školských úradov (KŠÚ). Podľa premiéra Róberta Fica (Smer) v nich robí príliš mnoho zamestnancov, sú zbytočne drahé a ich kompetencie by od začiatku budúceho roka bez väčších problémov mohli prevziať úrady samosprávnych krajov.
Prednosta KÚ Ján Dolný (SDKÚ) už v minulosti vyhlásil, že si vie predstaviť zoštíhlenie krajských úradov v súčasnej podobe. Ich okamžité úplne zrušenie však podľa neho nie je ideálnym riešením. K tomu, aby takáto zmena nastala, je totiž potrebné zabezpečiť zmenu zákonov a upraviť legislatívu. Musí sa to urobiť kvôli tomu, aby sa zabezpečili všetky úlohy súvisiace so zrušením KÚ a presunu kompetencií na samosprávne kraje. Práve s týmto však môže nastať najmä pre krátkosť času vážny problém. Krajský prednosta poukázal na príklad z roku 2004, keď pri podobne radikálnej reforme a omnoho dlhšom čase na jej prípravu sa ešte takmer pol roka po začiatku činnosti KÚ a novoutvorených obvodných úradov museli dolaďovať "detské choroby" novej formy štátnej správy.
"Štátna správa bola a je zameraná na riešenie politickej a spoločenskej situácie s tým, že štát podľa štátnej správy väčšinou zabezpečoval vo svojom regióne úlohy štátu. Spravidla radikálne formy zmien priniesli viac nákladov a problémov ako ekonomického efektu. Považujem necelý polrok za veľmi krátky čas na zvládnutie uvedených zmien a môže sa stať, že 2. januára 2007 môžu nastať v štátnej správe značné problémy. A tak aj po zmene bude potrebné riešiť ešte istý čas vzniknuté problémy. Namiesto rušenia KÚ a KŠÚ by som skôr hľadal finančné úspory v rušení iných úradov špecializovanej štátnej správy, ktorých kompetencie už prešli na samosprávu, ako sú napríklad krajské, resp. obvodné stavebné úrady, úrady dopravy a pozemných komunikácií a úrady životného prostredia," tvrdí krajský prednosta.
Krajské školské úrady začali svoju činnosť od 1. januára 2004 po zrušení odborov školstva na okresných úradov a v súčasnosti slúžia najmä ako "prerozdeľovatelia" zhruba 30 miliárd, ktorými štát financuje základné a stredné školy. Krajské úrady vznikli za vlády V. Mečiara v roku 1996. Aj keď v tom čase mali pomerne široké pole pôsobnosti, po viacerých reformách im dnes zostali postatne obmedzenejšie kompetencie najmä v oblasti správy majetku štátu a civilnej ochrany obyvateľov. Okrem toho prijímajú žiadosti o udelenie, resp. rozhodujú o odňatí slovenského občianstva na žiadosť občana. Takisto vydávajú osobitné označenia vozidiel prepravujúcich občanov s preukazom ZŤP, riadia a kontrolujú výkon štátnej správy podriadenými obvodnými úradmi a rozhodujú o uznaní odbornej spôsobilosti na vykonávanie živností.
Podľa prednostu Jána Dolného samosprávne kraje momentálne nie sú tak personálne a ani priestorovo vybavené, aby zvládli túto agendu. Zároveň vyslovil vážne pochybnosti, či by občania od Nového roku dostali rovnaký servis, ako majú teraz, od úradníkov zo samosprávnych krajov, pretože tie im nemajú ako zabezpečiť odbornú prípravu zamestnancov. Krajský úrad v Košiciach má v súčasnosti 141 zamestnancov, pričom prednosta očakáva, že pri jeho úplnom zrušení by mohla väčšina zamestnancov prísť o miesto.
"Skôr sa natíska otázka, či ten pravý dôvod na rušenie KÚ a KŠÚ nie je len otázkou finančných prostriedkov a nehnuteľného majetku, ktoré dnes zabezpečujú tieto úrady vo svojej kompetencii..." dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári