Riaditeľ Ústavu na výkon tresu v Košiciach - Šaci, PhDr. Milan Beregsasi, jazdí už 20 rokov bez nehody
S policajtmi zjednával pokutu, lebo im obsadil flek na parkovanie
Niektorí dospievajúci chlapci sa nevedia dočkať, kedy dovŕšia 18. rok veku, aby si mohli urobiť vodičský preukaz. Iní majú v tomto veku celkom iné priority a autoškolu navštívia až o pár rokov neskôr. Napríklad vtedy, keď vodičské oprávnenie potrebujú z rodinných dôvodov alebo ku svojej práci. Presne tak postupoval aj riaditeľ Ústavu na výkon trestu v Košiciach - Šaci, PhDr. Milan Beregsasi.
"Motorizmus a autá pre mňa nikdy neboli a ani teraz nie sú lákadlom. Aj preto som vodičský preukaz získal takmer ako 30-ročný a kurz som absolvoval spolu s manželkou," spomína na rok 1985. "Naše prvé auto bola Škoda 100 čiernej farby. Práve kvôli nej dostalo od detí priliehavý názov ´čierny šíp´. Potom sme sa cez juhoslovanskú značku Zastava dopracovali k Fiatu Punto. Aj ten je už minulosťou, vyše rok jazdíme na Seate Ibiza a sme s ním spokojní. Táto značka vyhovuje nielen naším potrebám aj dizajnovým predstavám."
PhDr. Beregsasi o sebe tvrdí, že je tzv. sviatočný šofér. Jazdí zriedkavo, iba raz či dvakrát do týždňa. Buď do zamestnania alebo kvôli rodinným potrebám. Auto viac využíva jeho manželka. "Počet najazdených kilometrov je ťažko odhadnúť. Za tých vyše 20 rokov ich môže byť do 200 tisíc," odhaduje a s úsmevom dodáva: "Takže k miliónu bez nehody mi chýba už iba 800 tisíc..."
Skutočne, za tých vyše 20 rokov nezavinil riaditeľ šackej basy na ceste ani jednu nehodu. Jediné, čo sa mu za volantom prihodilo, boli, ako to on nazval, humorné delikty. "Niekedy v mojich vodičských začiatkoch som sa dostal zadnými kolesami do výmoľu a cez otvorené dvere som sledoval ako zaberajú pri cúvaní. Auto sa zrazu pohlo a skončilo to pokrčeným blatníkom a dverami zdvihnutými o 30 centimetrov vyššie." Aj druhá príhoda vznikla pri cúvaní. V snahe vyhnúť sa kope hliny „odrovnal" susedovi blatníkom betónovú lavičku...
Už samotný fakt, že PhDr. Beregsasi doteraz nespôsobil žiadnu dopravnú nehodu, naznačuje, že predpisy sa snaží dodržiavať. Priznáva však, že občas mu noha na plynovom pedáli oťažie... "S rýchlosťou to však nepreháňam. Najviac som šiel stopäťdesiatkou. Stav mojich doterajších áut by zrejme viac ani nedovoľoval." Okrem toho, že nespôsobil žiadnu nehodu, neplatil ani pokutu. No dvakrát už mal namále. "Priznám sa, že s policajtmi som už dvakrát zjednával. Paradoxne preto, lebo som parkoval na vyhradenom mieste pre políciu..."
Kým boli motory áut i príslušenstvo jednoduchšie a jazdil na škodovke, trúfol si PhDr. Beregsasi aj na drobné opravy. V súčasnosti, keď sú autá samá elektronika, ich radšej prenechá odborníkom v servisoch. Výmenu vypálenej žiarovky a doplnenie chladiacej kvapaliny či vody do ostrekovača však stále zvládne.
K ženám za volantom nemá riaditeľ väznice v Šaci žiadne výhrady. Netrúbi na ne, nevytláča ich z cesty a nesnaží sa im dokázať, že jediné štvorkolesové, čo by mali ovládať, je kočiar. "Naopak. Pri tej bezohľadnosti, ktorá je dnes na cestách, si myslím, že ženy patria k tým svetlejším momentom. V podstate je to tak isto, ako u mužov: sú dobré vodičky, aj slabšie. Zlé nie sú, lebo nevlastnia vodičský preukaz..."
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári