dní právoplatný. Nepotvrdil ho najvyšší súd, ale rozhodnutie prokurátora, ktorý vzal späť odvolanie proti rozsudku.
Skutok, o ktorom je reč, vzbudil poriadny rozruch nielen kvôli výške ulúpenej sumy, ale najmä preto, že z neho boli obvinení štyria bývalí príslušníci Pohotovostnej motorizovanej jednotky Krajského riaditeľstva PZ Košice a pracovníčka firmy Metro Cash a Carry Slovakia s. r.o. Bratislava, prevádzka Košice. Marián Č., Miroslav G., Vladimír K., Pavol B. a Paulína K. sa jej mali dopustiť ako organizovaná skupina.
K lúpeži došlo 7. decembra 2001 pred budovou strediska strážnej a bezpečnostnej služby Group 4 Falck Slovensko s. r. o. Bratislava na Južnej triede v Košiciach. Muži v kuklách, ozbrojení dvomi samopalmi, striehli na opancierované vozidlo, ktoré prevážalo tržbu z Metra. Po jeho príchode napadli pracovníka bezpečnostnej služby Petra P., ktorý vystúpil z vozidla. Pod hrozbou použitia samopalu ho dvaja odzbrojili a spútali, zatiaľ čo tretí mieril druhým samopalom na jeho kolegu, vodiča Jozefa G. Zobrali dva hliníkové kufre, v ktorých bolo 8 031 800 korún a nasadli do pripraveného vozidla, za volantom ktorého sedel ich štvrtý komplic. Potom z miesta činu ušli. Firme Group 4 Falck spôsobili vyše 8 miliónovú škodu.
Podľa obžaloby prokurátora lúpeže sa mala dopustiť pätica obvinených, ktorí si ju vopred naplánovali a rozdelili si úlohy. O približnom množstve finančných prostriedkov ich mala informovať Paulína K. prostredníctvom esemesky, ktorú poslala manželovi Vladímírovi K. Kvarteto policajtov a pracovníčka Metra boli zadržaní a vzatí do väzby až pol roka po skutku. Od lúpeže sa všetci dištancovali, tvrdili, že s ňou nemajú nič spoločné.
Senát vypočul asi 20 svedkov, ktorí predstúpili pred súd. Išlo o pracovníkov Metra, SBS-ky, kolegov obžalovaných a ich príbuzných. Okrem toho sa oboznámil aj s ďalšími, približne 40-timi výpoveďami svedkov, ktoré urobili v prípravnom konaní. V ´rečnisku´sa vystriedali aj súdni znalci z odvetvia psychológie a balistiky.
Na základe vykonaného dokazovania prokurátor dospel k záveru, že vina všetkých obžalovaných bola preukázaná. Opieral sa pritom o ich majetkové pomery, ktoré sa po lúpeži peňazí z Metra veľmi výrazne zmenili a podľa jeho názoru, ich vierohodne nevysvetlili.
Žalobca sa postupne dotkol všetkých vykonaných dôkazov. Išlo najmä o esemesky, ktoré si obžalovaní posielali a telefonické hovory. Zdôraznil, že aj keď sa ulúpené peniaze nenašli, na základe zistených skutočností možno prepokladať, že si ich obžalovaní rozdelili.
Diametrálne odlišný názor na výsledky dokazovania mali obhajcovia obžalovaných. Všetci žiadali, aby súd ich mandantov oslobodil, pretože neboli produkované dôkazy svedčiace o ich vine. Poukazovali na výpovede pracovníkov Metra, že výška tržieb nebola tajomstvom, a že v predvianočnom období boli aj vyššie, ako v kritický deň. Pozornosť súdu upriamili na fakt, že o vine obžalovaných nemôžu svedčiť esemesky a telefonáty, ktorých obsah nie je známy. Podľa ich názoru, obžalovaní vierohodne objasnili svoje majetkové pomery, aj keď nemali dôvod sa v tomto smere ´vyviňovať´.
"Nepochybné je len to, že došlo k lúpeži peňazí z tržieb v Metre. Hovoriť o dôkazoch je trápne, pretože žiadne nie sú," unisono argumentovali právni zástupcovia obžalovaných. Zastávali tiež názor, že orgány činné v trestnom konaní hrubo zanedbali svoje povinnosti, keď si nevyžiadali záznamy z kamier v Metre, na ktorých bolo zachytené manipulovanie s peniazmi až po ich odovzdanie, resp. to urobili až po ich skartovaní.
Posledné slovo mal senát Krajského súdu v Košiciach. Jeho predseda JUDr. Ladislav Tomčovčík uviedol, že pri rozhodovaní pracovali s dvomi skupinami dôkazov, ktoré svedčili v prospech aj neprospech obžalovaných. Na základe ich vyhodnotenia dospeli k záveru, že vina pätice obžalovaných nebola jednoznačne, bez akýchkoľvek pochybností, preukázaná. V zmysle starej právnickej zásady "v pochybnostiach v prospech obžalovaného", ich súd spod obžaloby prokurátora oslobodil.
"Neboli identifikované osoby, nenašli sa ulúpené peniaze ani samopaly, ktorými mali lúpežníci ohrozovať pracovníkov SBS-ky, čo ich prevážala," uviedol predsedajúci. Zdôraznil, že pod lúpež sa výraznou mierou podpísali práve pracovníci uvedenej SBS-ky, ktorí hrubo zanedbali služobné predpisy.
Traja z kvarteta expolicajtov čelili aj obžalobe z trestného činu nedovoleného ozbrojovania. Išlo o zbrane, ktoré u nich boli zaistené pri domových prehliadkach. Obžalovaní presviedčali senát, že guľovnicu zn. ČZ, model 527, kalibru 222 Remington so zameriavačom zn. Kojot, v hodnote 27 000 korún, podomácky vyrobenú guľobrokovú kozlicu so sklopnými hlavňami, ktorá má cenu 1 890 korún a pištoľ zn. ČZ, model 83, kalibru 7,65 mm Browning v hodnote 5 208 korún, našli.
Senát ich výhovorkám neuveril. Uznal ich vinnými z nedovoleného ozbrojovania s tým, že v kritickom čase boli príslušníkmi Policajného zboru a veľmi dobre vedeli, ako majú v prípade nálezu zbrane postupovať. Teda, že ju majú okamžite odovzdať na polícii.
Na základe uvedeného, Vladimírovi K. a Pavlovi B. súd vymeral peňažné tresty po 12-tisíc korún a Miroslavovi G., ktorý sa tohto skutku dopustil v súbehu s trestným činom zatajenia veci, uložil 18-tisícový peňažný trest. Súd súčasne rozhodol aj o zhabaní zbraní, ktoré údajne všetci obžalovaní niekde našli.
Verdikt je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári