lokalite Jahodná. Išlo o svojrázny protest proti zámeru spoločnosti Tournigan Gold Corporation (TGC) začať na Jahodnej ťažbu uránu. TGC sídli v kanadskom meste Vancouver. Začiatkom mája Obvodný banský úrad v Košiciach prerokúval návrh na určenie dobývacieho priestoru na Jahodnej pre túto spoločnosť. Prieskum kontrolnými vrtmi totiž ukázal, že by sa na ploche 500x500 a v hĺbke 200 až 700 metrov mohlo nachádzať okolo 1,4 milióna ton rudy s obsahom 0,4 % uránu a 0,38 % molybdénu. Plánované otvorenie bane je však tŕňom v oku ochrancom životného prostredia.
"Dnešnou akciou chceme upozorniť na to, že na Jahodnej začali veľmi vážne prípravné práce na ťažbu," povedal nám koordinátor energetickej kampane Greenpeace Jan Beránek. "Chceme teda protestom vyjadriť zásadný nesúhlas, lebo ťažba uránu v takejto cennej lokalite by mala skutočne devastujúce účinky na prírodu, prípadne aj na zdravie obyvateľov Košíc či celého regiónu. Pri ťažbe sa spracúva veľké množstvo rudy. Uvoľňuje sa z nej nielen urán, ale aj ďalšie rádioaktívne prvky. Napríklad radón. Ďalším problémom je to, že rudu spracovávajú blízko miesta, kde bola vyťažená. A na to slúžia rôzne kyseliny, zásady a iné chemikálie. Z toho vzniká opäť toxický odpad, kontaminujúci aj spodné vody. Nehovoriac o rizikách vzniku rakoviny pľúc či iných ochorení u ľudí."
Členovia Greenpeace oblečení v žltých tričkách, v rukách s tabuľkami, na ktorých boli nápisy: Jahodná Stop a medzinárodné symboly rádioaktivity sa vybrali k jednému z vrtov. Po ceste "stopli" auto s ľuďmi, ktorí na mieste so zásobami rudy robia. Neostalo im nič iné, ako vozidlo odstaviť a lesnou cestou sa pešo dostať na pracovisko. Po príchode k prieskumnému územiu protestujúci vošli k vrtnému zariadeniu. Vytiahli plagáty a robotníkom vysvetľovali, prečo prišli. Jeden z aktivistov dokonca vyliezol na zariadenie až do výšky asi päť metrov, za čo si vyslúžil nadávky od jedného z robotníkov.
"Čo je sprostý? Celé je to od oleja, keď spadne, môže si ublížiť," kričal chlap v modrej prilbe po maďarsky. Keď sa nedočkal žiadnej reakcie, vbehol do búdky po fotoaparát, aby nafotil, čo robia aktivisti.
Tí včerajšou akciou začali medzinárodný tábor, ktorý potrvá sedem dní. Ochranári budú počas neho roznášať v regióne materiály informujúce o negatívach ťažby uránu a zbierať podpisy na petíciu proti ťažbe. Jednou zo sprievodných akcií bude aj výstava fotografií českého autora Václava Vaškú, zachytávajúcich súčasný stav lokalít v Česku, kde ťažia a spracúvajú urán. Výstava sa uskutoční 25. - 27. júla na Hlavnej ulici, 28. - 30. júla ju uvidia aj Prešovčania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári