pranostík, ktoré sa vzťahujú k dnešnému oslávencovi Jakubovi, hovorí: Koľko mračien na Jakuba, toľko v zime snehu.
Podľa najskúsenejších mrakových skrutátorov je úplne najhoršie, ak je letné nebíčko úplne zatiahnuté - to sa vraj v zime zo snehu budeme len ťažko vyhrabávať. Lenže ani príliš horúce počasie nie je, podľa starých otcov, najideálnejšie, pretože vraj: Ak je na Jakuba veľká horúčava, bude tuhá zima a studené budú i jej prvé dni, čiže už Vianoce, ktoré nasledujú bezprostredne po zimnom slnovrate. Detailisti budú dnes dokonca sledovať počasie a mraky i podľa častí dňa - ak bude slnko predpoludním, má prísť veľká zima už pred Vianocami, a ak popoludní, tak až po Štedrom dni a po Novom roku sa zmiernia. Jakubské počasie má teda ďalekosiahly význam a tento termín sa oddávna považuje za kritický letný deň.
To potvrdzuje obsah mnohých ďalších ľudových múdrostí o počasí v tento deň. Roľníci budú počasie sledovať iba po očku, pre nich je Jakub štartérom žatvy - nie nadarmo sa totiž hovorí - Svätý Jakub seká, svätá Anna pečie (už z novej múky). Je to zároveň i čas na ochutnávku prvých zemiakov z novej úrody. Na Jakubove meniny čakajú aj hubári, pre ktorých v zmysle pranostiky: Na Jakuba čaká mnohá huba, začína po úvodnej júnovej sejbe Petra a Pavla ďalšia sľubná hubonosná vlna.
Pre tých z nás, ktorí sú už priveľmi rozhorúčení z dlhotrvajúcich rekordných teplôt, môže ďalšia jakubská pranostika priniesť výhľad na ochladenie - práve sviatok tohto patróna rytierov, haviarov, klobúčnikov a pútnikov skalopevne sľubuje pre najbližšie dni riziko výskytu i veľmi silných, prudkých a často ničivých búrok.
Svätý Jakub bol prvým z apoštolov, ktorý zomrel násilnou smrťou - popravili ho sťatím na príkaz kráľa Herodesa Agrippu okolo roku 44 n. l. Po jeho smrti začal čas mnohých legiend - z nich najpôvabnejšou je rozprávanie o tom, ako bolo vybraté miesto Jakubovho posledného odpočinku. Jakubovi žiaci telo svojho učiteľa tajne prepravili na Pyrenejský polostrov a putovali krajinou. Povoz naraz zastal a to rozhodlo - nielen o hrobe, ale i pomenovaní miesta, pretože ho pomohli objaviť hviezdy - a Jakub získal upresnenie mena - Jakub z hviezdneho poľa. V preklade je to Santiago de Compostela, čo je i pre dnešných kresťanov známe pútnické miesto v Španielsku, kam putujú zblízka i zďaleka vo viere, že im budú odpustené všetky hriechy. Svätojakubská cesta je zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári