fiaskom, resp. opätovným zlyhaním technického zariadenia. V dôsledku toho nebolo možné vykonať jeden z posledných dôkazov. Išlo o oboznámenie sa s videozáznamom z rekonštrukcie usmrtenia Stanislava Š.
Skôr, ako predseda senátu odročil pojednávanie, oboznámil obžalovaných Arpáda H. a Silviu L. s rozhodnutím senátu. Ten, na základe ich žiadostí o premiestnenie z košického do iného ústavu na výkon väzby, s návrhom súhlasil. Žiadatelia to odôvodnili tým, že vo väzbe dochádza ku kontaktovaniu sa obžalovaných a následnému ovplyvňovaniu jednotlivcov, aj svedkov.
Z vyjadrenia predsedajúceho vyplynulo, že súhlasné stanovisko súdu odošle riaditeľovi Ústavu na výkon väzby v Košiciach. A to s dodatkom, aby boli prijaté opatrenia, ktoré v budúcnosti zamädzia akýmkoľvek kontaktom medzi obžalovanými.
"Kontaktovanie pokračuje, nedá sa ustrážiť," vyhlásil Arpád H.
Pätica obžalovaných, šiesta je trestne stíhaná na slobode, je umiestnená v tom istom ústave na výkon väzby. Čas ukázal, že s tým súvisí veľa problémov, ktoré majú stúpajúcu tendenciu. Obžalovaní sa navzájom obviňujú, žiadajú o vypočutie svedkov, s ktorými boli na cele a podobne. Vždy je to o tom istom, kto, čo, komu a najmä kde a kedy vo väzbe povedal, alebo cez okno kričal. Tvrdia, že svedecké výpovede sa vo väzbe kupujú za tabak.
Osobitnou kapitolou sú listy, ktoré majú dokumentovať uvedené skutočnosti, pričom tabu, nie je absolútne nič, dokonca ani intímnosti. Obžalovaní predkladajú listy predsedovi senátu a v spise je ich už celá kopa. Včerajšok nebol výnimkou, Eduard D. odovzdal predsedovi senátu list, o ktorom uviedol, že ho dostal poštou asi týždeň dozadu.
"Agáta Š. mi napísala, že počas vychádzky na dvore väznice počula rozhovor Silvie L. s Arpádom H. Po maďarsky sa dohovárali, že zo mňa urobia iniciátora obidvoch vrážd. Žiadam o jej vypočutie," uviedol Eduard D. Na to vzápätí reagoval Arpád H. a ich slovnú potýčku musel riešiť predseda senátu napomenutím. A tak to ide dookola.
Šesťčlenná skupina mužov a žien vo veku od 23 do 50 rokov čelí žalobe z dvoch brutálnych činov. V prvom prípade prokurátor obžaloval Eduarda D., Júliusa H., Arpáda H. a ich družky Máriu K. a Silviu Ch. (s výnimkou Silvie L., ktorá sa na uvedenom skutku nezúčastnila), z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti. O život prišiel Ladislav K., ktorého 23. decembra 2003, mali kopať a biť hlava-nehlava.
Po jeho smrti obžalovaní mali navždy umlčať svedka uvedeného činu, Stanislava Š., a to z obavy, že by ich mohol udať. Podľa žalobcu ho vylákali do lesa a tam ho ponúkli chemikáliou Savo, ktorú kúpila Silvia L. Pochopil, o čo ide, prosil ich, aby ho nezabíjali. Snažil sa aj brániť, ale Julo s Edom ho zvalili na zem. Prvý ho držal, druhý mu nasilu lial do úst Savo. Smrť nenastala okamžite, preto mu vraj Edo podrezal krk.
Za tento surový skutok prokurátor obžaloval štvorlístok aktérov z trestného činu vraždy. Dvaja, konkrétne 44-ročný Eduard D. a 50-ročný Arpád H., sa ho mali dopustiť ako obzvlášť nebezpeční recidivisti.
Čo nevidieť kvartetu zo šestice obžalovaných uplynie väzobná lehota. V auguste to bude 2 a pol roka, čo sú vo väzbe. Predseda senátu im oznámil, že podá návrh na jej predĺženie. Rozhodne o ňom Najvyšší súd SR, to znamená, že objemný spisový materiál poputuje do Bratislavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári