Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Hoci domorodí obyvatelia Dominikánskej republiky vypijú liter rumu denne, opitého človeka na ulici tam nestretnete

Babica núkala elixír na jemnú pleť, no sama bola vráskavá ako pergamen´Toto je najkrajší kúsok zeme, aký kedy ľudské oko videlo,´ napísal kedysi

Babica núkala elixír na jemnú pleť, no sama bola vráskavá ako pergamen

´Toto je najkrajší kúsok zeme, aký kedy ľudské oko videlo,´ napísal kedysi Kryštof Kolumbus Isabele Kastílskej, keď pristál pri brehoch ostrova nazývaného pôvodnými obyvateľmi Ayti, čiže ´hornatý´. Toto moreplavcovo hodnotenie však môžeme brať s rezervou. Po dlhých týždňoch, strávených na mori, by Kolumbus to isté vyhlásil, i keby pristál uprostred Luníka IX. Aký je teda ostrov v Atlantickom oceáne, rozdelený na dva štáty, v skutočnosti? Jeden z najchudobnejších kúskov zeme - Haiti, tentoraz necháme bokom. Na svoju návštevu Dominikánskej republiky si však rada zaspomína Košičanka pani Renáta.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým slávny moreplavec sa k ostrovu dostal v krehkej lodi, v súčasnosti pristáva v Dominikánskej republike jedno veľké lietadlo za druhým. Prilietajú z USA, Kanady i z Európy. "Európsky cestovateľ má po deväťhodinovom sedení v lietadle rovnaké pocity, ako kedysi Kolumbus. Je šťastný, že konečne stojí na pevnej zemi," spomína pani Renáta na nekonečný let z Viedne, s krátkou prestávkou v Londýne. "S nadšením sme vystúpili, no v okamihu sme nadobudli pocit, že sme v saune. V momente sme boli všetci do nitky mokrí a ja osobne som sa kvôli tomu cítila veľmi nepríjemne. V Dominikánskej republike je veľmi vysoká vlhkosť vzduchu a okrem klimatizácie v budovách sa s tým nedá nič robiť. Dokonca ani tieň príliš nepomáha. Domáci boli voči tomu dusnu akoby odolní. Podľa potenia bolo možné určiť, kto je a kto nie je cudzinec."

Skryť Vypnúť reklamu

Európana, zvyknutého na veľké železobetónové komplexy s obchodmi, zmenárňami, kinami a hotelmi, letisko v Punta Cana prekvapí. "Na prvý pocit sme mali dojem, že sme pristáli v domorodej dedine," spomína pani Renáta. "´Terminál´, ak sa tak dá nazať, je totiž z väčšej časti postavený z bambusu, dreva a palmového lístia, utopený v mori orchideí, ľalií a mimóz. Pred vchodom hrala domorodá kapela miestne rytmy štýlu merenge, ktoré nás potom sprevádzali počas celého pobytu." Ako sa neskôr košická turistka presvedčila, k odbaveniu stoviek turistov naozaj stačil jeden úradník, sediaci v búdke a pár nosičov. Skutočná civilizácia začala až nástupom do klimatizovaného autobusu, ktorý posádku veľkého Jumba odviezol do hotela Riu Palace Macao.

Skryť Vypnúť reklamu

"V hoteli sme spolu s kľúčmi dostali do ruky plán a na zápästie umelohmotný pásik," približuje Košičanka proces ubytovania. "Ten sme si nesmeli dať dole ani pod sprchou či v mori. Náramok, ako nám vysvetlili, totiž slúžil k lepšej identifikácii pri využívaní služieb." Vďaka označeniu na ruke presonál jednotlivých hotelov vedel, ktorý turista patrí k nim a ktorý je cudzí. V tej spleti ubytovacích komplexov, často prepojených iba mostíkom nad bazénom a oddelených pásom paliem, sa totiž ľahko mohlo stať, že niekto stratí orientáciu. Aby sa mu to nestalo, mal mapku a identifikačný náramok. Vďaka nemu turistu v prípade zablúdenia ochotný personál nasmeroval správnym smerom. Identifikačný pásik tiež zabezpečoval, aby zákazník požíval výhody ´all inclusive´ iba v tom svojom hoteli...

Sochy tyranov aj buditeľov

Hoci turistov do Dominikánskej republika láka najmä teplé a priezračné more, množstvo pláží s biely pieskom, či nádherná vegetácia, pozornosť si zaslúžia aj iné atraktívne miesta. Napríklad hlavné mesto - Santo Domingo - je údajne jediným pravým americkým gotickým mestom. Vo dvojmiliónovej metropole je totiž najstaršia katedrála na americkom kontinente.

"V monumentálnom múzeu Faro a Colon, postavenom v roku 1992 pri príležitosti osláv objavenia Ameriky, si prídu na svoje najmä milovníci muzeálnych exponátov. Väčšinu tvorili relikvie, vylovené z potopených lodí. Prechádzky starým mestom nás zaviedli do histórie - koloniálne paláce, dlažby z ´mačacích hláv´, parčíky s vodotryskami, trhy so všeličím možným, sochy buditeľov, osloboditeľov a tyranov." To všetko dotvára atmosféru mesta, aké v Európe nikde nenájdete.

Oveľa modernejšie je mesto Santiago. "Je známe výrobou rumu a cigár," nezabudla pani Renáta na známu skutočnosť, ktorá preslávila Dominikánsku republiku. "V továrni na tabak, ktorej súčasťou je Museum del tabaco, nás privítali s otvorenou náručou. V malých halách ľahko prídu turisti z Európy o ilúziu, že najkvalitnejšie cigary šúľajú krásne mulatky na svojich hnedých stehnách. Balia ich totiž muži, remeslníci na slovo vzatí. Vyberajú tie najlepšie tabakové listy a spracujú ich do tuhých roliek za pomoci tých najprimitívnejších nástrojov."

Miestni baliči majú k nízkemu platu jednu výhodu. Čo vyfajčia v práci, to je zadarmo. Pravda, v továrni boli zamestnané aj ženy. "Oblečené v bielych plášťoch dávajú na hotové cigary zlaté krúžky a vkladajú ich do ručne robených krabičiek." Prehliadka továrne končila v predajni, kde si pri pití kávy mohol každý turista - zákazník vybrať nejaký suvenír. Záležalo iba na objeme jeho peňaženky...

Preteky korytnačiek

Dominikánska republika nie je známa iba prekrásnym pobrežím, ale aj prírodnými krásami, ktoré sú vo vnútri ostrova. "Napríklad v centrálnej vysočine, pod vrcholom Pico Duarte sú vodopády rôznych veľkostí, na poloostrove Cabo Samaná sú zas typické dažďové pralesy s neuveriteľným množstvom tropických rastlín, pestrofarebných vtákov a motýľov. Fotoaparátom sme zas dali najviac zabrať pri jazere Lago Enriquillo či ostrove Isla Cabritos." Mimochodom, na niektorých miestach v tejto divočine sa natáčali filmy Apokalypsa a Jurský park.

"Na svojich potulkách po ostrove sme navštívili nielen krokodíliu a leguániu farmu, ale šťastie sme mali aj na preteky korytnačiek. Boli to malé, sotva mesačné mláďatá, ktoré vyštratovali smerom k lagúne. Nebolo to nič vážne, iba atrakcia pre turistov. Každý z nich si mohol vybrať jednu korytnčku a dúfať, že práve ona vyhrá. Cenou pre bolo ovocie podľa vlastného výberu. Mango, banán, kokosový orech alebo ananás. Aby som nezabudla, v Dominikánskej republike som po prvý raz videla, ako rastie ananás. Skutočne ma to šokovalo. Rástol zo zeme, no ja som si dovtedy myslela, že visí z palmy ako kokosový orech." Pani Renáta sa súťaže v "behu korytnačiek" nezúčastnila. Celé jej to vraj pripadalo ako týranie nevinných zvieratiek.

Cesta po ostrove každého skôr či neskôr zavedie do miest, obývaných iba domorodcami. Trochu nadnesene sa vraví, že nenájdete dvoch ľudí s rovnakou farbou kože. Dejiny a premiešanie jednotlivých rás spôsobili, že stretnete ľudí čiernych ako uhoľ i belochov, ukrývajúcich sa celý život pred slnkom. A potom celú škálu farieb ľudskej kože, ktorá sa vojde medzi tieto dva extrémy.

Miestni obyvatelia majú k životu veľmi kladný vzťah. "Ich najpoužívanejším slovom je ´manana´," spomína Košičanka. "To znamená, ´nič sa nedeje´ prípadne ´žiaden problém´. Životnou filozofiou je zas ´ži a nechaj žiť´. Nikto si z ničoho nerobí ťažkú hlavu. Keď je niekto hladný, odtrhne si zo stromu. Také, ktoré ponúkajú čosi na nasýtenie, tam totiž rastú všade. Veď stačí zabodnúť do zeme palicu a po čase na nej určite vyrastie nejaké užitočné. Orchidea, banánovník, pomarančovník... Zalievať to netreba a slnko svieti samo. Proste - manana."

Okrem cigár je Dominikánska republika známa i alkoholom a rôznymi šamanskými výrobkami. "Na trhoch i počas exkurzií po domorodých dedinách nás na každom kroku oslovovali miestni ´šamani´, že práve ich pálenka je tým najlepším liekom na potenciu a dlhovekosť. Jeden z evidentne starších mužov nás napríklad presviedčal, že má 120 rokov a nedávno sa mu narodil ďalší syn." Manžel pani Renáty si žiaden medikament nekúpil, no vari traja výzorovo už zrejme dôchodcovia zo zájazdu si kúpili aspoň jeden. Vraj, čo ak predsa zaúčinkuje...?

Na ženy tam zas číhali miestne babizne, ponúkajúce zaručené elixíry na krásu.

"Jedna z predavačiek tvrdila, že v jej kréme je rozomletý pancier vzácnych korytnačiek karetových. Udrží vraj pleť krásnu a vláčnu. Ak by som ju chcela uraziť, stačilo sa opýtať, prečo ho na svoju tvár, zvráskavenú ako pergamen, nepoužíva ona..." U Košičanky teda babica nepochodila, ale keď sa okolo nej asi o pol hodinu vracala, z vyše 20 krabičiek jej dobrá polovica chýbala. "Zaujímavé bolo, že keď som sa na to pri večeri pýtala, žiadna zo žien sa k nákupu krému nepriznala. Pritom sme v tom čase boli na trhu iba my..."

Kulinárske špeciality

Čo sa týka kulinárskeho umenia, nie sú miestne špeciality pre skutočných gurmánov tým pravým - orechovým. Dominikánky totiž všetko varia väčšinou v jednom hrnci, kým ´to´ nezmäkne. Národné jedlo sa volá Bandera Dominicana a skladá sa z ryže, veľkej červenej fazule alebo bôbov a z kúskov mäsa. Ochutnať môžete aj callaloo - polievku z listov tara s mäsom. Samozrejme, nechýbajú rôzne pokrmy, pripravené z darov mora. "Zaujímavá je príloha k mäsu, robená z banánov. Tie sa nakrájajú na štvrťky a obalia v špeciálnom cestíčku. Skladá sa z hladkej múky, rumu a vajec. Takto obalený banán sa vypraží na rozpálenom oleji a môže sa ešte potom poliať karamelom a posypať strúhaným kokosom. Mžem potvrdiť, že je to skutočne pochúťka. Už som si to robila aj doma, no bez toho karamelu," tvrdí pani Renáta.

Čím viac zanedbávajú svoj žalúdok tuhou stravou, o to viac si Dominikánci doprajú z ponuky rôznych tekutých pokrmov. Hoci je v tejto republike až šesť výrobní rumu, na export sa veľa nedostane. Väčšinu ostrovnej prodkcie totiž skonzumujú miestni obyvatelia s podporou turistov. A tých sem ročne prídu až tri milióny. Keď si každý z nich vezme aspoň jednu fľašku ako suvenír, pokryje to tretinu ročnej produkcie. Zvyšok sa jednoducho vypije a len asi 10 percent zvýši na export.

"Najobľúbenejším kokteilom na ostrove je nápoj zvaný Cuba libre, teda slobodná Kuba. Je to rum s coca colou a plátkom citrónu." Pomerne slušná je tiež domáca whisky, veľmi podobná škótskej. "Aj keď sa na ostrove vypije veľa alkoholu a počula som, že domorodci dokážu stiahnuť liter rumu denne, opitého človeka som na ulici nevidela," uzavrela svoje spomienky pani Renáta.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 372
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 665
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 730
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 319
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 174
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 277
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 282
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 327
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 321
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 497
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.
Priechod pre chodcov na Levočskej ulici bude zmodernizovaný.

Od trinásťročnej vypýtal intímnu fotku, odsúdili ho za detskú pornografiu

Košičan dostal podmienku a zákaz kontaktu s maloletými.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop