Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: letná lekárnička

Do dovolenkovej lekárničky si pribaľte čierne uhlie a kvapky do očíAlkohol vydenzifikuje ranu aj podráždený tráviaci systémBoľavá hlava,

Do dovolenkovej lekárničky si pribaľte čierne uhlie a kvapky do očí

Alkohol vydenzifikuje ranu aj podráždený tráviaci systém

Boľavá hlava, pokazený žalúdok či bolestivý štipanec po uhryznutí hmyzom - toto všetko dokáže poriadne znepríjemniť dovolenku a na toto všetko by ste mali byť pripravení, ak sa chystáte užiť si leto či už doma alebo v zahraničí. Mali by ste dbať na to, aby vaša dovolenková lekárnička obsahovala všetko dôležité.

"Najčastejšie problémy, s ktorými treba rátať a na ktoré treba byť pripravený, je úraz, hnačky, alergické reakcie, teploty a úpal. Na to treba myslieť pred tým, než sa človek vyberie na dovolenku," vysvetlila nám kardiologička MUDr. Marta Herichová, lekárka Detskej fakultnej nemocnice v Košicich.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade úrazu by ste mali mať po ruke obväzy a dezinfekčný roztok. "Treba dbať na to, aby obväz bol sterilný, chýbať by nemal leukoplast, nožnice a niečo na vydenzifikovanie rany. Existujú špeciálne roztoky, bežne v lekárni dostať kúpiť mentolový lieh, ale postačí aj obyčajná alpa, alebo keď nemáme nič iné poruke, tak je dobrý aj alkohol, napríklad vodka. Po vyčistení rany ju treba obviazať sterilným obväzom, v prípade vážnejšieho poranenia vyhľadať lekára."

Nezriedka sa na dovolenke stáva, že vás uštipne nejaký hmyz. "Treba preto mať so sebou antihistaminiká, lieky proti alergii alebo gély, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesto. Pokiaľ človek nemá alergickú reakciu, zvyčajne úplne postačí, ak si miesto bodnutia schladí studeným obkladom alebo ľadom. Alergici by si na to mali dávať pozor a ak ide o silnú reakciu na bodnutie, zabrániť šíreniu alergickej reakcie niekedy aj injekciou. Je možné o recept na ňu poprosiť lekára ešte na Slovensku a vziať si ju so sebou. Obsahuje presnú dávku a aplikuje sa veľmi jednoducho. Zachárniť vás môže, ak napríklad dôjde k opuchu hrtana a človek po uštiputní hmyzom nemôže dýchať..."

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší faktor, ktorý dokáže pokaziť dovolenku a ktorý nie je ničím výnimočným, sú problémy so zažívaní. Treba sa vyvarovať pitiu vody z kohútika, rovnako si v takejto vode netreba umývať ovocie a zeleninu. Naše tráviacie ústrojenstvo totiž nie je uspôsobené poradiť si s mikroflórou vo vode vo väčšine prímorských krajín. "Problémy s tráviacim traktom môžu byť bakteriálneho charakteru. Vtedy sú časté hnačky či zvracanie. Užívať treba rôzne črevné dezinficiencie, čierne uhlie a podobne. Ak má človek silné kŕče, pomôžu atropinové preparáty, vďaka ktorým sa trochu upokoja črevá. Najmä mamičky by mali dávať pozor na to, čo jedia a pijú ich deti a tiež im nekupovať zmrzlinu v kornútku ale radšej balené nanuky."

Nezriedka sa stáva, že dovolenkujúci dostane teploty, angínu či chrípku... "Treba mať pri sebe lieky proti teplote, proti bolesti. Pri teplote treba dávať pozor na to, aby chorý mal dostatočný príjem tekutín, lebo pri horúčkach sa môže ľahko odvodniť. Aj keď viete, ktoré antibiotiká vám zaberajú, určite si ich v žiadnom prípade nenaordinujte sami bez lekára!"

Skryť Vypnúť reklamu

Klobúkom sa chránte proti úpalu, vyhýbajte sa priamemu slnku počas najhorúcejšej časti dňa a poriadne sa natierajte krémom s dostatočným opaľovacím faktorom, pomôže aj, keď budete pravidelne užívať betakarotén. "Aj tak sa však môže stať, že sa spálite. Spálenú pokožku si ošetrite krémom po opaľovaní alebo penou s pantenolom. Ten príjemne chladí a postará sa o to, aby ste sa nezlúpali."

Nemali by ste si zabudnúť pribaliť kvapky do očí i do ucha. "Ak vám napríklad vletí muška do oka, nevyplachujte si ju vodou ale radšej očnými kvapkami. Tie vám pomôžu aj pri podráždení očí morskou vodou či chlórovanou vodou na kúpaliskách." Keď sa človek pri mori potápa za mušľami, nezriedka sa stáva, že ho rozbolia uši... "Na to je dobré mať burov alkohol, ktorý je bežne dostupný v lekárni a v krajnom prípade možete použiť aj obyčajný alkohol. Zmierni zápal a bolesti."

Alkohol je dobrým dezinfekčným prostriedkom aj pri problémoch s tráviacim traktom. "Pred každým hlavným jedlom v krajinách, kde sú jedlá iné, ako sme zvyknutí, si môže dospelý dať trochu alkoholu. Ten totiž vydenzifikuje črevný trakt..."

Ak sa chystáte na dlhšiu cestu autom či autobusom a viete, že vám cestovanie spôsobuje problémy, chýbať by vám nemal kinderil či iné antihistaminikum, ktoré vás upokojí. Do hôr by ste si mali pribaliť gél na kĺby, lieky proti bolesti - v prípade že to preženiete a budete mať svalovku, ale aj elastický obväz, ak sa vám podarí krivo našľapnúť. V prípade, že sa chystáte k moru, zoberte si topánky do vody, aby ste sa vyhli tomu, že stúpite napríklad na morského ježka, ktorý spôsobuje veľmi nepríjemné alergické reakcie.

"Pacienti, ktorí sú nastavení na nejakú liečbu, by si mali so sebou vziať dostatočný počet tabletiek a iných preparátov, ktoré pravidelne užívajú a pre istotu aj do zásoby, lebo prihodiť sa môže hocičo," dodala MUDr. M. Herichová.

Za všetky lekárske úkony v zahraničí budete musieť zaplatiť v hotovosti

Lieky nech predpíše lekár

Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste zabudnúť na zdravotné poistenie. Pri dovolenkovaní s cestovnou kanceláriou je zvyčajne toto poistenie súčasťou sumy za zájazd. Ak sa však vyberiete sami, nezabudnite sa poistiť.

Tí, ktorí uprednostňujú letnú dovolenku v horách a chcú sa vybrať do Tatier, by si mali uvedomiť, že od 1. júla sa za služby horských záchranárov platí. Ak nechcete niesť náklady za to, že vás s vyvrtnutým kotníkom z Rysov bude musieť zniesť helikoptéra, poistite sa.

Pri pobyte v zahraničí by ste nemali riskovať a ísť na dovolenku nepoistený. Základným faktom, s ktorým treba rátať, je to, že za všetky lekárske úkony v zahraničí budete musieť platiť v hotovosti a až na Slovensku vám na základe potvrdenia poisťovňa náklady preplatí.

Je však nutné predložiť lekársku správu s účtom ako aj recept (recept si v tamojšej lekárni nenechajte zobrať!) s účtom. Ak si dovolenkár kúpi lieky sám, môže sa s peniazmi od poisťovne hneď rozlúčiť. Preto - aj keď presne viete, ktorý liek potrebujete - dajte si ho v zahraničí predpísať u lekára, aj keď je voľne dostupný. Poistovňu totiž zaujíma aj diagnóza, ktorá musí byť stanovená lekárom.

Háklivou záležitosťou, ktorá vám dokáže pokaziť celú dovolenku, sú zuby. Ich ošetrenie je všade v zahraničí veľmi drahé... Slovenské poisťovne preplácajú len úkon do 100 Eur na zákrok na jeden zub, a preto si ich treba dať poriadne do poriadku už pred cestou. Radšej sa pred odchodom zo Slovenska vyberte k zubárovi, nech vám chrup skontroluje...

Pri posudzovaní ponúk poisťovacích spoločností by ste si mali všímať nasledovné:

- výšku poistného na deň pobytu, prípadne zľavy pri dlhších poistných lehotách v pomere k výške sumy, do ktorej poisťovňa liečebné náklady prepláca

- aké lekárske úkony nie sú zahrnuté do poistenia

- či je v poistení hradená preprava z krajiny v prípade vážnejšieho ochorenia a v prípade, že myslíte aj na najhoršie, doprava tela v prípade smrti

- akou formou je zúčtované preplácanie nákladov liečenia

- aké doplnkové služby poisťovňa poskytuje

- či poistné plnenie zahrňuje spoluúčasť poistenca

Ak zvážite všetky potrebné fakty a uzatvoríte dobrú poistku, prípadné ťažkosti na dovolenke by vám nemali pokaziť celý pobyt v zahraničí. Nezabudnite však, že by ste so sebou mali mať dostatočnú finančnú rezervu, pretože za každá lekársky úkon budete musieť zaplatiť.

Pomoc proti "letným" bolestiam nehľadajte iba v lekárničke, ale aj v domácej kuchyni a v prírode

Rozhorúčenú hlavu schladí citrón, podráždené hrdlo upokojí šalvija

Niekedy človek nemá po ruke lekárničku, vtedy treba myslieť na to, že príroda je najlepším lekárom. Stačí poznať pár osvedčených rád starých materí, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti hlavy či nepríjemného kašľa, aj keď ste doma zabudli tabletky...

Ak vás bolí hlava z tepla, rozrežte na dve polovičky citrón a priložte si ich na spánky na dve hodiny. Rovnako dobre v takomto prípade pomáha aj postaviť sa na štyri minúty do studenej vody.

Aj počas leta nie je prechladnutie ničím nezvyčajným. Rozhorúčený sa napijete studenej vody, spíte neprikritý a ráno sa zobudíte s bolesťami hlavy od nachladnutia. Vtedy si na tú časť hlavy, ktorá vás najviac bolí priložte obklad zo záparu z mäty priepornej. Čaj z nej dostanete kúpiť v každom obchode, alebo ju pohľadajte na lúke...

Ak ste si počas letného dňa nedopriali oddych a hlava vás bolí z prepracovania, na čelo si priložte vlažný obklad z tvarohu. Ak vás naopak bolí hlava v zadnej časti, neprikladajte si studené, ale teplé až horúce obklady. Ak vás rozbolela celá hlava, skúste na 15 minút ponoriť nohy do teplej vody, na minútu si nohy tuho obviažte okolo členkov. Pomáha aj, ak na hlavu priložíte šatku namočenú v alkohole. Skúsiť môžete aj vypiť víno s majoránkou či podržať chvíľu v ústach teplý ocot. Ak máte pocit, že vaša hlava je doslova rozpálená, pomôže ak si chodidlá potriete octom zmiešaným s cesnakom alebo cibuľou. Pri neznesiteľnej migréne stačí zájst do kuchyne, namočiť papier do octu, posypať ho čiernym korením a priložiť si ho na sluchy.

Ak vás rozboleli zuby a ste kdesi na chalupe v lese, natrhajte si dubové listy a pripravte si odvar, ktorými si potom vypláchnete ústa.

Nezriedka sa stáva, že bublinkové či studené nápoje vás síce schladia, no zároveň spôsobia, že začne pobolievať hrdlo. Čo vtedy? Niekedy postačí, ak si budete na hrdlo prikladať teplé obklady. Ak nie, tak zalejte lyžičku červenej papriky litrom vriacej vody, nechajte vychladnúť a kloktajte. Ak sa vyznáte v bylinkách, pomôže kloktanie s odvarom zo šalvie lekárskej, do ktorej pridáte med a aj trochu alkoholu. Určite sa v každej kuchyni nájde majoránka. Zalejte ju horúcou vodou a studeným obvarom kloktajte, ak máte zapálenú ústnu dutinu. Ak máte zapálené dutiny, na žeravú platňu dajte ľanové semienka, alebo sa naparujte nad zemiakami uvarenými v šupke.

Rovnako ako bolesti hlavy, príjemné letné dni dokážu znepríjemniť aj žalúdočné ťažkosti. Pri vetroch pomáha zápal z harmančeka, ale aj biele víno varené s rascou a ďumbierom. Ak máte opačný problém, stačí strúčik cesnaku rozotrieť, zmiešať s mliekom, natrieť na chlieb a jesť...

Pobyt v prírode so sebou prináša riziko uštipnutia rôznym hmyzom. Ak vás uštipne ovad, osa, včela či komár, priložte si na uštipnuté miesto lístok zo skorocelu. Ak ste na záhrade, bežte do kuchyne a miesto si potrite cibuľou a octom. Ak sa zchuti zahryznete napríklad do zrelej hrušky no nevšmimnete si, že si už na nej pochutnáva i osa, ľahko sa môže stať, že vás bodne do jazyka. Vtedy pomôže, ak pomaly prehltnete lyžičku navlhčnej soli.

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 660
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 439
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 573
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 408
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 268
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 767
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 877
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 786
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 690
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 909
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dekan Daniel Pella by lyžovanie povolil, ak by mohlo prísť len obmedzené množstvo ľudí.
Rokycany, obecný úrad.

Dôchodca sa vyhrážal sestre zabitím, schovala sa v špajze

Pred pol rokom dostal za rovnaké konanie podmienečný trest, nepoučil sa.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop