koordinátor energetickej kampane Greenpeace Jan Beránek. Za šesť dní od začatia petičnej akcie podpísalo hárky v rámci ekotábora Greenpeace 3474 ľudí žijúcich v regióne.
"Nebudem sa teraz k petícii vyjadrovať, urobíme jej analýzu a vybavíme v zmysle zákona," uviedol predseda ObBÚ D. Čellár. "Takisto podľa zákona budeme najneskôr do 30 dní informovať každého, kto o to požiada."
Podľa J. Beránka petícia zároveň vyjadruje požiadavku, aby ObBÚ v Košiciach predtým, ako vydá rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru pre kanadskú spoločnosť Tournigan, urobilo detailné a verejné posúdenie ťažby na životné prostredie.
"Naši právnici sú presvedčení, že podľa zákona by to banský úrad mal urobiť," skonštatoval J. Beránek. "Reagovali sme aj na skutočnosť, že úrad neprejavil doteraz žiadnu veľkú ochotu také posúdenie urobiť a myslíme si, že skôr sú ochotní schváliť dobývací priestor bez ďalších verejných diskusií a analýz."
Aktivisti Greenpeace upútali včera pred budovou ObBÚ nielen pozornosť chodcov, ale aj mestskej polície. Z neďalekej stanice Stred na Tajovského ulici prišli hneď štyria policajti. A neodišli s prázdnymi rukami.
"Žiaľ, nestihli sme požiadať o povolenie, a tak nám dali pokutu za zaujatie verejného priestranstva," uviedla koordinátorka Greenpeace Klaudia Bednárová. Nechcela síce prezradiť, koľko zaplatila, ale ako sme videli, majiteľa zmenila minimálne tisíckorunáčka.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári