ktoré sa odkryli pri úprave priestranstva pred Dómom sv. Alžbety, zostanú tam, kde boli, zakonzervované v podzemí a znovu sa zasypú. Výskum sa skončil, všetko je zdokumentované, časť nájdených historických nálezov sa bude naďalej skúmať. Nastal čas ukryť stredovekú minulosť mesta pod zemou. Archeológovia nenarazili na nič mimoriadne, ale získali cenné poznatky, uistili sa v doterajšom poznaní, pretože nahliadnuť do útrob zeme a presvedčiť sa na vlastné oči o tom, čo počuli, sa nenaskytuje len tak, keď si to zmyslíme.
"Ako je už známe, našli sa dve línie oplotenia cintorína a základy Kaplnky sv. Jozefa, ktorá bola postavená v roku 1477. Koncom 19. storočia ju zbúrali, pretože nebola čisto gotická. To, čo je urkyté v podzemí chceme prezentovať verejnosti aj po zasypaní a položení dlažby. Obrysy cintorínskeho múra a pôdorys kaplnky by mal byť zvýraznený v dlažbe spolu so základným informačným systémom minimálne v dvoch jazykoch. Čakáme už len na projekt, aby sa mohla začať klásť dlažba. Archeológovia nepracovali za trojmetrovým oplotením, takže ľudia mohli sledovať ich prácu, ale aj to, čo sa postupne odkrývalo. Zo strany verejnosti bol veľký záujem o históriu," povedala nám riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Ing. Kristína Markušová.
Ako sme sa dozvedeli od vedúceho košického pracoviska a výskumu Archeologického ústavu SAV PhDr. Júliusa Béreša, posudzovali sa dva historické nálezy, a to kaplnka a ohradový múr cintorína, ktorý sa podarilo odkryť v celej dĺžke. Archeológovia narazili na viac etáp, podľa toho ako sa cintorín zväčšoval. Našli sa mince, koža i drevo, ktoré budú podrobené ďalším výskumom. Premýšľali o tom, ako to odprezentovať na povrchu a ako najvhodnejšie riešenie sa ukázalo vyznačiť do dlažby obrysy stavby a oplotenia, aby bolo zrejmé, na ktorých miestach stála kaplnka a múr cintorína. Kaplnka pravdepodobne vyhorela pri veľkom požiari, ktorý bol v Košiciach v roku 1556, kedy bol poškodený aj dóm. Pred sto rokmi bola zbúraná a zostali len jej základy. Ďalšie výskumy sa budú robiť z druhej strany Dómu sv. Alžbety pri Kaplnke sv. Michala.
"Projekt sa teraz dopracováva. Padlo rozhodnutie, že nie je vhodné, aby tieto pamiatky konkurovali gotickému skvostu. Nie sú tak cenné ako sakrálna stavba na povrchu. Nebolo by vhodné, keby časť dlažby zostala nezakrytá a premenila sa na smetisko alebo presklenená či vyvýšená v miestach, kde sa nachádzajú. Všetko bude naznačené v dlažbe z toho istého kameňa, len v inej štruktúre a v jednej rovine. Keďže sa našlo niekoľko fáz ohradového muriva, nebudú vyznačené všetky, len posledná, ktorá sa zachovala v celom obvode. Keby boli vyznačené všetky, bol by z toho zmätok. Ešte rozmýšľame o legende, z ktorej sa verejnosť dozvie viac o pamiatkach v podzemí. Riešime naozaj už len detaily," uviedol projektant Ing. arch. Alexander Lami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári