kde sídli moc rozhodujúca o peniazoch a malá dedinka na jej východnej hranici pod karpatskými lesmi trápená vysťahovalectvom a nezamestnanosťou, do ktorej vedie rozbitá cesta, ale napriek všetkému v nej cítiť vplyv únie. Prelínanie globálneho a lokálneho. Stret veľkej a malej európskej politiky. O tom bude nový film slovenského režiséra Marka Škopa, tvorcu cenami ovenčenej dokumentárnej snímky Iné svety
Jednu z úrovní európskej politiky bude Škop pozorovať v obci Osadné v okrese Snina. Dedinku "na okraji" si vybral kvôli jej originalite, má totiž viacero zaujímavostí. Je to ojedinelá kultúrna pamiatka - krypta z pozostatkami 1500 vojakov z prvej svetovej vojny. Ich kosti tu zhromaždili pravoslávni veriaci v dvadsiatich rokoch minulého storočia. Preľstili tým politickú moc, keď namiesto avizovaného pamätníka si nad kryptou postavili chrám, hoci to mali zakázané. "V tom je krásna asociácia, lebo chrám Európskej únie stojí na tom, aby už v Európe neboli vojny," vysvetľuje Škop.
Najviditeľnejším prejavom Európskej únie je v Osadnom turistický chodník opravený za eurofondy. Spája Slovensko s Poľskom a vedie posledným prirodzeným komplexom pôvodných jedľovo-bukových karpatských lesov. Miestni si uvedomujú, že im môže dopomôcť k rozvoju cestovného ruchu. Škop chce skúmať ako sa im to darí. "Mal by to byť film o chodníkoch medzi lokálnym a globálnym," povedal.
Jedným z hlavných postáv filmu budú starosta osadného Ladislav Mikulaško a miestny pravoslávny kňaz Peter Soroka. Kňaz a starosta sú totiž podľa Škopa dvaja najvýznamnejší ľudia v dedine, ktorí musia robiť politiku. A tou je akýkoľvek vzťah k občanom či veriacim. Mikulaško je služobne najstarším zástupcom obce na Slovensku, v jej čele je neuveriteľných 36 rokov. To mu umožňuje dobre porovnávať minulé s prítomným.
Kňaz Soroka hovorí, že ponuku prijal, lebo aj v Osadnom "žijú ľudia, ktorí majú svoje problémy". Podľa neho nielen v Európskom parlamente, ale aj tu sa musia riešiť "malá politika, ktorá patrí do veľkého spoločenstva". Páči sa mu, že filme chce zachytiť pohľad na Európsku úniu "tak, ako ju skutočne vnímajú obyčajní ľudia ako sme my". Dokument tak nemá byť propagandou ani nekritickou reklamou Európskej únie. "Chceme urobiť príjemný, ľudský, ale trochu aj vtipný i dojímavý film s úplne novátorským autorským zobrazením politiky," hovorí Škop. Má ukázať politiku ako umenie interpretácie. "Inak hovorí politik pred novinárom a inak doma žene. Chcem konfrontovať rozprávanie politikov o tých istých veciach iným ľuďom," vysvetľuje.
Starosta a Kňaz vo filme pocestujú do Bruselu. Europoslanci zasa navštívia dedinku Osadné. Budú tak porovnávať dva svety, ktoré inak nepoznajú.
Snímka s pracovným názvom Európske politiky alebo Európsky chodník sa bude natáčať na budúci rok. K divákom by sa mala dostať na jeho konci.
Autor: ROK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári