v okrese Kežmarok. Ich obyvatelia a spolu s potomkami sa od nežnej revolúcie pravidelne zhromažďujú na spomienkových stretnutiach.
"Zo dve, tri stretnutia sme museli zo začiatku organizovať ešte mimo vojenského priestoru, neskôr sme už mali povolené schádzať sa priamo na mieste nášho rodiska," vysvetlil Ján Starinský, ktorému s bratom Jánom ako jediným z obce ostal stáť ich dom. Všetky ostatné boli zdemolované. Tohtoročné stretnutie malo špeciálny nádych, pretože vďaka v apríli parlamentom schválenému zákonu by sa mala obec obnoviť. "Nebude to jednoduchý proces, verím ale, že Kúpele postupne ožijú," nechal sa počuť Jaroslav Lizák, ktorý by chcel v novej obci trvalo žiť.
Spletitosť ciest osudu symbolizovala prítomnosť deväťdesiatdvaročného farára Štefana Vasilíka. Ten ako mladík v Ľubických Kúpeloch začínal svoju kňazskú dráhu. Na začiatku omše, ktorú celebroval so svojím synovcom povedal: "Ja s iba vraciam na miesto, kde som niekedy pôsobil." Prítomných vyzval zaspomínať aj na tých, ktorí sa tohto júlového stretnutia nedožili.
Pocity, ktoré sa na týchto stretnutiach rodia, nám opísala Terézia Zemčáková. "Občas sa to ozve, človek si spomenie ako to tu bolo nádherne, ako sa tu krásne na tomto mieste žilo." Terézia si presne pamätá aj na miesto, kde stál dom jej rodiny: "V tom dome som sa narodila, stál presne tu. Neďaleko budovy, ktorú nazývali Majer."
Ľubické Kúpele sú bohaté na liečivú vodu s bohatým obsahom sírý, ktorej rozsah odborníci prirovnávajú k islandským gejzírom. Snom a zámerom Kúpelianov je v lokalite obnoviť práve kúpeľničku činnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári