Kedysi obľúbené rekreačné strediská Izra či Herľany dnes spia
Košice - Kedysi veľmi navštevované rekreačné strediská dnes spia pod prachom. Spomenie si ešte niekedy niekto z nás na Izru alebo Herľany? Jazero
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Izra spolu s Malou Izrou ležia v okolí Košíc pri obci Slanec. Ešte pred pár rokmi atraktívna vodná plocha v krásnom zelenom lese v súčasnosti pripomína odpudzujúci močiar. Pýtate sa kam sa podelo čaro tamojšej prírody? Rozplynulo sa v hrdzavých konzervách, rozbitých fľašiach... jednoducho vo voľne pohodenom smetí.
Ale vráťme sa na chvíľu do minulosti a zaspomínajme si na nenavrátiteľnú atmosféru. V okolí jazera nás vítala vždy otvorená požičovňa člnov a vodných bicyklov, ktorými bola posiata takmer celá vodná hladina. Na brehoch sedeli spokojní rybári a okoloidúcim sa chválili svojimi nadpriemernými rybacími úlovkami. Príjemná reštaurácia bola plne obsadená až do záverečnej, parkovisko bolo kedykoľvek k dispozícii, cesty prejazdné...
Na počudovanie sme pri už takmer močiari našli len pár chátrajúcich budov. "Všetko vrátane reštaurácie a požičovne je zatvorené," opisujú realitu obyvatelia Kalše. Parkovisko je taktiež nevyužiteľné, keďže závora bráni autám pri vjazde. Výnimkou nie sú ani príjazdové cesty. Jedna je totiž uzavretá a druhá je v dezolátnom stave. Keďže jazero nebolo pod stálou hygienickou kontrolou, pred nebezpečenstvom kožných chorôb vás vystríha tabuľa s nápisom: "Kúpanie na vlastnú zodpovednosť!"
"Komáre boli snáď všade a skrinkám v chatách odpadávali dvierka," spomína na svoj posledný výlet na Izre devätnásťročný vysokoškolák Braňo. Síce sa ešte stále nájde pár odvážlivcov, ktorí sa vody neboja, no väčšina Slovákov dala Izre definitívne zbohom!
Podobne je na tom v minulosti starý kúpeľný areál Herľany - Rankovce, ktorý sa nachádza zhruba 27 km od Košíc. Toto stredisko bolo navštevované hlavne kvôli rarite - studenému gejzíru. Jeho výška dosahuje tridsať metrov a môže sa pýšiť výdatnosťou 25-30 litrov vody za sekundu. V intervaloch 32-34 hodín vystrekuje už stotridsaťšesť rokov. Aj keď je tento studený gejzír európskym unikátom a je vyhlásený za chránený prírodný výtvor, dnes sa v jeho okolí už nie je čím pochváliť.
"Kým to udržiavali, poviem na rovinu, komunisti, tak to tu bolo aspoň trocha upravené," dušuje sa jeden z chatárov. Kúpele sú dávno zrušené a ošarpaná architektúra presláveného gejzíra tiež o niečom svedčí. "Taký bordel, ako tu máte vy, my na Šumave nepoznáme," okomentoval český turista nepravdivý časový údaj na informačnej tabuli. "Gejzír už striekal pred dvoma hodinami," usmial sa plavovlasý pán a pozmenil časový údaj.
Všetky mestské informačné centrá totižto podávali nepresné informácie! A ani trocha ich nezujímalo, že chátrajúcu atrakciu, chvalabohu, ešte vôbec niekto chodí obdivovať. Stretli sme sa aj so zahraničnými turistami, ktorí dianiu okolo seba absolútne nerozumeli, keďže sa nikto neunúval dôležité informácie preložiť aspoň do angličtiny.
A to sa ešte stále chceme pýtať kde máme zahraničných návštevníkov? Po tomto poznaní musím skonštatovať, že cestovný ruch na Slovensku je stále iba v plienkach, a zotrvá v nich ešte riadne dlho.
Autor: Lenka BAČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári