firmách. Podľa zákona o konflikte záujmov mali presne tridsať dní od zloženia sľubu na to, aby sa vzdali svojho konateľstva alebo funkcií v predstavenstve alebo dozornej rade spoločností, v ktorých figurovali. Jedinou výnimkou sú napríklad advokáti, vedci, slobodní umelci, lekári alebo tlmočníci, ktorí sa môžu svojej profesii venovať aj popri poslancovaní. Táto výnimka zostala v zákone preto, aby poslanci počas štyroch rokov v parlamente nestratili úplný kontakt s realitou...
Košickí poslanci NR SR už urobili všetko pre to, aby sa ich podnikateľské aktivity dostali do súladu so zákonom. Ak by si nesplnili svoju povinnosť, môžu dostať pokuty až do výšky ročného platu a v najhoršom prípade by mohli prísť aj o svoj poslanecký mandát. Ekonomicky najviac činní boli pred začiatkom svojej politickej kariéry ľudia zo Smeru. Súčasný predseda NR SR Pavol Paška pôsobil pred svojím nástupom do parlamentu ešte v roku 2002 v orgánoch deviatich spoločností zaoberajúcich sa väčšinou podnikaním vo farmácii a zdravotníctve, pričom vo väčšine z nich mu robili spoločnosť Ján Trebuľa (otec terajšieho predsedu KSK Zdenka Trebuľu), či známi advokáti Milan Weiczen a Jaroslav Čollák a terajší viceprezident MFK Košice Peter Lorko. Po zložení poslaneckého sľubu sa P. Paška postupne vzdal skoro všetkých funkcií, podľa internetového Obchodného registra figuruje už len ako spoločník firmy Multipharm, čo mu zákon nezakazuje.
Poslankyňa Monika Smolková figurovala až do roku 2005 so svojím straníckym spolupútnikom zo Smeru Milanom Gécim v spoločnosti Multi Tour, s.r.o., avšak po výmaze firmy z Obchodného registra sa už venuje len politickej kariére na miestnej, mestskej, krajskej aj celorepublikovej úrovni. Staronová poslankyňa Smeru Edita Angyalová zatiaľ v súkromnej sfére nepôsobila, keďže po skončení vysokej školy sa "zamestnala" v NR SR.
"Poslancom som už druhé volebné obdobie, takže týmito vecami som sa zaoberal už v roku 2002. Všetko je v súlade so zákonom. V troch firmách - Finvia, Ex-credit a Afiss naďalej figrujem ako spoločník," informoval nás predseda Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu Jozef Burian.
Poslankyňa za SDKÚ Jarmila Tkáčová pôsobila do roku 2002 v štatutárnych orgánoch rodinnej firmy na výrobu cukroviniek a pekárenských produktov jej manžela Alfonza Tkáča, jej spoluúčasť oficiálne zanikla v roku 2004. Ďalší poslanec dzurindovcov Viliam Novotný (na snímke) oficiálne nepodniká, v minulosti však jeho manželka Marianna bola spoločníčkou v eseročke Železničné zdravotníctvo, ktorej bola na 5 rokov prenajatá košická Železničná nemocnica. Po medializácii sa však z tohto postu stiahla. Jej manžel nám prezradil, že z NR SR si aj v tomto volebnom období občas - aspoň raz do týždňa - odskočí do nemocnice. "Mám štvrtinový úväzok na Neurochirurgickej klinike FNsP. Môj rozpis je urobený tak, že v stredu mám dlhý deň od 7.00 do 17.25. Popri tom budem mať aj služby. Robím tak preto, lebo ma táto práca baví. Navyše, ak by som nevykonával lekársku prax, úplne by som stratil kontakt s medicínou."
Dvaja zástupcovia KDH v NR SR Mária Sabolová a Rudolf Bauer pôsobia už vyše 12 rokov iba v politike, takže sa nemuseli vzdávať žiadnych postov v štatutárnych orgánoch. Národniarov zastupuje v NR SR iba Valentín Švidroň. Ten však nepodniká, naposledy pôsobil ako radca na krajskom školskom úrade v Prešove. Z košických politikov HZDS sa do parlamentu a ani do iných funkcií po voľbách nedostal nikto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári