okolia. Utopil sa tam 18-ročný chlapec, ktorý sa zamotal do rias, ktorými je zarastená celá vodná plocha. Prvým na rane je obecný úrad, na ktorý sa sype kritika a ľudia sú presvedčení, že by mal konať.
V prvom rade to nie je rekreačná oblasť a nádrž nebola vytvorená na rekreačné účely. To len pre Košičanov sa Bukovec stal atraktívnym miestom oddychu a keďže možností na kúpanie nie je veľa, stal sa postupne vyhľadávanou lokalitou. Vodná plocha vznikla na priemyselné účely pre bývalé VSŽ a dnes patrí závodu Energetika spoločnosti U. S. Steel. Riasy na jej využitie nevadia a nie je ani dôvod, prečo by ju mali čistiť. V podstate nemajú negatívne účinky ani na zdravie ľudí, ale druhá stránka veci je, že sú premnožené a kúpanie je nepríjemné a ako sme sa presvedčili, sú aj nebezpečné. Hygienici ku kvalite vody výhrady nemajú, je čistá.
"Kúpanie v nádrži je len na vlastnú zodpovednosť. Informujú o tom tabule. Vodou bolo zaliatych 33 ha polí a lúk. Vlastníkmi pozemkov v okolí sú súkromníci. Časť z nich predali, niečo sa vyvlastňovalo, niečo zostalo v pôvodných rukách. Podnikatelia skupujú parcely, aby na nich mohli podnikať. Ich povinnosťou je kosiť a starať sa. Táto oblasť nemá správcu, ktorý by to zastrešoval. Postupne sa začali stavať chaty, ľudia si ohradili pozemky podľa vlastných predstáv a užívajú ich, niektorí majú zmluvy s vlastníkmi, niektorí si ich odkúpili. To všetko sa deje mimo nás. Akurát niekedy pomáhame identifikovať majiteľov, pretože rovnakých mien je v obci veľmi veľa," povedal nám zástupca starostky Ing. Filip Bakaj.
Ako dodal, obec predčasom dostala príkazom starať sa o okolie Bukovca, kosiť, čistiť, udržiavať. Dnes to už neplatí. Je to povinnosť nových vlastníkov. "Nemáme s tým nič spoločné, aj keď na druhej strane nás to mrzí, že je to tak, ako je. My máme povinnosť starať sa len o odpadový kanál, ktorý sme dostali do správy a túto povinnosť si plníme. Na ostatné nemáme dosah, nie je to náš majetok. Skupuje sa vo veľkom. Nádrž my čistiť nemôžme a ani nebudeme, je určená na priemyselné účely," dodal F. Bakaj.
Kúpať sa dá, ale na vlastné riziko, nájomcovia alebo vlastníci jednotlivých zariadení a pozemkov sú povinní starať sa o ne a udržiavať ich. Takže záleží len na nich, ako im na srdci budú ležať rekreanti. Ťažko však zabezpečia, aby riasy vo vode nerástli. Ako sa objavili, možno zmiznú. Rybám teraz akosi nechutia a amure vraj nie sú. Tie by riasy zlikvidovali. Každopádne, ak už do vody vojdete, dávajte si pozor, kde plávete. Ak zacítite riasy, otočte sa radšej späť. Môžu byť smrteľne nebezpečné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári