časoch. Vtedy žila frejom doslova celá dedina. V Novej Ľubovni pri príležitosti odpustovej slávnosti Panny Márie Škapuliarskej si pripomenuli staré časy vystúpením folklóristov.
Na futbalovom ihrisku sa predstavilo niekoľko ľudových súborov i rozprávačov. Domácich zastupovala Ľudová hudba bratov Jendrichovských, stálica na hudobnej scéne. Ďalším obecným zástupcom bolo zoskupenie Pastrník. Tvoria ho prevažne ženy, čo však chce jeho vedúca Veronika Boďová pozmeniť: "Snažíme sa pritiahnuť aj chlapov. Chceme udržiavať tradíciu aj naďalej." Na samotné vystúpenie sa folkloristi z Pastrníka tešili: "Je nás asi desať, plus máme aj niekoľko detí. Ženy - babky dodávajú nášmu súboru energiu a zároveň udržujú tradíciu. Tú by sme radi naďalej udržiavali. Vystupujeme po celom okrese, chodievame do Poľska. Doma nás už poznajú, no na vystúpenie sa pochopiteľne tešíme," dodala Veronika Boďová. Súbor predviedol divákom zaujímavý repertoár. "Pripravili sme pečenie chleba z obdobia našich predkov. Začalo to prácami na poli, cez siatie zrna až po mletie múky. Myslím, že to malo dobrý ohlas," správne odhadla vedúca súboru.
Obecných slávností sa nemohli dočkať ani mladí členovia súboru Pramienok Adam a Jakub Konkoľoví i Anička Konkoľová, ktorá hovorí: "Pri vystúpeniach ukazujeme detské záľuby z minulosti. Je tu fajn atmosféra."
Návštevníkov najviac oslovili zabávači Štefan Skrúcaný a Araňa z Jarovníc. Známa východoslovenská rozprávačka pôsobila bezprostredným dojmom. Svoje povolanie nezakrývala ani mimo scény. A odkiaľ čerpá nápady ako zabávať ľudí? "Treba chodiť medzi ne s otvorenými ušami a dobre počúvať. Potom si zážitky a vtipy odskúšam medzi známymi. Keď je všetko v poriadku, poviem ich všetkým," prezrádza recept Araňa, vlastným menom Mária Triščová.
Medzi hviezdy obecných slávností patrila bezosporu rusínska speváčka Mária Mačošková. Tá sa v tomto roku chystá osláviť 50 rokov na scéne: "Do tohto regiónu chodievam rada kvôli jednoduchým ľuďom, ktorí vedia byť vďační," povedala stále mlado vyzerajúca speváčka.
Usporiadatelia na čele s Jozefom Jendrichovským pripravili divákom rôzne súťaže. Chlapci mali za úlohu pozbierať mužom - divákom kravaty, dievčatá ženám z publika po jednej topánke. Zvíťazil ten, kto mal najviac úlovkov. Chlapi sa zasa predbiehali v pití piva. Ale nielen o tom bol Odpustový frej. V prvom rade išlo o tradície a ich pripomenutie. A to sa organizátorom vydarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári