miliónov eur (asi 926 miliónov Sk pri včerajšom kurze eura 38,585). Ten mu od augusta poskytne Dexia banka Slovensko. Košice ním predčasne jednorazovo splatia svoj súčasný 20-ročný syndikovaný úver z roku 2004 bankovému konzorciu zloženému z Dexie, Tatra banky a Slovenskej sporiteľne.
O prijatí nového úveru rozhodli na včerajšom rokovaní mestskí poslanci. Podmienky Dexie im odporučila pracovná skupina odborníkov z magistrátu ako celkovo najlepšie spomedzi piatich predložených ponúk.
Cieľom refinancovania súčasného úveru bolo skresať výdavky radnice spojené s úverom, teda dosiahnuť výhodnejšiu celkovú úrokovú sadzbu úveru. Tá pozostáva z úrokovej marže a základnej úrokovej sadzby. Výhodnosť nových podmienok spočíva v tom, že sa úroková marža od augusta zníži na 0,14 percenta.
Už v období od apríla 2004 do júna 2006 sa ju mestu podarilo postupne znížiť pri doterajšom úvere z 1,9 na 1,1 percenta. Mesto dokonca navrhovalo jej ďalšie zníženie na 0,6 percenta, ale s tým už konzorcium bánk nesúhlasilo. Preto radnica požiadala banky o predloženie ponúk na refinancovanie úveru.
Dexia sama teraz ponúkla už spomínanú úrokovú maržu 0,14 percenta, navyše bez spracovateľského poplatku za úver a bez požiadavky presmerovať do Dexie finančné toky mesta z účtov v iných bankách. Aj všetky ostatné ponuky iných bánk by však zlepšili súčasný stav.
Od augusta bude teda celková úroková sadzba nového úveru okolo 3,44 percenta. Tú tvorí základná úroková sadzba EURIBOR vo výške asi 3,3 a úroková marža Dexie 0,14 percenta.
Na margo tejto úrokovej marže pochybujúco poznamenal poslanec Peter Cengel (KDH), že podľa jeho informácií by pod zhruba 0,25 percenta mali byť na tom banky stratové, preto žiadal vysvetlenie.
"Tak keď sú podmienky pre mesto také výhodné, že až sú nevýhodné pre banku, na tom nezáleží, schváľme to a poďme domov, vonku zúri leto," reagoval poslanec Boris Farkašovský (Smer-SD).
"Pre vás je to výhodné a pre nás to neznamená žiadnu stratu," vyjadril sa zástupca Dexie, prítomný na zasadnutí, a doplnil, že mesto je ich top klientom.
Primátor František Knapík (KDH) informoval poslancov, že Tatra banka a Slovenská sporiteľňa dodatočne po termíne na základe rokovaní ponúkli podmienky porovnateľné s Dexiou, nie však lepšie.
"Nedá sa ešte predsa pokúsiť vyjednať výhodnejšie podmienky?" spýtala sa poslankyňa Iveta Friedmannová (SDKÚ-DS).
"Prijatie úveru sa neriadi trhovými podmienkami tureckého bazáru," komentoval kontrolór Richard Hojer.
Primátor uviedol, že na ďalšie vyjednávanie už nevidí priestor a žiadne mesto na Slovensku nemá také výhodné úverové podmienky, ako ponúka Dexia.
Zástupkyňa OTP banky Slovensko v diskusii vyhlásila, že sú ochotní vyrovnať podmienky Dexie, a mestu odporúča diverzifikovať úverové portfólium medzi viaceré banky vrátane ich, ale už nie formou konzorcia. "Aj keď je v obci jedna krčma, tá diktuje podmienky, ale keď ich je viac, je to pre obec výhodnejšie," ilustrovala a dodala, že pre OTP to bude výhodné vtedy, ak bude mať na účtoch takmer 3-miliardový ročný rozpočet mesta.
Mesto totiž vedie svoje účty v Dexii, pričom mestské obchodné spoločnosti ich majú v Tatra banke a Slovenskej sporiteľni. Tie (aj OTP) však na rozdiel od Dexie žiadali v ponukách presmerovať finančné toky mesta k nim. Košice mali tento rok na svojich účtoch za päť mesiacov 27-tisíc kreditných a 16-tisíc debetných obratov.
Zastupiteľstvo 60-percentnou väčšinou hlasov prítomných poslancov prijalo ponuku Dexie.
Celkové dlhy mesta predstavovali ku koncu júna necelých 1,3 miliardy Sk. Najvyšší záväzok má voči spomínanému konzorciu bánk, približne 24 miliónov eur. Potom nasleduje ministerstvo financií, ktorému Košice z úveru 580 miliónov Sk spred štyroch rokov so 14-ročnou splatnosťou doteraz zaplatili vyše 118 miliónov korún pri aktuálnej 4-percentnej úrokovej sadzbe.
Najväčšie dlhy by teda malo mesto za súčasného úverového stavu splatiť do roku 2026. Tohtoročné plánované splátky (mimo refinancovania úveru) sú spolu takmer 67 miliónov Sk, budúcoročné vyše 84 miliónov Sk.
Len pre ilustráciu, v rokoch 1999-2000 sa celkový dlh mesta vyšplhal na rekordných 2,2 miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári