Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

V košickej agentúre E.W.E. MODELS AGENCY už takmer na prvý pohľad vedia, kto má šancu stať sa modelkou

Najčastejšou chybou dievčat je, že sa na seba nepozrú v zrkadlePredvádzať modely od svetových módnych návrhárov na prehliadkach v Paríži či New

Najčastejšou chybou dievčat je, že sa na seba nepozrú v zrkadle

Predvádzať modely od svetových módnych návrhárov na prehliadkach v Paríži či New Yorku, stať sa tvárou kozmetickej firmy či nafotiť kalendár s uznávaným fotografom. Popri tom všetkom veľa cestovať, spoznávať nových ľudí a zarábať peniaze. Toto je sen nejedného dievčaťa, ktoré túži stať sa modelkou... Nič nie je nemožné, veď aj Slovenky to môžu dotiahnuť ďaleko. Príkladom je Adriana Sklenaříková či Linda Nývltová... Ako však na to?

"Je niekoľko základných požiadaviek, ktoré by modelka mala spĺňať," vysvetlil nám Roland Mészáros z košickej reklamno-modelingovej agentúry E.W.E. MODELS AGENCY. "Ideálny vek, kedy s modelingom treba začať, je približne 13 rokov. Dievča by malo mať výšku 170 cm, aj keď pri fotomodelingu to nie je podstatné. Podstatné je, aby dievčatá mali konfekčnú veľkosť. To je totiž pre zákazníkov dôležité. Návrhár nebude šiť šaty na rôzne veľkosti, iba na konfekčné. Čím viac sa im teda modelka priblíži, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa dobre uplatní. Vizážista či fotograf je totiž schopný urobiť veľmi veľa, no pri výške a postave nie..."

Skryť Vypnúť reklamu

Druhou podstatnou vecou je to, aby malo dievča isté predpoklady na túto prácu, aby vedelo správne chodiť, držať telo a podobne. "Dá sa to naučiť, to určite, ale nie u každého dievčaťa. Ak zbadáme, že na to nemá predpoklady, tak je zbytočné s ňou strácať čas a investovať do nej. Ak však predpoklady na takúto prácu sú a dievča je učenlivé, môže sa veľa naučiť a my ju môžeme vykresať do podoby, akú potrebujeme. Nestačí, ak je iba pekná, keď jej tvár nebudeme vedieť predať klientom..."

Už na prvý pohľad je ľuďom v modelingovej agentúre jasné, či na to dievča, ktorej snom je stať sa modelkou, má alebo nie. "Stačia základné kritéria, ktoré musí spĺňať. Navyše, musíme vedieť, o aký typ je teraz záujem, aký je v trende. Stále je záujem o vyslovene chudučké dievčatá."

Skryť Vypnúť reklamu

Castingy už nerobia

Agentúra E.W.E. MODELS AGENCY funguje v Košiciach od roku 1999. Odvtedy sa trendy pri výbere modeliek mierne menili, vždy však platí, že záujem je o vysoké a štíhle dievčatá. Čo sa týka ďalších detailov, záujem ja aj o brunetky či blondínky, o modrooké i hnedooké...

"Veľa záleží od toho, o akú krajinu ide. Iné je módne v USA, iné v Európe, iné dievčatá sú žiadané v Ázii. Každý zákazník má svoje požiadavky, podľa ktorých si vyberá dievčatá. Ak ide o reklamu na zubnú pastu, tak ich budú zaujímať najmä zuby modeliek. Ak chce kozmetická firma pripravovať reklamu na lak na nechty, zamerajú sa na ruky dievčat. Vždy si zákazník vyberá modelku podľa konkrétnej práce a veľa zaváži aj vkus. Japonci majú napríklad úplne iný ako Američania..."

Skryť Vypnúť reklamu

Pre získavanie nových modeliek pred časom agentúra E.W.E. MODELS AGENCY organizovala castingy, dnes to už nerobia. "Už máme svoje meno a sme dostatočne známi, takže to nepotrebujeme. Dievčatá sa nám hlásia samé." Občas záujem o kariéru modelky majú aj také, ktorým slušne povedané chýba akákoľvek súdnosť. "Nie je to nič výnimočné, že prídu dievčatá, ktoré sú vyslovene obézne. Robia chybu, že sa pred tým, než k nám prídu, nepozrú poriadne a sebakriticky do zrkadla. Alebo prídu s fotkami, kde sú nafotené ako ich Pán Boh stvoril a myslia si, že ich do nášho portfólia zaradíme len preto, že nám priniesli akty... Ak príde dievča, ktoré je naozaj krásne, no má drobnú chybičku krásy, môžeme ho zaradiť do porfólia. Make-up či digitálna technika dnes dokáže všetko, veľa sa dá vyretušovať. Napríklad však dopredu musíme zákazníkov informovať, ktorá modelka a kde má tetovanie..."

Ak príde do agentúry dievča, ktoré naozaj stojí za to a má predpoklady stať sa úspešnou modelkou, agentúra ju zaregistruje, ak nemá book, nafotí jej ho. "Book jej urobíme zadarmo, ale iba vtedy, ak sme si stopercentne istí, že to dievča stojí za to, aby sme do neho investovali. Potom sa urobí pre modelku portfólio, ponúka sa partnerom, rôznym firmám a ide už iba o to, či o ňu budú mať záujem. Ak áno, tak potom prichádzajú na rad zmluvy na konkrétne zákazky."

Modelka, ktorá je naozaj pekná, spĺňa ideálne miery, je šikovná a cieľavedomá, to môže dotiahnuť ďaleko. "Vieme im po celom svete sprostredkovať takmer všetko od fotenia bilboardov, katalógov, fotenie či nakrúcanie reklám, televízne shoty, módne móla v Paríži a predvádzanie aj pre firmy ako Dolce & Gabbana či Trussardi. Nedávno naše modelky dostali prácu pre Maxx či Top Models v New Yorku a pre firmu Generals Motors robili kalendár. Ak sú dievčatá húževnaté, majú možnosť preraziť kdekoľvek na svete. Vieme im sprostredkovať prácu takmer hocikde a pre hocijaku znamu firmu."

Modelingové školy sú strata času...

Ak teda má dievča pocit, že by mohlo byť dobrou modelkou, stačí, ako to jednoducho skúsi. Ak na to má, seriózna agentúra jej prácu ponúkne. Dôležité však je, aby slečna, plná snov o modelingu, nenarazila na agentúru, ktorá sa z nej bude snažiť iba "vyžmýkať" peniaze...

"Modelingové školy či tábory sú úplná zbytočnosť - buď na to dievča má, alebo nie," tvrdí R. Mészáros. "Existujú totiž agentúry, ktoré kvôli zisku vezmú čo najviac dievčat, za nemalé peniaze im spravia booky a nakoniec sa to dievča nikam nedostane... Podľa mňa netreba, aby na sebe dievča nejako pracovalo skôr, než príde do agentúry. Ak má predpoklady, postupne naberie skúsenosti a agentúra si ju ´vykreše´ ako potrebuje. Ak však na to nemá, nebudeme predsa v 13-ročnej dievčine živiť nádej na to, že raz bude modelka v Paríži..."

Ak si totiž dievča čosi vysníva a nesplní sa to, môže to veľmi zle znášať... "My dobre vieme, ako to je, pracovať s 13-ročnými dievčatami. Je síce pravda, že pre modelku je to najlepší vek a tie slečny sú ešte tvárne, no na druhej strane je to ťažké, veď sú to ešte deti... Problémy nastávajú aj preto, že pri práci potrebujeme súhlas oboch rodičov. Najčastejšie je to tak, že mama súhlasí, no otec je proti... Potom sa stáva, že rodičia povolia, aby pracovala ich dcéra ako modelka, no potom si to rozmyslia... Neraz musíme rodičom vysvetľovať, že keď dievča robí modelku, to ešte automaticky neznamená, že bude aj ´pochybných mravov´..."

V súvislosti s modelingom sa neraz spomína anorexia, bulímia, drogy, alkohol... "Našťastie, takéto veci nemusíme v našej agentúre riešiť. Ale je mi jasné, že toto všetko sa medzi modelkami deje... Pri anorexii je to problematické, lebo vtedy sa zvyčajne dievča samo rozhodne, že nechce pribrať a že teda nebude jesť... My im môžeme povedať, že pri snahe udržať si líniu, nech radšej behávajú a cvičia, nemôžeme ich však kontrolovať, či sa naozaj každý deň naraňajkovali a dali si večeru... Našťastie sme u nás nemuseli ani raz riešiť problém, že by nám modelka pribrala..."

O krásne dievčatá nemajú v agentúre E.W.E. MODELS AGENCY núdzu a to aj preto, že svoje pobočky majú aj v Čechách či na Ukrajine, Rumusku, ... "Musím však povedať, že čo sa týka Slovenska, najkrajšie sú dievčatá na východe. V Košiciach je veľmi veľa krásnych dievčat. Ale inak je v podstate jedno, odkiaľ modelka pochádza. Nedá sa povedať, že zákazníci uprednostňujú nejaký typ ... Stačí, aby boli vysoké a chudé, ostatné záleží od konkrétnej ponuky z konkrétnej krajiny. Naše modelky pracujú v Tokiu Japonsko, S.Korea - Soul, Čina v Paríži, Ríme, sú vari po celej Európe, v Severnej Amerike, v štátoch ako Chile, Peru či Austrálii." Mnohé z týchto destinácií najmä juhoamerické štáty - sa môžu modelkám zdať nebezpečné... "Isteže, občas majú dievčatá strach, no my si preverujeme všetky agentúry, s ktorými spolupracujeme, vyberáme si len tie, ktoré sú známe a majú isté meno."

Záujem je najmä v Ázii

Ak teda o konkrétnu modelku prejaví záujem firma v zahraničí, podpíše sa zmluva s tamojšou agentúrou. Tá zvyčajne obsahuje rôzne práva a povinnosti, ktoré musí modelka pri práci dodržiavať. "Zvyčajne ide o dvoj až trojmesačné pobyty dievčat v zahraničí, najčastejšie je to ázijský trh Čína, Hongkong... Robili tam napríklad reklamu na výrobky Sony či BMW, nafotili katalógy, predvádzali módu, nakrúcali reklamy pre televízie... Je to, ako keby u nás robili reklamu na nejaký produkt boli by na billboardoch, v reklamách v novinách, časopisoch, televízii. Počas takéhoto niekoľkomesačného pobytu v zahraničí môže modelka zarobiť aj milión korún. Lenže je to zvyčajne jednorázová záležitosť. Keď modelku v tej-ktorej krajine použijú do reklamy, rýchlo sa ´obkuká´ a v tej krajine už skončila. Chceli ju, lebo bola nová, no potom potrebujú ďalšiu novú tvár... Nasýtia sa jej a vymenia ju. Čiže to funguje asi takto modelka príde, zarobí a odíde a už sa nevráti..."

Modeling je totiž vyslovene chvíľková záležitosť je len zopár hviezd, ktoré sa v modelingu dokážu udržať dlho. Ostatné hviezdičky rýchlo zasvietia a rýchlo i zhasnú. "V modelingu je po dievčati dopyt len kým je mladé a zaujímavé. Potom mnohé zarobené peniaze dobre investujú, začnú podnikať, alebo si vezmú za manžela bohatého športovca alebo v najhoršom prípade sa predávkujú drogami ...," dodal Roland Meszáros na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Požiadavky na modelku, ktoré musíte spĺňať:

vek: 17 - 25 rokov

výška: 170 až 180 cm

miery: 90-60-90

Zásady, ktorých sa pridržiavajte na castingu modelingovej agentúry:

- prineste si fotky, plavky a pero

- pred castingom si doma zistite svoje aktuálne miery a výšku

- doma si pripravte text so základnými informáciami o sebe: meno, kto ste, prečo chcete byť modelkou, čo ste už dosiahli... Naučte sa text naspamäť, aby ste neostali stáť bez slova, ak sa vás niečo opýtajú

- nacvičte si jednoduchú choreografiu pre prípad, ak by ste mali predviesť chôdzu

- na castingy sa nehodí výrazný make-up, namaľujte sa len jemne. Nezabudnite si upraviť nie len účes a make-up, ale aj napríklad nechty

- sústreďte sa na castingy, ktorých podmienky spĺňate. Nemá zmysel ísť na casting, na ktorom hľadajú vysoké dievča s výškou minimálne 175 cm, ak taká vysoká nie ste. Rovnako je to s vekom...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 977
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 231
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 950
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 229
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 823
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 951
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 330
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 349
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 303
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 054
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.
Priechod pre chodcov na Levočskej ulici bude zmodernizovaný.

Od trinásťročnej vypýtal intímnu fotku, odsúdili ho za detskú pornografiu

Košičan dostal podmienku a zákaz kontaktu s maloletými.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší žúr v histórii krajiny

Niektoré slovenské idiomy po tomto víkende už nebudú, čo bývali.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop