slobodou

Keby bol v cele ešte týždeň, tak by sa k tej vražde priznalViete si predstaviť, že sa náhodou ocitnete na mieste, kde bol spáchaný trestný čin a

Keby bol v cele ešte týždeň, tak by sa k tej vražde priznal

Viete si predstaviť, že sa náhodou ocitnete na mieste, kde bol spáchaný trestný čin a kvôli tomu vám prišijú na krk vraždu? Fantazmagória z amerických filmov? Žiaľ, po prípade 19-ročného Tomáša zo Šace, ktorého neprávom obvinili z vraždy pracovníka súkromnej bezpečnostnej služby, sa to zrejme môže stať každému z nás... V jeho prípade však za obvinením následovalo aj ubytovanie v cele vyšetrovacej väzby. Našťastie, jeho pobyt medzi skutočnými kriminálnikmi trval iba 8 dní. Aj tak sa ale s Tomášovými nervami stihol "pohrať"...

Skryť Vypnúť reklamu

SBS-kára zavraždili v stredu 12. júla na prízemí hotela v Šaci. Keď opravoval bankomat, páchateľ ho napadol zozadu a uštedril mu 41 bodnorezných rán. Brutálne ho dopichal v oblasti krku, trupu a horných končatín. Na chodníku po sebe zanechal krvné stopy. Kiminalisti rozbehli pátranie. Po dvoch dňoch ako podozrivého zadržali študenta zo Šace. Ako dôvod pre Tomášovo zadržanie polícia uviedla, že v čase vraždy bol videný na mieste činu. Svedkovia navyše podali popis páchateľa, ktoré k nemu pasoval. Určujúcim dôkazom na vzatie do väzby bolo jeho oblečenie so stopami krvi, ktoré policajti našli pri domovej prehliadke. Priťažil mu aj fakt, že v čase vraždy bol pod vplyvom alkoholu a pervitínu.

"Mama ma ráno o pol siedmej zobudila. Povedala, že pre mňa prišli policajti a mám ísť na výsluch," opísal nám Tomáš priebeh jeho zadržania. "Najprv som si myslel, že ma volajú ako svedka, lebo kamarát mal nejaký problém s jednou staršou paňou. Zobrali mi botasky a ja som tam išiel len v papučiach. Myslel som si, že sa hneď vrátim domov."

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko však bolo inak. Dozvedel sa, že mal spáchať nejakú vraždu. V cele predbežného zadržania strávil dva dni a dve noci. Prvá sa ešte dala zniesť, zaspal celkom pokojne. Veď je nevinný, všetko sa vyjasní a zajtra ho určite pustia domov. Pamätal si, že v osudný deň hral futbal s kamarátmi a potom išiel na diskotéku. Cestou síce začul, že sa čosi stalo v hoteli a ako ostatní, aj on sa zo zvedavosti šiel pozrieť, čo sa stalo. "Nevidel som už nič, pretože policajti priestor ohradili bielymi páskami. Pozeral som, ako chodili hore-dolu so psami."

Až po výsluchu Tomášovi došlo, v akej vážnej situácii sa nachádza a že má byť vrahom. Dozvedel sa, že proti nemu svedčia dve svedkyne. Na mieste činu vraj videli človeka, ktorý sa na neho nápadne podobal. Najprv si neboli isté v tom, čo mal na sebe, ale nakoniec sa im predsa podarilo zhodnúť. "Keď svedkyňa zistila, že krv je na druhých šatách, ako na tých, čo označila pôvodne, výpoveď zmenila. Celé vyšetrovanie prebiehalo tak, že ´oni´ zháňali proti mne dôkazy a ja som si musel zadovážiť alibi, aby som sa obhájil. Do úvahy ich ale nebrali." Tomáš krútil hlavou nad tým, prečo by si ľudia mali pamätať presný čas činností, ktoré robili pred niekoľkými dňami. Ani ostatní chlapci s ktorými bol v ten deň, mu veľmi nepomohli. Pochopiteľne, nepamätali si časy ich stretnutí a odchodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavným "usvedčujúcim" dôkazom proti Tomášovi bola krv na jeho oblečení, ktoré našli pri domovej prehliadke. "Krv bola moja, pretože som mal v ten deň istú roztržku na benzínovej čerpacej stanici. Tam som si poranil ruku." Ďalším faktom na ktorom vyšetrovateľ postavil nie motív, ale aspoň údajný dôvod vraždy, bolo to, že Tomáš bol v čase vraždy pod vplyvom alkoholu a pervitínu.

Keď mu policajti ukázali výpoveď jeho mamy, začal veriť tomu, že "to" naozaj urobil. "Bolo tam uvedené, že povedala, že som šaty, ktoré som mal na sebe, ukryl alebo zničil. Keď to povedala moja mama, tak asi to bolo tak. Prečo by to ináč hovorila?"

Na synove slová nemohla nereagovať mama, ktorá počas rozhovoru sedela vedľa nás. "To prekrútili. V živote som im toto nepovedala. Viem presne, čo som hovorila. Že žiadna synova vec mi nechýba." Nevie si vysvetliť, ako niečo také mohli uviesť do záznamu.

Po tomto zistení Tomáš vo vyšetrovacej cele zaspať nemohol. Bol sám a prešiel hotovým peklom. Plakal, prosil Boha, kričal. Mozog pracoval na plné obrátky, snoval rôzne konšpirácie, ktoré by to vysvetlili. Bojoval sám so sebou. "Nevedel som pochopiť, prečo si nepamätám nejakú vraždu, keď všetko ostatné si pamätám. Bolo to nelogické, tak som si na tom musel nájsť niečo logického. Napadlo mi, že ak som bol vždy natoľko presvedčený o tom, že by som také niečo nikdy nespravil, tak si to jednoducho môj mozog nechce pripustiť. A preto si na to nepamätám."

Je neuveriteľné, ako ľahko môže človek na základe vonkajších impulzov presvedčiť sám seba o tom, čo mal urobiť. Pritom sa to v skutočnosti nestalo. Keby bol Tomáš za mrežami dlhšie, možno by si vraždu dokázal aj predstaviť. A keď k tomu prirátame nátlak policajtov... "Stále mi hovorili, že sa mám priznať, že je to poľahčujúca okolnosť. Že dostanem doživotie alebo 25 rokov a že mi na celu vybavia najakého Róma. Keby som tam bol ešte týždeň, tak by som sa k tej vražde priznal," spomína na svoje vtedajšie psychické rozpoloženie. Pripúšťal si dokonca možnosť, že ho odsúdia.

V cele bol Tomáš s ďalšími troma obvinenými, Rómami. "Jeden tam bol za ublíženie na zdraví s následkom smrti a tvrdil mi, že je nevinný. Ďalší dvaja vraveli to isté. Povedali, že teraz sú moja rodina oni a tak to mám brať. Že sa nehádajú, nerobia si naprieky a chcú, aby som s nimi tiež tak nažíval." Rómski spoluväzni sa k Tomášovi správali veľmi pekne. Dávali mu cigarety, robili kávu, darovali žiletku na holenie i novú zubnú kefku. Hovorili mu ´bratu´. "Strašne boli milí. Nevedel som si to vysvetliť, tak som si myslel že v noci budú na mňa ´niečo´ skúšať. Všeličo som už počul o väzenským praktikách medzi mužmi. Ale nedialo sa nič," smeje sa Tomáš. Po večierke o 22. hodine sa vo väznici začal skutočný život. Ľudia sa rozprávali, pokrikovali z jednej cely do druhej, hrali na gitaru a spievali.

Je nevinný

Zlom v črtajúcej sa Tomášovej budúcnosti "vraha" nastal minulý piatok. K zvratu vo vyšetrovaní došlo po výsledkoch expertízy DNA z krvi na jeho šatstve. Patrila totiž jemu a nie zavraždenému esbeskárovi, ako sa pôvodne predpokladalo. Prokuratúra po ôsmich dňoch od Tomášovho zadržania rozhodla o jeho prepustení. Hneď na to bola zverejnená šokujúca informácia. Z vraždy je obvinený zamestnanec súkromnej bezpečnostnej služby, 31-ročný kolega usmrteného muža. Ten je podozrivý aj s inej trestnej činnosti ekonomického charakteru.

"Najprv som nemohol uveriť, keď mi policajt povedal, aby som sa obliekol a išiel domov. Myslel som si, že je to opäť nejaká finta," spomína Tomáš. "Keď som videl pred bránou ústavu svojich rodičov, bol som nevýslovne šťastný. Ešte v ten deň som obehal všetkých svojich príbuzných. Musel som im porozprávať všetko, čo sa mi za ten strašný týždeň stalo." Slobodu večer oslávil s kamarátmi na diskotéke. Na tretí deň ho rodičia vzali na kúpalisko do Maďarska, aby sa rozptýlil a prišiel na iné myšlienky. Tam sa však jeho dojmy a zážitky z hrozného týždňa vyhrotili. Šťastný pocit zo slobody vystriedal hnev na postup vyšetrovateľov. Rozprával a rozoberal udalosti z každej strany, potreboval to vykričať do sveta. Dokonca na niekoľko dní stratil hlas.

"Všetko to bolo jedno divadlo. Urobili zo mňa šaša," rozhorčuje sa. "Pospájal som si mnoho vecí a začal to vidieť celkom inak. Ako ma mohli na základe takých pochybných dôkazov obviniť?! Pripadá mi to, ako keby to mali dopredu naplánované. Obvinili ma behom dvoch dní. Toho, čo to spravil, až po týždni. Keď pracovali na dvoch verziách, prečo jeho, tak ako mňa, nezadržali tiež?" Tomáš si nevie vysvetliť, prečo si policajti záznam z kamerového systému, ktorý monitoruje celé námestie v Šaci, pozreli až potom, čo ho obvinili.

Bude Tomáš žiadať nejaké odškodnenie za neoprávnené obvinenie? "Keby sa to stalo v Amerike, tak možno. Ale na Slovensku?!" Aj keď je presvedčený, že polícia nemala dostatočné dôkazy na jeho vzatie do väzby a poškodila mu meno, neplánuje to riešiť.

"Keby neboli spomínali drogy, tak by sa nič nestalo. Doteraz o tom vedel len blízky okruh ľudí, teraz celé Slovensko," dopĺňa mama. "Ja som si najprv bola istá, že je nevinný. No keď v televízii oznámili, že vraždil môj syn, uverila som tomu aj ja. Keď si to dovolili odvysielať, myslela som si, že je to naozaj pravda."

K otázkam o svojom vzťahu k drogám sa Tomáš odmietol bližšie vyjadrovať. "Bolo to varovanie. Pán Boh mi touto udalosťou dal poslednú šancu. Buď sa spamätám, alebo zle skončím. Preto som si dal isté predsavzatie súviasiace s drogami. Veď v tomto prípade mi veľmi poškodili a mohli mi nepriamo zničiť celý život." Jeho plánom je teraz usporiadať si život a dokončiť strednú školu.

Žiadosť o náhradu škody sa uplatňuje na Ministerstve vnútra SR

Výšku odškodnenia si treba vedieť obhájiť

Majú neprávom obvinení a zadržiavaní ľudia nárok na finančné odškodnenie? Ako majú v takomto prípade postupovať? Na otázky nám odpovedal košický advokát JUDr. Juraj Kula.

"Zodpovednosť štátu za škodu, spôsobenú orgánmi pri výkone verejnej moci, upravuje zákon č. 514 z roku 2003. Právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím má účastník, ktorému vznikla škoda v dosledku rozhodnutia vydaného v tomto konaní," hovorí JUDr. Kula.

Náhradu škody si môže nárokovať študent, zamestnanec i podnikateľ. Pracujúci človek môže požadovať náhradu za ušlú mzdu, sťaženie spoločenského uplatnenia i náhradu z dôvodu ochrany osobnosti. "Takýto človek môže tvrdiť a musí to aj súdu preukázať, že mu táto väzba spôsobila nejakú morálnu ujmu. Študent sa môže domáhať finančného odškodnenia v rámci konania o ochrane osobnosti."

Finančné odškodnenie si musí vyčísliť každý sám. Nie je to žiadna maličkosť. Dokáže to len odborník. V každom prípade je vyčíslenie veľmi individuálne. Iné bude v prípade študenta, iné v prípade mediálne známej osoby. "U zárobkovo činnej osoby sa vyratúvá skutočná škoda a ušlý zisk, tým je povedané všetko. Skutočná škoda je v každom prípade osobitná kategória. Každý človek má možnosť vyčísliť škodu tak, ako si myslí, že mu bola sposobená. Ale musí to vedieť aj obhájiť. Finančné odškodnenie o poškodení mena môže žiadať napríklad tak, že dokáže, že sa mu zmenšil okruh známych, že sa kamaráti od neho odvracajú, v škole sa na neho pozerajú ináč. Finančné odškodnenie môže napríklad žiadať aj vtedy, ak mal vyplatený zájazd a nemohol sa tam dostaviť," vraví JUDr. Kula. Aj zlý psychický stav, spôsobený neoprávnenou väzbou, ktorý človeka vyradí z bežného života, môže byť dôvodom na finančné odškodnenie.

Žiadosť o odškodnenie v prípade, že bol poškodený ešte "iba" vo väzbe, sa adresuje sa Ministerstvu vnútra SR. "Ak príslušné ministerstvo neurčí náhradu škody do šiestich mesiacov odo dňa podania žiadosti, môže sa postihnutý domáhať svojich nárokov na súde," dopĺňa JUDr. Kula. O finančnú náhradu v prípade, že bol poškodený odsúdený, treba požiadať Ministerstvo spravodlivosti SR.

Hovorca prokuratúry JUDr. Filičko tvrdí:

"Sú aj oveľa horšie prípady"

Hovorca Krajskej prokuratúry Košice, JUDr. Fedor Filičko vraví, že neprávom obvinený človek má nárok na finačné odškodnenie štátu. Musí však dokázať, že bol porušený Trestný poriadok, určujúci pravidlá pri vznesení obvinenia a vzatí do väzby.

"V tomto konkrétnom prípade všetky dôkazy svedčili proti nemu," konštatuje JUDr. Filičko. "Zakrvavené šaty, ktoré mal na sebe a v ktorých ho svedkyne videli na mieste činu. Dokonca prané. I to, že nevedel vysvetliť, kde bol a čo robil v čase vraždy. Aj ten čas väzby bol primeraný vyšetrovaniu. Sú aj oveľa horšie prípady..." Podľa hovorcu, v prípade Tomáša bolo v čase jeho obvinenia dostatok dôkazov na jeho vzatie do väzby, teda zákon porušený nebol. Vyšetrovatelia ho obvinili, pretože výsledky rozhodujúcej expertízy v čase, do kedy môžu podozrivého držať vo vyšetrovačke (lehota je 48 hodín), ešte neboli hotové. A keďže bola obava, že môže ovplyvňovať svedkov alebo sa ukrývať, rozhodli sa vziať ho do väzby.

"Nie vždy si to môže myslieť aj druhá strana. Zákon hovorí, že obvinenie môže byť vznesené vtedy, ak je dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu. Ak chce človek dokázať, že ho vzali do väzby neprávom, musí uvažovať čo znamená slovo ´dôvodné´. Radil by som, zvážiť, čo bolo presne v čase obvinenia v spise a aký to bol dôkaz." Súd bude posudzovať dôkazy v čase obvinenia a nie tie, čo nasledovali neskôr.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 196
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 988
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 258
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 440
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 265
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 054
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 390
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 243
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 097
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 860
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakubov hovorí, že o návrhu s Ďurovčíkom nerokovali.
Začiatok očkovania proti ochoreniu Covid-19 na Slovensku.

Výstavbu futbalového štadióna v Prešove komplikujú odvolania

Jedna z námietok tvrdí, že ohrozuje právo na zdravé životné prostredie.

Futbalový štadión v Prešove - Futbal Tatran Aréna v Prešove

Chcel svoje deti, vyhrážal sa sudkyni. Skončil za mrežami

Otca obvinili pre zločin marenia spravodlivosti.

Peter skončil za mrežami, no súd ho po vyše dvoch mesiacoch napokon prepustil na slobodu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.

Zuzana Kepplová.
Dave Grohl z kapely Foo Fighters, ktorá 5. februára vydáva nový album.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop