Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: letná lekárnička

Do dovolenkovej lekárničky si pribaľte čierne uhlie a kvapky do očíAlkohol vydenzifikuje ranu aj podráždený tráviaci systémBoľavá hlava,

Do dovolenkovej lekárničky si pribaľte čierne uhlie a kvapky do očí

Alkohol vydenzifikuje ranu aj podráždený tráviaci systém

Boľavá hlava, pokazený žalúdok či bolestivý štipanec po uhryznutí hmyzom - toto všetko dokáže poriadne znepríjemniť dovolenku a na toto všetko by ste mali byť pripravení, ak sa chystáte užiť si leto či už doma alebo v zahraničí. Mali by ste dbať na to, aby vaša dovolenková lekárnička obsahovala všetko dôležité.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Najčastejšie problémy, s ktorými treba rátať a na ktoré treba byť pripravený, je úraz, hnačky, alergické reakcie, teploty a úpal. Na to treba myslieť pred tým, než sa človek vyberie na dovolenku," vysvetlila nám kardiologička MUDr. Marta Herichová, lekárka Detskej fakultnej nemocnice v Košicich.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade úrazu by ste mali mať po ruke obväzy a dezinfekčný roztok. "Treba dbať na to, aby obväz bol sterilný, chýbať by nemal leukoplast, nožnice a niečo na vydenzifikovanie rany. Existujú špeciálne roztoky, bežne v lekárni dostať kúpiť mentolový lieh, ale postačí aj obyčajná alpa, alebo keď nemáme nič iné poruke, tak je dobrý aj alkohol, napríklad vodka. Po vyčistení rany ju treba obviazať sterilným obväzom, v prípade vážnejšieho poranenia vyhľadať lekára."

Nezriedka sa na dovolenke stáva, že vás uštipne nejaký hmyz. "Treba preto mať so sebou antihistaminiká, lieky proti alergii alebo gély, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesto. Pokiaľ človek nemá alergickú reakciu, zvyčajne úplne postačí, ak si miesto bodnutia schladí studeným obkladom alebo ľadom. Alergici by si na to mali dávať pozor a ak ide o silnú reakciu na bodnutie, zabrániť šíreniu alergickej reakcie niekedy aj injekciou. Je možné o recept na ňu poprosiť lekára ešte na Slovensku a vziať si ju so sebou. Obsahuje presnú dávku a aplikuje sa veľmi jednoducho. Zachárniť vás môže, ak napríklad dôjde k opuchu hrtana a človek po uštiputní hmyzom nemôže dýchať..."

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší faktor, ktorý dokáže pokaziť dovolenku a ktorý nie je ničím výnimočným, sú problémy so zažívaní. Treba sa vyvarovať pitiu vody z kohútika, rovnako si v takejto vode netreba umývať ovocie a zeleninu. Naše tráviacie ústrojenstvo totiž nie je uspôsobené poradiť si s mikroflórou vo vode vo väčšine prímorských krajín. "Problémy s tráviacim traktom môžu byť bakteriálneho charakteru. Vtedy sú časté hnačky či zvracanie. Užívať treba rôzne črevné dezinficiencie, čierne uhlie a podobne. Ak má človek silné kŕče, pomôžu atropinové preparáty, vďaka ktorým sa trochu upokoja črevá. Najmä mamičky by mali dávať pozor na to, čo jedia a pijú ich deti a tiež im nekupovať zmrzlinu v kornútku ale radšej balené nanuky."

Nezriedka sa stáva, že dovolenkujúci dostane teploty, angínu či chrípku... "Treba mať pri sebe lieky proti teplote, proti bolesti. Pri teplote treba dávať pozor na to, aby chorý mal dostatočný príjem tekutín, lebo pri horúčkach sa môže ľahko odvodniť. Aj keď viete, ktoré antibiotiká vám zaberajú, určite si ich v žiadnom prípade nenaordinujte sami bez lekára!"

SkryťVypnúť reklamu

Klobúkom sa chránte proti úpalu, vyhýbajte sa priamemu slnku počas najhorúcejšej časti dňa a poriadne sa natierajte krémom s dostatočným opaľovacím faktorom, pomôže aj, keď budete pravidelne užívať betakarotén. "Aj tak sa však môže stať, že sa spálite. Spálenú pokožku si ošetrite krémom po opaľovaní alebo penou s pantenolom. Ten príjemne chladí a postará sa o to, aby ste sa nezlúpali."

Nemali by ste si zabudnúť pribaliť kvapky do očí i do ucha. "Ak vám napríklad vletí muška do oka, nevyplachujte si ju vodou ale radšej očnými kvapkami. Tie vám pomôžu aj pri podráždení očí morskou vodou či chlórovanou vodou na kúpaliskách." Keď sa človek pri mori potápa za mušľami, nezriedka sa stáva, že ho rozbolia uši... "Na to je dobré mať burov alkohol, ktorý je bežne dostupný v lekárni a v krajnom prípade možete použiť aj obyčajný alkohol. Zmierni zápal a bolesti."

Alkohol je dobrým dezinfekčným prostriedkom aj pri problémoch s tráviacim traktom. "Pred každým hlavným jedlom v krajinách, kde sú jedlá iné, ako sme zvyknutí, si môže dospelý dať trochu alkoholu. Ten totiž vydenzifikuje črevný trakt..."

Ak sa chystáte na dlhšiu cestu autom či autobusom a viete, že vám cestovanie spôsobuje problémy, chýbať by vám nemal kinderil či iné antihistaminikum, ktoré vás upokojí. Do hôr by ste si mali pribaliť gél na kĺby, lieky proti bolesti - v prípade že to preženiete a budete mať svalovku, ale aj elastický obväz, ak sa vám podarí krivo našľapnúť. V prípade, že sa chystáte k moru, zoberte si topánky do vody, aby ste sa vyhli tomu, že stúpite napríklad na morského ježka, ktorý spôsobuje veľmi nepríjemné alergické reakcie.

"Pacienti, ktorí sú nastavení na nejakú liečbu, by si mali so sebou vziať dostatočný počet tabletiek a iných preparátov, ktoré pravidelne užívajú a pre istotu aj do zásoby, lebo prihodiť sa môže hocičo," dodala MUDr. M. Herichová.

Za všetky lekárske úkony v zahraničí budete musieť zaplatiť v hotovosti

Lieky nech predpíše lekár

Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste zabudnúť na zdravotné poistenie. Pri dovolenkovaní s cestovnou kanceláriou je zvyčajne toto poistenie súčasťou sumy za zájazd. Ak sa však vyberiete sami, nezabudnite sa poistiť.

Tí, ktorí uprednostňujú letnú dovolenku v horách a chcú sa vybrať do Tatier, by si mali uvedomiť, že od 1. júla sa za služby horských záchranárov platí. Ak nechcete niesť náklady za to, že vás s vyvrtnutým kotníkom z Rysov bude musieť zniesť helikoptéra, poistite sa.

Pri pobyte v zahraničí by ste nemali riskovať a ísť na dovolenku nepoistený. Základným faktom, s ktorým treba rátať, je to, že za všetky lekárske úkony v zahraničí budete musieť platiť v hotovosti a až na Slovensku vám na základe potvrdenia poisťovňa náklady preplatí.

Je však nutné predložiť lekársku správu s účtom ako aj recept (recept si v tamojšej lekárni nenechajte zobrať!) s účtom. Ak si dovolenkár kúpi lieky sám, môže sa s peniazmi od poisťovne hneď rozlúčiť. Preto - aj keď presne viete, ktorý liek potrebujete - dajte si ho v zahraničí predpísať u lekára, aj keď je voľne dostupný. Poistovňu totiž zaujíma aj diagnóza, ktorá musí byť stanovená lekárom.

Háklivou záležitosťou, ktorá vám dokáže pokaziť celú dovolenku, sú zuby. Ich ošetrenie je všade v zahraničí veľmi drahé... Slovenské poisťovne preplácajú len úkon do 100 Eur na zákrok na jeden zub, a preto si ich treba dať poriadne do poriadku už pred cestou. Radšej sa pred odchodom zo Slovenska vyberte k zubárovi, nech vám chrup skontroluje...

Pri posudzovaní ponúk poisťovacích spoločností by ste si mali všímať nasledovné:

- výšku poistného na deň pobytu, prípadne zľavy pri dlhších poistných lehotách v pomere k výške sumy, do ktorej poisťovňa liečebné náklady prepláca

- aké lekárske úkony nie sú zahrnuté do poistenia

- či je v poistení hradená preprava z krajiny v prípade vážnejšieho ochorenia a v prípade, že myslíte aj na najhoršie, doprava tela v prípade smrti

- akou formou je zúčtované preplácanie nákladov liečenia

- aké doplnkové služby poisťovňa poskytuje

- či poistné plnenie zahrňuje spoluúčasť poistenca

Ak zvážite všetky potrebné fakty a uzatvoríte dobrú poistku, prípadné ťažkosti na dovolenke by vám nemali pokaziť celý pobyt v zahraničí. Nezabudnite však, že by ste so sebou mali mať dostatočnú finančnú rezervu, pretože za každá lekársky úkon budete musieť zaplatiť.

Pomoc proti "letným" bolestiam nehľadajte iba v lekárničke, ale aj v domácej kuchyni a v prírode

Rozhorúčenú hlavu schladí citrón, podráždené hrdlo upokojí šalvija

Niekedy človek nemá po ruke lekárničku, vtedy treba myslieť na to, že príroda je najlepším lekárom. Stačí poznať pár osvedčených rád starých materí, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti hlavy či nepríjemného kašľa, aj keď ste doma zabudli tabletky...

Ak vás bolí hlava z tepla, rozrežte na dve polovičky citrón a priložte si ich na spánky na dve hodiny. Rovnako dobre v takomto prípade pomáha aj postaviť sa na štyri minúty do studenej vody.

Aj počas leta nie je prechladnutie ničím nezvyčajným. Rozhorúčený sa napijete studenej vody, spíte neprikritý a ráno sa zobudíte s bolesťami hlavy od nachladnutia. Vtedy si na tú časť hlavy, ktorá vás najviac bolí priložte obklad zo záparu z mäty priepornej. Čaj z nej dostanete kúpiť v každom obchode, alebo ju pohľadajte na lúke...

Ak ste si počas letného dňa nedopriali oddych a hlava vás bolí z prepracovania, na čelo si priložte vlažný obklad z tvarohu. Ak vás naopak bolí hlava v zadnej časti, neprikladajte si studené, ale teplé až horúce obklady. Ak vás rozbolela celá hlava, skúste na 15 minút ponoriť nohy do teplej vody, na minútu si nohy tuho obviažte okolo členkov. Pomáha aj, ak na hlavu priložíte šatku namočenú v alkohole. Skúsiť môžete aj vypiť víno s majoránkou či podržať chvíľu v ústach teplý ocot. Ak máte pocit, že vaša hlava je doslova rozpálená, pomôže ak si chodidlá potriete octom zmiešaným s cesnakom alebo cibuľou. Pri neznesiteľnej migréne stačí zájst do kuchyne, namočiť papier do octu, posypať ho čiernym korením a priložiť si ho na sluchy.

Ak vás rozboleli zuby a ste kdesi na chalupe v lese, natrhajte si dubové listy a pripravte si odvar, ktorými si potom vypláchnete ústa.

Nezriedka sa stáva, že bublinkové či studené nápoje vás síce schladia, no zároveň spôsobia, že začne pobolievať hrdlo. Čo vtedy? Niekedy postačí, ak si budete na hrdlo prikladať teplé obklady. Ak nie, tak zalejte lyžičku červenej papriky litrom vriacej vody, nechajte vychladnúť a kloktajte. Ak sa vyznáte v bylinkách, pomôže kloktanie s odvarom zo šalvie lekárskej, do ktorej pridáte med a aj trochu alkoholu. Určite sa v každej kuchyni nájde majoránka. Zalejte ju horúcou vodou a studeným obvarom kloktajte, ak máte zapálenú ústnu dutinu. Ak máte zapálené dutiny, na žeravú platňu dajte ľanové semienka, alebo sa naparujte nad zemiakami uvarenými v šupke.

Rovnako ako bolesti hlavy, príjemné letné dni dokážu znepríjemniť aj žalúdočné ťažkosti. Pri vetroch pomáha zápal z harmančeka, ale aj biele víno varené s rascou a ďumbierom. Ak máte opačný problém, stačí strúčik cesnaku rozotrieť, zmiešať s mliekom, natrieť na chlieb a jesť...

Pobyt v prírode so sebou prináša riziko uštipnutia rôznym hmyzom. Ak vás uštipne ovad, osa, včela či komár, priložte si na uštipnuté miesto lístok zo skorocelu. Ak ste na záhrade, bežte do kuchyne a miesto si potrite cibuľou a octom. Ak sa zchuti zahryznete napríklad do zrelej hrušky no nevšmimnete si, že si už na nej pochutnáva i osa, ľahko sa môže stať, že vás bodne do jazyka. Vtedy pomôže, ak pomaly prehltnete lyžičku navlhčnej soli.

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 425
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 281
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 139
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 312
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 916
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 139
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 312
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 916
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu