Korzár logo Korzár Košice

Na Národnej výstave psov v Košiciach - Barci sa v nedeľu zišlo takmer 1100 psov zo Slovenska i zahraničia

Keď vlkodav zbadá bežiaceho zajaca, okamžite zabudne na dobrú výchovuLepšiu príležitosť stretnúť sa s jednotlivými plemenami psov v takej pestrosti

Keď vlkodav zbadá bežiaceho zajaca, okamžite zabudne na dobrú výchovu

Lepšiu príležitosť stretnúť sa s jednotlivými plemenami psov v takej pestrosti a v takom počte, nemá verejnosť nikde inde, ako na výstavách. Návštevníci sa minulú nedeľu na Národnej výstave psov v Košiciach - Barci mohli na vlastné oči presvedčiť, že psy vedia byť nielen krásne, ale aj vzorne čisté, dokonale upravené a absolútne znášanlivé. Takmer 1100 "chlpáčov" zo Slovenska i zahraničia bojovalo o deväť titulov a víťaztiev v piatich súťažných disciplínach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Psíci malilinkí, väčší i najväčší, uštekaní aj vrčiaci, temperamentní i flegmatickí zoradení v radoch, kruhoch, prechádzajúci sa so svojimi pánmi - takýto obraz sa naskytol návštevníkom historického parku v Barci. Výstavy sa mohol zúčastniť len chovateľ čistokrvného psa s preukazom o pôvode. Každé plemeno sa hodnotilo podľa popisného štandartu, ktoré určuje, ako ideálne by malo vyzerať. Dopoludnia rozhodcovia posudzovali psov v jednotlivých triedach podľa plemien a vyberali ich víťazov. Popoludní sa na záverečných súťažiach zišli len tí najlepší z najlepších. Z nich porota na záver vyberala absolútneho víťaza výstavy.

Návštevníci mohli vidieť na krku psov stužky rôznej farby. Tie svedčili o jeho kvalite. Ak ju zviera nedostalo, znamenalo to, že nezodpovedalo plemennému štandartu. Hodnotenie "výborný" sa pozná podľa modrej stužky na krku psa, "veľmi dobrý" podľa červenej a "dobrý" podľa zelenej. Každý pes bol absolútne upravený. Chovatelia ich neustále prečesávali, načechrávali a dokonca i tupírovali. "Plemeno musí byť na výstave učesané, ostrihané, alebo sa jeho srsť musí dať trimovať, teda upravovať," vraví hlavný rozhodca súťaže Ing. Jaroslav Matyáš.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavnému predvádzaniu sa čistokrvné psy učia od útleho štenacieho veku. Musia sa totiž naučiť ladne predvádzať v pohybe, pózovať, zvyknúť na prehmatávanie (a dovoliť to aj rozhodcovi) a vedieť na povel ukázať zuby. Tomu všetkému sa musia učiť aj ich chovatelia. Debutanti sú častokrát viac vyplašení ako ich zverenci. Preto sa im stávajú zaujímavé veci... "Veľakrát sa stalo, že keď som tak rutinne nováčikovi povedal, ukážte zuby, tak ich namiesto psa vyceril na mňa on," smeje sa rozhodca.

Existujú aj psy, exhibicionisti. Radi sa predvádzajú, množstvo ľudí ich nevyvádza z miery. Ak to však pes nemá "v sebe" musí sa to naučiť. Schopnosť predvádzania často zohráva rozhodujúcu úlohu v boji o víťazstvo. Evidentne otrávený a pomaly sa vlečúci pes lepších kvalít pôsobí vedľa temperamentného a správne sa prezentujúceho, hoci o čosi horšieho zvieraťa mdlo a nemá nádej.

SkryťVypnúť reklamu

Psy sú na výstavách väčšinou v strese, preto sa občas stáva, že rozhodcov pohrýžu. Niektorý zo strachu, iný z vyľakania. Uhryznutí je však málo, pretože agresívne jedince sa ihneď vyraďujú z chovu. "Napadnutie hrozí od každého psa, pretože väčšinou sú psy nervózne z toľkých ľudí. Väčšie riziko je u strážnych plemien, pretože sú šľachtené na to, aby boli agresívne, aby si svoje teritória chránili. Ale väčšinou však uhryznú takí, od ktorých to najmenej čakáte. Mne sa to stalo len raz od trojmesačného bernského salašníckeho psa, ktorý nikdy nehryzie," vraví človek, ktorý ako rozhodca pôsobí na psích výstavách už 20 rokov.

Zarážajúca podoba

Nielen niektoré plemená ale aj niektorí chovatelia sa nedali prehliadnúť. So svojimi štvornohými miláčikmi mali totiž mnoho spoločné. Vojtech Schmit z Medzeva sa až zarážajúco podobá na svojich ruských chrtov - barzojov. Jeho dlhé striebristé kučeravé vlasy majú rovnakú vlnitosť i farbu ako srsť psov. Ešte aj tvárové rysi a extrémne štíhla postava sú podobné výrazu a figúre chrtov. "Barzoje chovám už 18 rokov. Keď som s nimi začínal, ešte som takú podobu nemal," smeje sa chovateľ. Tvrdí, že ich vzájomná podoba nie je zámerná. Vyvinula sa postupne, vekom.

"Toto plemeno mi vyhovuje, pretože som športovo založený a tento pes je atletický, behavý." Majiteľ sa vyžíva v tom, keď so svojimi chrtmi chodí na dlhé prechádzky a behajú mu pri bicykli. Najradšej majú zimu, keď sa môžu s rozkošou válať po snehu. Leto je pre nich utrpením. "Vyhovujú mi aj povahou, pretože nie sú agresívne, ale veľmi priateľské. Nechcem sa chváliť, ale aj povahou sú takí istí ako ja," prezrádza V. Schmit ďalšiu podobnosť.

Chrty svojím zjavom vzbudzujú všeobecnú pozornosť. Ľuďom sa buď páčia, alebo nepáčia. Stredná cesta neexistuje. Ich eleganciu, noblesnosť nevidí každý... "Na poznámky tohto typu sme si už zvykli, niektorí ľudia tvrdia, že im pripomína malého koňa." Impozantný barzoj bol pôvodne vyšľachtený na ochranu ruských pánov pred vlkmi. V minulosti slúžil na zábavu ruskej aristokracie pri hone na vlkov.

Mimochodom, barzoj Amur je päťročný pes s hrdým aristokratickým zovňajškom, ktorý má na svojom konte už niekoľko víťazstiev. Aj v Barci získal titul najlepšieho psa v rámci svojho plemena.

Štvornohý mop

Najpútavejším psom výstavy bol bezpochyby komondor. S dlhou šnúrovito - plstnatou srsťou vyzeral ako veľký pohybujúci sa mop. "Reagge dredy" sa mu pri pohybe jamaisky rozvláčne rozhojdávali.

"Srsť sa nedá česať, musí sa to len takto ručne rozoberať," názorne ukazuje prípravu psích "dredov" chovateľ Ladislav Tarr z Trebišova. "Keď chovateľ rozoberá srsť od šteňacieho veku, tak potom príprava psa na výstavu trvá len hodinu. Srsť mu pravidelne striháme, pretože rastie stále." Šnúrovitá srsť sa komondorom vytvorila v priebehu mnohých rokov ako ochrana proti živlom a vlkom, pretože strážili stáda oviec a dobytka počas dlhých storočí. Doniesli ich východoázijskí kočovní pastieri, ktorí v čase sťahovania národov prišli na územie dnešného Maďarska.

Komondor menom Ernát je už veteránom, má 10 rokov. Počas svojej kariéry stihol pozbierať mnoho ocenení. Je európskym víťazom, šampiónom Slovenska, Maďarska, Česka a interšampiónom. Na výstavy a cestovanie si už tak zvykol, že keď jeho pán otvorí dvere na aute, či treba alebo nie, okamžite sa pchá dnu. Povaha tohto ovčiarskeho a pastierskeho psa sa vyznačuje nesmiernou odvahou a nedôverčivosťou. Preto sa dnes väčšinou používa ako účinný strážca. "Vyberie si miesto okiaľ má dobrý výhľad a tam je schopný 12 hodín ležať. Nešteká, ale keď treba, zaútočí veľkou rýchlosťou. Protivníka zvalí, no nezahryzie sa. Ľudia si myslia, že kvôli srsti dobre nevidí. Ale keď taký robustný pes vyštartuje, dlhá srsť sa rýchlym pohybom nadvihne a to stačí na zaregistrovanie útočníka."

Šesť hodín prípravy

Veľkú pozornosť pútali dve biele vyparádené kráľovské pudlice. "Sú to sestry a obidve chodia na výstavu už od svojich deviatich mesiacov," hovorí Dagmar Truckelová, majiteľka 4-ročnej pudlice Bakairi. "Tá druhá Beira patrí kamarátke a spolu už absolvovali asi 30 výstav." Bakaira je šampiónka Slovenska i Česka, grandšampiónka, čakateľka na šampionát Rakúska, Poľska a čakateľka interšampionátu.

O jej frizúru sa stará chovateľka sama. Je majiteľkou košického salónu Verterra, kde psíkov češú a strihajú, takže jej to nerobí problém. Takíto ultramódny "načechraný" pudlíči look si vyžaduje šesť hodín práce. "Zhruba tri hodiny trvý kúpenie a fénovanie a ďalšie tri strihanie. Používa sa na to špeciálna kozmetika." Typický pudlý strih nie je samoúčelný. Bol vymyslený pre toto plemeno, keď slúžili ako poľovnícke psy. Prinášali kačice z jazier a potrebovali mať chránené kĺby, pľúca a ľadviny.

"Úpravu zvláda v pohode, pretože bola na to učená už od dvoch mesiacov. Pudel sa učí veľmi rýchlo. A tým, že pravidelne chodí na výstavy, tak to berie ako rutinu. Je to plemeno, ktoré sa rado prezentuje, takže na výstavách je vo svojom živle." Bakaira rozpozná, kedy sa cestuje na výstavu a už vopred je z toho nadšením celá bez seba.

Chovateľka si toto plemeno vybrala kvôli povahe. Tým, že upravuje psy rôznych druhov v salóne, spoznala osobnostné črty jednotlivých plemien. "Upravovala som aj jej mamu a do povahy týchto psíkov som sa neskutočne zamilovala. Je to jednoducho pán pes s aritokratickým až namysleným pohľadom, ktorý má veľmi rád ľudí. Je veľmi prítulný, maznavý a človeku mimoriadne oddaný. Preto vlastne urobí všetko, čo od nej vyžadujem."

Tikrát denne ho češe

Tohoročným víťazom sa stalo najväčšie plemeno na svete, statný dvojročný Írsky Vlkodav menom Edmont Dantes. Tohto nezvyčajne veľkého psa používali Kelti na lov vlkov a patrili medzi obľúbencov írskych kráľov. Napriek rešpektu, ktorý vzbudzuje, je milým, pokojným a veľmi priateľským psom. "Voči cudzím ľuďom je však odmeraný. Nemá vo svojej povahe zakódovanú agresívnosť ako bojové plemená, ale keď mu dám povel, tak ma obráni. Cvičí sa dobre. Absolvoval už základný kynologický výcvik, zvládol poslušnosť, pachovú i obrannú skúšku," hovorí jeho chovateľ Michal Kubačka z Ružomberka.

Vlkodav patrí medzi vzácne plemená, preto je aj jeho cena vysoká. "Pohybuje od 20 do 40 tisíc korún, závisí od akých chovateľov je kupovaný. Denne zožerie jeden kilogram kvalitného žrádla. Jedno vrece krmiva stojí tri tisíc korún. A keďže doma mám ešte jedného takého psa, za mesiac spotrebujem štyri vrecia," zratáva mesačné výdavky. Aby bol vlkodav Edy krásny, češe ho až trikrát za deň. Chovateľova námaha sa bohato zúročila na výstavách. Je už víťazom Slovenska, víťazom plemena, víťazom skupiny, čakateľom na šampióna Slovenska, Česka a Chorvátska.

Majestátny Edy je veľmi inteligentný. Dokonale ovláda bontón, pretože sa vie v každej situácii správať ako pravý aristokrat... "Úplne ináč sa chová v záhrade, ináč na ulici a ináč na výstavách. Vie, čo má kde robiť. Na výstavách je kľudný, vie kedy a ako sa postaviť aj bez povelu. Ale chce to, samozrejme, tréning odmala." Neovládateľný je len v jednom prípade. Keď zbadá utekajúceho zajaca. Vtedy zabudne aj na hlas svojho pána. Hlas divočiny je silnejší...

Na výstave bolo aj zopár vzácnych exemplárov. K nim patrí zriedkavo sa vyskytujúci estrélsky pastiersky pes, najpopulárnejšie portugalské plemeno. Meno dostal podľa pohoria Estrela, kde jeho predkovia sprevádzali pastierov po celé storočia. Ďalším málopočetným a zaujímavým psom, bolo plemeno skiperka, pochádzajúce z Belgicka. Skiperka po flámsky znamená ´malý lodník´. Kedysi bola obľúbeným psom lodníkov, pretože im strážila člny a chytala na nich krysy.

Z výstavy psov nemajú osoh len chovatelia. Je to výborná príležitosť pre toho, kto si v budúcnosti plánuje zaobstarať psíka. Môže tu nadviazať kontakty, vybrať si vyhovujúce plemeno alebo dozvedieť sa odpovede na otázky, ktoré neposkytuje žiadna kynologická príručka. A bežní ľudia, keď už nič viac, tak aspoň získajú väčší prehľad o rôznorodosti psích plemien. Veď psy sa stávajú čoraz častejšou témou spoločenskej konverzácie a znalosť aspoň najbežnejších plemien začína patriť k "základnému vzdelaniu".

Andrea BOŽINOVSKÁ

Autor: Nové výstavy v STM

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 762
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 750
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 523
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 329
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 779
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 139
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 921
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 616
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 947
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 181
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 001
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 21 622
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 999
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 10 692
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 921
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 616
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 947
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 181
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 001
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 21 622
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 999
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 10 692
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu