Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky

Na Národnej výstave psov v Košiciach - Barci sa v nedeľu zišlo takmer 1100 psov zo Slovenska i zahraničia

Keď vlkodav zbadá bežiaceho zajaca, okamžite zabudne na dobrú výchovuLepšiu príležitosť stretnúť sa s jednotlivými plemenami psov v takej pestrosti

Keď vlkodav zbadá bežiaceho zajaca, okamžite zabudne na dobrú výchovu

Lepšiu príležitosť stretnúť sa s jednotlivými plemenami psov v takej pestrosti a v takom počte, nemá verejnosť nikde inde, ako na výstavách. Návštevníci sa minulú nedeľu na Národnej výstave psov v Košiciach - Barci mohli na vlastné oči presvedčiť, že psy vedia byť nielen krásne, ale aj vzorne čisté, dokonale upravené a absolútne znášanlivé. Takmer 1100 "chlpáčov" zo Slovenska i zahraničia bojovalo o deväť titulov a víťaztiev v piatich súťažných disciplínach.

Skryť Vypnúť reklamu

Psíci malilinkí, väčší i najväčší, uštekaní aj vrčiaci, temperamentní i flegmatickí zoradení v radoch, kruhoch, prechádzajúci sa so svojimi pánmi - takýto obraz sa naskytol návštevníkom historického parku v Barci. Výstavy sa mohol zúčastniť len chovateľ čistokrvného psa s preukazom o pôvode. Každé plemeno sa hodnotilo podľa popisného štandartu, ktoré určuje, ako ideálne by malo vyzerať. Dopoludnia rozhodcovia posudzovali psov v jednotlivých triedach podľa plemien a vyberali ich víťazov. Popoludní sa na záverečných súťažiach zišli len tí najlepší z najlepších. Z nich porota na záver vyberala absolútneho víťaza výstavy.

Návštevníci mohli vidieť na krku psov stužky rôznej farby. Tie svedčili o jeho kvalite. Ak ju zviera nedostalo, znamenalo to, že nezodpovedalo plemennému štandartu. Hodnotenie "výborný" sa pozná podľa modrej stužky na krku psa, "veľmi dobrý" podľa červenej a "dobrý" podľa zelenej. Každý pes bol absolútne upravený. Chovatelia ich neustále prečesávali, načechrávali a dokonca i tupírovali. "Plemeno musí byť na výstave učesané, ostrihané, alebo sa jeho srsť musí dať trimovať, teda upravovať," vraví hlavný rozhodca súťaže Ing. Jaroslav Matyáš.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavnému predvádzaniu sa čistokrvné psy učia od útleho štenacieho veku. Musia sa totiž naučiť ladne predvádzať v pohybe, pózovať, zvyknúť na prehmatávanie (a dovoliť to aj rozhodcovi) a vedieť na povel ukázať zuby. Tomu všetkému sa musia učiť aj ich chovatelia. Debutanti sú častokrát viac vyplašení ako ich zverenci. Preto sa im stávajú zaujímavé veci... "Veľakrát sa stalo, že keď som tak rutinne nováčikovi povedal, ukážte zuby, tak ich namiesto psa vyceril na mňa on," smeje sa rozhodca.

Existujú aj psy, exhibicionisti. Radi sa predvádzajú, množstvo ľudí ich nevyvádza z miery. Ak to však pes nemá "v sebe" musí sa to naučiť. Schopnosť predvádzania často zohráva rozhodujúcu úlohu v boji o víťazstvo. Evidentne otrávený a pomaly sa vlečúci pes lepších kvalít pôsobí vedľa temperamentného a správne sa prezentujúceho, hoci o čosi horšieho zvieraťa mdlo a nemá nádej.

Skryť Vypnúť reklamu

Psy sú na výstavách väčšinou v strese, preto sa občas stáva, že rozhodcov pohrýžu. Niektorý zo strachu, iný z vyľakania. Uhryznutí je však málo, pretože agresívne jedince sa ihneď vyraďujú z chovu. "Napadnutie hrozí od každého psa, pretože väčšinou sú psy nervózne z toľkých ľudí. Väčšie riziko je u strážnych plemien, pretože sú šľachtené na to, aby boli agresívne, aby si svoje teritória chránili. Ale väčšinou však uhryznú takí, od ktorých to najmenej čakáte. Mne sa to stalo len raz od trojmesačného bernského salašníckeho psa, ktorý nikdy nehryzie," vraví človek, ktorý ako rozhodca pôsobí na psích výstavách už 20 rokov.

Zarážajúca podoba

Nielen niektoré plemená ale aj niektorí chovatelia sa nedali prehliadnúť. So svojimi štvornohými miláčikmi mali totiž mnoho spoločné. Vojtech Schmit z Medzeva sa až zarážajúco podobá na svojich ruských chrtov - barzojov. Jeho dlhé striebristé kučeravé vlasy majú rovnakú vlnitosť i farbu ako srsť psov. Ešte aj tvárové rysi a extrémne štíhla postava sú podobné výrazu a figúre chrtov. "Barzoje chovám už 18 rokov. Keď som s nimi začínal, ešte som takú podobu nemal," smeje sa chovateľ. Tvrdí, že ich vzájomná podoba nie je zámerná. Vyvinula sa postupne, vekom.

"Toto plemeno mi vyhovuje, pretože som športovo založený a tento pes je atletický, behavý." Majiteľ sa vyžíva v tom, keď so svojimi chrtmi chodí na dlhé prechádzky a behajú mu pri bicykli. Najradšej majú zimu, keď sa môžu s rozkošou válať po snehu. Leto je pre nich utrpením. "Vyhovujú mi aj povahou, pretože nie sú agresívne, ale veľmi priateľské. Nechcem sa chváliť, ale aj povahou sú takí istí ako ja," prezrádza V. Schmit ďalšiu podobnosť.

Chrty svojím zjavom vzbudzujú všeobecnú pozornosť. Ľuďom sa buď páčia, alebo nepáčia. Stredná cesta neexistuje. Ich eleganciu, noblesnosť nevidí každý... "Na poznámky tohto typu sme si už zvykli, niektorí ľudia tvrdia, že im pripomína malého koňa." Impozantný barzoj bol pôvodne vyšľachtený na ochranu ruských pánov pred vlkmi. V minulosti slúžil na zábavu ruskej aristokracie pri hone na vlkov.

Mimochodom, barzoj Amur je päťročný pes s hrdým aristokratickým zovňajškom, ktorý má na svojom konte už niekoľko víťazstiev. Aj v Barci získal titul najlepšieho psa v rámci svojho plemena.

Štvornohý mop

Najpútavejším psom výstavy bol bezpochyby komondor. S dlhou šnúrovito - plstnatou srsťou vyzeral ako veľký pohybujúci sa mop. "Reagge dredy" sa mu pri pohybe jamaisky rozvláčne rozhojdávali.

"Srsť sa nedá česať, musí sa to len takto ručne rozoberať," názorne ukazuje prípravu psích "dredov" chovateľ Ladislav Tarr z Trebišova. "Keď chovateľ rozoberá srsť od šteňacieho veku, tak potom príprava psa na výstavu trvá len hodinu. Srsť mu pravidelne striháme, pretože rastie stále." Šnúrovitá srsť sa komondorom vytvorila v priebehu mnohých rokov ako ochrana proti živlom a vlkom, pretože strážili stáda oviec a dobytka počas dlhých storočí. Doniesli ich východoázijskí kočovní pastieri, ktorí v čase sťahovania národov prišli na územie dnešného Maďarska.

Komondor menom Ernát je už veteránom, má 10 rokov. Počas svojej kariéry stihol pozbierať mnoho ocenení. Je európskym víťazom, šampiónom Slovenska, Maďarska, Česka a interšampiónom. Na výstavy a cestovanie si už tak zvykol, že keď jeho pán otvorí dvere na aute, či treba alebo nie, okamžite sa pchá dnu. Povaha tohto ovčiarskeho a pastierskeho psa sa vyznačuje nesmiernou odvahou a nedôverčivosťou. Preto sa dnes väčšinou používa ako účinný strážca. "Vyberie si miesto okiaľ má dobrý výhľad a tam je schopný 12 hodín ležať. Nešteká, ale keď treba, zaútočí veľkou rýchlosťou. Protivníka zvalí, no nezahryzie sa. Ľudia si myslia, že kvôli srsti dobre nevidí. Ale keď taký robustný pes vyštartuje, dlhá srsť sa rýchlym pohybom nadvihne a to stačí na zaregistrovanie útočníka."

Šesť hodín prípravy

Veľkú pozornosť pútali dve biele vyparádené kráľovské pudlice. "Sú to sestry a obidve chodia na výstavu už od svojich deviatich mesiacov," hovorí Dagmar Truckelová, majiteľka 4-ročnej pudlice Bakairi. "Tá druhá Beira patrí kamarátke a spolu už absolvovali asi 30 výstav." Bakaira je šampiónka Slovenska i Česka, grandšampiónka, čakateľka na šampionát Rakúska, Poľska a čakateľka interšampionátu.

O jej frizúru sa stará chovateľka sama. Je majiteľkou košického salónu Verterra, kde psíkov češú a strihajú, takže jej to nerobí problém. Takíto ultramódny "načechraný" pudlíči look si vyžaduje šesť hodín práce. "Zhruba tri hodiny trvý kúpenie a fénovanie a ďalšie tri strihanie. Používa sa na to špeciálna kozmetika." Typický pudlý strih nie je samoúčelný. Bol vymyslený pre toto plemeno, keď slúžili ako poľovnícke psy. Prinášali kačice z jazier a potrebovali mať chránené kĺby, pľúca a ľadviny.

"Úpravu zvláda v pohode, pretože bola na to učená už od dvoch mesiacov. Pudel sa učí veľmi rýchlo. A tým, že pravidelne chodí na výstavy, tak to berie ako rutinu. Je to plemeno, ktoré sa rado prezentuje, takže na výstavách je vo svojom živle." Bakaira rozpozná, kedy sa cestuje na výstavu a už vopred je z toho nadšením celá bez seba.

Chovateľka si toto plemeno vybrala kvôli povahe. Tým, že upravuje psy rôznych druhov v salóne, spoznala osobnostné črty jednotlivých plemien. "Upravovala som aj jej mamu a do povahy týchto psíkov som sa neskutočne zamilovala. Je to jednoducho pán pes s aritokratickým až namysleným pohľadom, ktorý má veľmi rád ľudí. Je veľmi prítulný, maznavý a človeku mimoriadne oddaný. Preto vlastne urobí všetko, čo od nej vyžadujem."

Tikrát denne ho češe

Tohoročným víťazom sa stalo najväčšie plemeno na svete, statný dvojročný Írsky Vlkodav menom Edmont Dantes. Tohto nezvyčajne veľkého psa používali Kelti na lov vlkov a patrili medzi obľúbencov írskych kráľov. Napriek rešpektu, ktorý vzbudzuje, je milým, pokojným a veľmi priateľským psom. "Voči cudzím ľuďom je však odmeraný. Nemá vo svojej povahe zakódovanú agresívnosť ako bojové plemená, ale keď mu dám povel, tak ma obráni. Cvičí sa dobre. Absolvoval už základný kynologický výcvik, zvládol poslušnosť, pachovú i obrannú skúšku," hovorí jeho chovateľ Michal Kubačka z Ružomberka.

Vlkodav patrí medzi vzácne plemená, preto je aj jeho cena vysoká. "Pohybuje od 20 do 40 tisíc korún, závisí od akých chovateľov je kupovaný. Denne zožerie jeden kilogram kvalitného žrádla. Jedno vrece krmiva stojí tri tisíc korún. A keďže doma mám ešte jedného takého psa, za mesiac spotrebujem štyri vrecia," zratáva mesačné výdavky. Aby bol vlkodav Edy krásny, češe ho až trikrát za deň. Chovateľova námaha sa bohato zúročila na výstavách. Je už víťazom Slovenska, víťazom plemena, víťazom skupiny, čakateľom na šampióna Slovenska, Česka a Chorvátska.

Majestátny Edy je veľmi inteligentný. Dokonale ovláda bontón, pretože sa vie v každej situácii správať ako pravý aristokrat... "Úplne ináč sa chová v záhrade, ináč na ulici a ináč na výstavách. Vie, čo má kde robiť. Na výstavách je kľudný, vie kedy a ako sa postaviť aj bez povelu. Ale chce to, samozrejme, tréning odmala." Neovládateľný je len v jednom prípade. Keď zbadá utekajúceho zajaca. Vtedy zabudne aj na hlas svojho pána. Hlas divočiny je silnejší...

Na výstave bolo aj zopár vzácnych exemplárov. K nim patrí zriedkavo sa vyskytujúci estrélsky pastiersky pes, najpopulárnejšie portugalské plemeno. Meno dostal podľa pohoria Estrela, kde jeho predkovia sprevádzali pastierov po celé storočia. Ďalším málopočetným a zaujímavým psom, bolo plemeno skiperka, pochádzajúce z Belgicka. Skiperka po flámsky znamená ´malý lodník´. Kedysi bola obľúbeným psom lodníkov, pretože im strážila člny a chytala na nich krysy.

Z výstavy psov nemajú osoh len chovatelia. Je to výborná príležitosť pre toho, kto si v budúcnosti plánuje zaobstarať psíka. Môže tu nadviazať kontakty, vybrať si vyhovujúce plemeno alebo dozvedieť sa odpovede na otázky, ktoré neposkytuje žiadna kynologická príručka. A bežní ľudia, keď už nič viac, tak aspoň získajú väčší prehľad o rôznorodosti psích plemien. Veď psy sa stávajú čoraz častejšou témou spoločenskej konverzácie a znalosť aspoň najbežnejších plemien začína patriť k "základnému vzdelaniu".

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Láka ťa svet? Študuj v Nitre, je ako Rím na 7 pahorkoch
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ročný magister v data science v Prahe odštartuje tvoju kariéru!
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 5. Mysli na svoju budúcnosť!
 6. Nové číslo Historickej revue
 7. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 8. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 2. Last chance to get The Slovak Spectator discounted subscription
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 18 431
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 16 586
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 634
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 9 230
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 8 962
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 147
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 454
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 188
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 599
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 115
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

O sledovaní sa vie už od roku 2018.

19 h

Pribúda oveľa viac mladých pacientov.

21 h
Testovanie antigénovými testami označil premiér Igor Matovič za atómovú zbraň. Ilustračné foto.

Minulo sa vyše 14 miliónov testov.

18 h
DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Ani Sputnik nezachraňuje okamžite

Publicista Matúš Ritomský.

Namiesto nového balíka opatrení prišla tlačovka z košického letiska.

4. mar

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop