Chcela ho "šuchnúť", no vydýchol naposledy
Niet azda manželstva, v ktorom to medzi partnermi občas nezaškrípe. Ak sa problém vyrieši obyčajnou slovnou výmenou názorov, spravidla nejde o nič vážne. Stáva sa však, že kríza nadobudne väčšie rozmery a diskusia nevedie k ničomu. K slovu sa dostane fyzické násilie a potom zranenia. Facky a modriny tentoraz necháme bokom, lebo tie ešte nikoho o život nepripravili. Nôž, ak je vrazený na citlivé miesto, však áno. A práve po takom prípade sme dnes siahli v súdnom archíve.
Keď sa manželia Ján a Dana Š. prisťahovali na Belehradskú ulicu, zakrátko o nich vedeli takmer všetci susedia v bloku. Hádali sa a neraz tak nahlas, že to bolo počuť široko ďaleko. Keďže obaja manželia mali silné hlasy a decibelmi nešetrili, susedia im často museli dať najavo, aby sa krotili. Zvlášť tí, čo mali malé deti. Keď sa to už nedalo vydržať, búchaním o radiátor im naznačili, že nie sú v bloku sami... Zlom v správaní sa manželov Š. nastal po narodení ich dcéry Barborky. Jej rodičia znížili nielen frekvenciu hádok, ale ubrali aj na ich intenzite. Akoby dcérka vniesla do ich spolužitia viac lásky, tolerancie a zodpovednosti. Žiaľ, bolo to iba ticho pred búrkou...
Jedného marcového dňa roku 2002 ostal jednoizbový byt prázdny a jeho dvere zapečatené. Obyvatelia bloku sa dozvedeli, že Ján Š. je nebohý a že mu na druhý svet pomohla práve manželka Dana. Kým on putoval do pitevne, ona do väzby a ich štvorročná dcérka ku svokrovcom, ktorí neskôr požiadali o jej zverenie do pestúnskej starostlivosti. Pátranie po okolnostiach incidentu, ktoré urobilo z dievčatka polosirotu, netrvalo dlho. Už tri mesiace po pohrebe sa na súde uskutočnilo prvé a zároveň jediné pojednávanie.
Vyšetrovanie odhalilo, že k tragédii došlo krátko po oslave Barborkiných narodenín. V to popoludnie sa manželia v kuchyni pohádali. Dana Š. vytiahla zo zásuvky nôž s dĺžkou čepele 23 cm a bodla ním Jána do hrudníka nad ľavou prsnou bradavkou. Nôž poranenil pľúca, tepnu i srdce. Napriek tomuto zraneniu bola obeť schopná chôdze. Ján Š. prešiel do kúpeľne, no tam zakrátko skonal. Pitva odhalila, že príčinou smrti bolo vykrvácanie do osrdcovníkového vaku a pohrudnicovej dutiny.
Dana Š. najprv tvrdila, že manžel si zobral z kuchyne nôž a potom sa ním v kúpeľni sám pichol. Neskôr priznala, že nôž z linky vybrala ona. "Umývala som riad a bola som otočená bokom k Barborke. Vtedy ku mne prišiel Jano a dal mi facku. Kontrolovala som sa a nechcela som mu odporovať, lebo stále bol prudký a nervózny. Nadával mi, že stále upratujem." Dana Š. priznala, že to s upratovaním preháňala a manžela tým rozčuľovala. Navyše, na rozdiel od dcérky nebol ochotný podrobovať sa jej príkazom.
Keď prišla reč na samotný incident, Dana Š. tvrdila, že nekonala cielene. "Nechcela som ho zabiť, veď som ho mala rada. Pichla som ho, ale len veľmi slabo, nožom som ho iba šuchla. Videla som, že mu tečie krv, utieral si ju tričkom, ktoré mal oblečené. Chcel mi zobrať nôž, nechcela som mu ho dať, ale roztiahol mi prsty a vzal si ho. Bežal s ním do kúpeľne a asi sa tam dokončil... Ja som ho už našla mŕtveho."
Ako svedkovia predstúpili pred senát susedia a najmä príbuzní obžalovanej. Mama, sestry i švagrovia. Sudcovi sa však od nich veľa nedozvedeli, lebo využili právo nevypovedať. Pred vyšetrovateľom však priznali, že Dana Š. si vedela presadiť, čo chcela, a že to bola ona, kto vyvolávala hádky. Otec nebohého Jána vyhlásil, že Dana Š. bola pod vplyvom svojej matky. "Len dieťa a pán Boh videli, ako sa to stalo. Chodím s vnučkou k psychologičke, prežívam veľmi ťažké časy, prebúdzam sa trikrát za noc..." povedal otec nebohého.
Znalci zistili u Dany Š. poruchou osobnosti, ktorá sa prejavuje nezrelosťou, labilnou afektivitou a primitívnou reaktivitou. Táto porucha mala vplyv aj na jej ovládacie schopnosti, ktoré boli v čase incidentu znížené o tretinu. Príčinou agresivity voči manželovi bol podľa psychiatrov stupňovaný afekt hnevu a strachu. "U obžalovanej ide o jednoduchú primitívnejšiu osobnosť s ľahkou duševnou zaostalosťou," tvrdila znalkyňa z odboru psychológie. "Tento defekt mozgového poškodenia je trvalý a nemenný, bez perspektívy k zlepšeniu. Súvisí s predčasným pôrodom a jeho priebehom. Došlo pri ňom k organickému poškodeniu centrálnej nervovej sústavy, čo má vplyv na správanie sa obžalovanej. Motívom jej konania bolo narastajúce napätie medzi ňou a manželom, jeho podpichovanie, výsmech, pocity poníženia, a strachu, ale aj jej neschopnosť nahromadené napätie ventilovať." Obžalovaná pichla manžela v afekte, s úmyslom ho zastrašiť, aby upustil od ďalšieho napádania. Nezamýšľala sa vtedy nad následkami. "Je si vedomá toho, čo urobila. Pociťuje strach, je schopná vnímať potrestanie, ale dĺžka trestu nemá vplyv na jej nápravu," dodala znalkyňa.
Súd uznal Danu Š. vinnou z vraždy, no s prihliadnutím na okolnosti prípadu a závery znalcov jej uložil 8 rokov v I. NVS. Bol to znížený trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorá je 10 až 15 rokov.
rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári