Korzár logo Korzár Košice

Optimálna doba na očkovanie pred odchodom na exotickú dovolenku je dva mesiace až tri týždne pred odchodom

Z Egypta si okrem zážitkov a suvenírov môžete doniesť aj žltačku alebo svrabJe čas dovoleniek, vytúženého oddychu a cestovania. V kurze už nie je

Z Egypta si okrem zážitkov a suvenírov môžete doniesť aj žltačku alebo svrab

Je čas dovoleniek, vytúženého oddychu a cestovania. V kurze už nie je iba Chorvátsko, Bulharsko či Grécko, ale aj vzdialenejšie krajiny Afriky či Ázie. Na to, aby ste si po návrate z takejto exotickej krajiny nedoniesli okrem spomienok a suvenírov aj "darček" v podobe zdravotných ťažkostí, sa oplatí dopredu pripraviť. O chorobách číhajúcich na turistov v trópoch sme sa porozprávali s ambulantnými lekárkami na oddelení cudzokrajných chorôb Kliniky pre infekčné choroby FN L. Pasteura.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Opatrní by mali byť všetci, ktorí sa vyberajú smerom na juh," radí MUDr. Milota Kopčová. "Teplejšie krajiny sú rizikovejšie ako severné. Týka sa to aj takých klasických destinácii, ako je Bulharsko, Taliansko, Grécko i Chorvátsko."

Najúčinnejším opatrením v prevencii proti infekčným chorobám je očkovanie. Aj keď každá exotická krajina má svoje špecifické choroby, základom je očkovanie proti žltačke typu A. Nakaziť sa týmto typom zápalu pečene hrozí všade, no predovšetkým v krajinách s nižším hygienickým štandartom. Spoľahnúť sa iba na umývanie rúk pred každým jedlom je hazardovanie so zdravím.

"Človek sa nachádza v riziku prakticky všade, pretože je odkázaný na stravu a vodu v inej krajine. Ochorenie sa prenáša rukami, potravinami a vodou. Na cestách je dostupnosť hygieny oveľa nižšia ako doma," dopĺňa MUDr. Elena Adamkovičová, PhD. "Asi pred piatimi rokmi sme tu mali manželský pár, ktorý sa nakazil žltačkou typu A na luxusnej dovolenke v Egypte. Bola to plavba po Níle. Vážne problémy mala najmä manželka." Po návrate ju okamžite hospitalizovali, v nemocnici pobudla vyše 6 týždňov a ďalšie mesiace sa liečila ambulantne. Jej práceneschopnosť trvala až rok.

SkryťVypnúť reklamu

Žltačka má mnoho typov. Hepatitída A sa prenáša znečistenými rukami, potravinami, vodou (aj pri kúpaní). Typ B je oveľa nákazlivejší ako vírus HIV. Stačí, ak sa do tela dostane nepatrná čiastočka infikovanej krvi v objeme 0,0004 ml, dokonca aj vtedy keď je zaschnutá. Existuje aj hepatitída typu C, D, E a dokonca aj F a G, TT, SEN. "Hlavne u špecifickej skupiny cestujúcich, tzv. batôžkárov smerujúcich do Juhovýchodnej Ázie, existuje riziko nákazy hepatitídou typu E, prenášanou vodou," vraví MUDr. Adamkovičová.

V súčasnosti je dostupná iba vakcína proti typu A a B. Tieto typy hepatitíd sa vyskytujú najčastejšie, lekári preto odporúčajú kombinovanú vakcínu proti obom typom. "Očkovať sa musí na trikrát. Rozpätie medzi prvou a druhou dávkou je mesiac a treťou pol roka. Už po druhej dávke môžu cestovatelia odchádzať, pretože už tá človeka dobre chráni. Po kompletnej dávke sa dá povedať, že ochrana je celoživotná." Optimálna doba na očkovanie je dva mesiace pred plánovaným odchodom a minimálna tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Egypt je čo sa týka hroziacich nákaz známou krajinou. Najviac pacientov prichádza na ambulanciu s rôznymi ochoreniami práve odtiaľ. "Liečili sme pár, ktorý sa v luxusnom egyptskom hoteli nakazil svrabom. Zdravotné ťažkosti mali až po príchode domov," hovorí MUDr. Kopčová. So svrbiacimi miestami na tele sa pacienti obrátili na kožného lekára. Až keď im ani po mesiaci choroba neustupovala, dostali sa na infekčnú kliniku.

V krajine pyramíd sa turisti často boria so žalúdočnými ťažkosťami. V Egypte sa im hovorí Faraónová pomsta. Postihuje až 50 % dovolenkárov. "Osobité mikrobiálne zloženie v miestnej strave a vode spôsobuje hnačkovité ochorenie, ktoré odoláva všetkých našim bežným liekom. Zaberajú lieky kúpené v Egypte, resp. špecifické črevné antibiotiká dostupné už aj u nás" vraví MUDr. Adamkovičová. Skracuje dobu trvania hnačky a zmierňuje bolesti brucha," dopĺňa MUDr. Kopčová. Práve žalúdočné ťažkosti sú najčastejšie zdravotné problémy, ktoré si dovolenkári prinášajú zo zahraničia.

Ďalším zaujímavým parazitom, ktorý si turisti z Egypta a iných afrických krajín môžu priniesť, je larva migrans. Ako napovedá jej názov, putuje pod kožou človeka a zanecháva za sebou stopy - svrbiace chodbičky. "Chrobáčik" nespôsobuje vážne zdravotné problémy, pretože sa nedostane do krvného obehu, ale jeho potulky telom sú mimoriadne nepríjemné. "Sú to larvy z trusu psov a mačiek nachádzajúce sa v piesku. Preto ľuďom odporúčame, aby nechodili po piesku na pláži bosí a nelíhali si na piesok, ale na podložku"

V trópoch a subtrópoch sa vyskytuje prvok améba, ktorý môže vyvolať bolesti brucha a krvavé hnačky. V ťažkých prípadoch môže spôsobiť perforáciu hrubého čreva. Červ Schistosoma takisto pochádza z Egypta a spôsobuje tzv. egyptskú močokrvnosť. Usadzuje sa v stenách močového mechúra, kde spôsobuje ťažký zápal. Ďalší typ parazita Schistosomy žije a vyvíja sa u svojho medzihostiteľa vodného slimáka žijúceho v sladkovodných plochách v Afrike, Ázii a v Latinskej Amerike. Človek sa nakazí larvičkami, ktoré potom, čo opustili ulitníkov, plávajú vo vode a aktívne prenikajú cez kožu. "My sme zatiaľ žiaden prípad vyvolaný týmito parazitmi nemali, ale bratislavské pracovisko áno. Preto by sa ľudia nemali kúpať v stojatých, ale len v tečúcich a slaných vodách."

V Afrike, Strednej a Južnej Amerike a v niektorých ázijských krajinách číhajú na ľudí komáre rodu Anopheles prenášajúce maláriu. Proti nim zatiaľ ľudstvo účinnú očkovaciu látku nevymyslelo. "Brániť sa dá len rôznymi druhmi antimalarík, ktoré sa majú užívať pred, počas a po ukončení pobytu v malarických oblastiach. Ľudia by to nemali podceňovať, pretože na to, aby sa nakazili maláriou, stačí krátkodobý pobyt. V nedávnej minulosti sme na klinike mali hospitalizovanú ženu nakazenú ťažkou formou malárie, ktorej aj podľahla."

Momentálne sú často vyhľadávané krajiny Nepál, India, Indonézia, Čína, Thajsko. "Tu je potrebné očkovanie najmä proti žltačke, brušnému týfusu a meningokovej meningitíde (zápal mozgových blán). V Indii je potrebné sa zaočkovať aj proti cholere, v mnohých krajinách Ázie aj proti besnote," vraví MUDr. Adamkovičová.

Košická klinika je pravidelne zásobovaná informáciami WHO, ktorá epidémie i vývoj chorôb v jednotlivých krajinách monitoruje. V januári a marci napríklad prepuklo na viacerých ostrovoch Indického oceánu (aj na vo vyhľadávaných oblastiach Maurítius a Seyschelly) ochorenie pod názvom Chicungunya. Je prenášané hmyzom a prejavuje sa vážnymi chrípkovými symptómami. Počas epidémie boli hlásené aj prípady úmrtí.

Informácie o odporúčaných očkovaniach a hroziacich zdravotných rizikách v rôznych krajinách, verejnosti radi podajú ambulantní lekári najlepšie osobne alebo na telefónnom čísle 055/615 2204.

Andrea BAŽINOVSKÁ

Autor: PEREŠ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 832
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 505
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 562
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 436
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 347
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 307
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 272
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 022
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 695
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 161
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 167
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 818
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 341
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 986
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 748
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 695
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 161
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 167
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 818
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 341
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 986
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 748
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu